Kävin 2 viikkoa sitten beauty for all seasons-värianalyysissa. Haluan jakaa tämän kokemukseni koska itse odotin tältä paljon, mutta rahat menivät hukkaan.
Meikit joita voi tilata näiltä konsulteilta ovat mielestäni huonolaatuisia. Peiteväri on kunnon tatinaa ja silmienrajaus levisi tunnissa myös yläluomiin. Ripsiväriä ei näyttänyt olevan ollenkaan. Ja meikit olivat ammattilaisen laittamat!
Käytyäni kyseisessä analyysissä ja ollessani meikattu,menin kysymään kauneuskeskuksesta heidän mielipidettään meikistäni, olivat ihmeissään siitä että meikki oli niin suttuinen.
Meikkien merkki on muistaakseni norma virgin.
Kehotan miettimään tähän analyysiin hakeutumista ja kyselemään kokemuksia. Itse kävin
ydinkeskustassa olevassa liikkeessä, joten sijainnilla ei välttämättä ole tekemistä laadun kanssa.
Beauty for all seasons
4
3200
Vastaukset
- miukumaukuuuuuuuuuu
Samanlainen pettymys oli kaverillani, kun hän kävi kosmetologilla meikkauttamassa itsensä. Kyseessä ei ole sama missä sinä kävit. Pohjaa oli laitettu niin paljon, että sen olisi melkeinpä voinut kopauttamalla varistaa pois. Muutenkaan meikki ei ollut hyvä, ainoana positiivisena asiana oli ollut kivan värinen poskipuna :)
- olitko
tyytyväinen värianalyysiin? Sitähän varten sinne menit ja siitä maksoit. Olen itse tullut käyneeksi jossain värianalyysissä mutta ei tullut mieleenkään ostaa siinä mitään. Vinkit vain muistiin. Värianalyysistä kyllä oli hyötyä.
- värisilmä
Hei, itse tein näitä analyysejä joskus 20 vuotta sitten ja kävin lyhyen viikonloppu kurssin siihen koko hommaan ja päivän kouluksen meikki puoleen ja sitten myöhemmin kävin erikseen meikkitaiteilijakoulutuksen ja ero niiden välillä on huima. Tiedän nämä keskustan liikkeet. Itse petyin siihen, että analyysien tekijänä oli pakotettu myymään niitä huonolaatuisia meikkejä, siitä syystä olen nyt toisella alalla.
Useimmat tekevät valitettavasti vain myyntiä sillä meikkihommalla. Heillä on siihen meikkipuoleen päivän koulutus. Ei siis ihme jos meikit ovat suttuisia. Hyvä puoli analyysillä on, että siinä todella löydetään ne oikeat värit ja siitä on hyötyä paljonkin pukeutumisessa ja vaatteiden ostossa. Niitä pitä osata soveltaa ja käyttää. On myöskin eri asia kuka oikeati näkee tietokonepohjalla niillä väriliuskoilla niitä värejä oikein. Tähän työhön halutaan mukaan vaikka mitään värisilmää ihmisellä ei olisikaan. Pettynyt ex-analyytikko mutta siitä väritietoudesta on ollut minulle paljon hyötyä ja iloa. Tiedän ainakin varmasti omat värini. - Anonyymi
Olen itse käyttänyt värianalyysissä sekä myös koulutuksissa joskus 2000-luvun alussa.
Koulutuksia oli paljon ja kun itse teki ja opiskeli, niin eivät meikit olleet suttuisia, eikä levinneet.
Merkeissä oli paljon pigmenttiä ja pysyivät hyvin oikein laitettuinsa. Parhaat mitä käyttänyt.
Luultavasti tekijät eivät olleet täysin kehittyneitä / riittävästi harjoitelleet.🫣
Analyysit jäivät kun lisenssimsksut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1138105Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4127318Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804574Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294319Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-42973Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032729- 1102518
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332485Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps212149Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12017