Konginkankaan onnettomuus

harmittaa kuljettajan syyttely

Onko todella mitään järkeä siinä, että Konginkankaan järkyttävän onnettomuuden yhdeksi ja ainoaksi syypääksi katsotaan autonkujettaja, joka tekee leipätyötään työnantajan piirturien ja muiden madonlukujen mukaan, käsittääkseni.

On muutenkin kohtuutonta syyttää yhtä henkilöä tällaisesta onnettomuudesta. Eihän kukaan sitä tahallaan ole voinut tehdä. Oli erittäin liukasta yms. yhteensattumia ja todennäköisesti onnettomuus oli monen yhteensattuman surullinen summa.

Toivon sydämestäni että yksityistä henkilöä ja tässä tapauksessa kuljettajaa ei syytetä kuolemantuottamuksista. Sehän on järkyttävä syytös. Hänhän on tehnyt leipätyötään saadakseen neljälle lapselleen leipää!

Kannanottoja pyydän. En tunne kuljettajaa, joten tämä ei ole henkilökohtainen kysymys.

12

1214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • holtermann

      puhdas onnettomuus, ei tuomiota miesparalle

    • Olga

      mut mitä tolla asialla on tekemistä parisuhteen kanssa??? Toi kirjotus sopii jollekin muulle palstalle.

      • köh ja pöh

        antakaa olla.


    • junnukka

      ei häntä pidä syyttää. vaikka olisihan hän voinut vähän hiljempaa ajaa, kelin huomioon ottaen. yritti vilkuttaa valojakin bussille varoitukseksi. mutta siis jos jotakuta pitää syyttää niin sitä yhtiötä. mutta turha syyllisiä etsiä..

      • *N22*

        laitetaan keli sinne oikeuden eteen vastaamaan tekosistaan.. =)

        Ehkä se on niin että kun keliä ei voi laittaa oikeuden eteen, ja varmasti joku siitä tuomiolle halutaan, niin etsitään sitten sijaiskärsijä..


      • Mies.

        niin, että olisi voinut tehdä niin tai näin, mutta tapahtunutta ei kukaan pysty muuttamaan.

        Olisi tietysti kannattanut jäädä kahville pidemmäksi aikaa tai ajaa ojaan heti kun näki bussin valot.

        Turha jossitella ja parempi tuntea empatiaa, sillä ei kukaan tuollaista tahallaan tee.


    • Mies.

      ken ties vakava ennakkotapaus, jossa tuomio luetaan kuljettajalle, joka teki taatusti kaikkensa, niin työn onnistumisen kuin tapaturman estämisen eteen.

      Kysymys kuuluu: Kuka on tulevaisuudessa valmis tekemään töitä, joissa on suuria riskejä, koska kuitenkin tuomitaan?

      Tuntuu niin epäoikeudenmukaiselta tuota kuskia kohtaan unohtamatta turmassa loukkaantuneiden ja kuolleiden läheisiä. Se oli meille kaikille epäoikeudenmukainen ja traaginen tapaturma.

    • kaikilleko palstoille laitoit?

      En pystyisi juurikaan säälimään kuskia, jos oma läheiseni olisi ollut tapaturmassa uhrina.

      • jos tästä aiheesta haluutte keskustella, ni tulkaa käymänn autot&liikenne keskusteluissa ja kuormaautot otsikon alla olevissa keskusteluissa, siellä on välillä aika kiivaastikkin syytelty ja puolusteltu kuljettajaa. tämä on mielestäni hieman väärä palsta tälle keskustelulle. (vaikka palsta ku palsta, ei se minua haittaa.)


      • Sydän

        Kuljettajahan yritti tehdä kaikkensa! Ja Ilta-Sanomissa oli juttua siitä, kuinka 20 -vuotias nainen antoi kuljettajalle anteeksi, vaikka itse pelastui täpärästi ja menetti kaksi kaveriaan. Mielestäni todella julmaa syyttää kuljettajaa, koska se oli vain inhimillinen onnettomuus. Tuollainen olisi voinut sattua kenelle tahansa! JOS mies tuomitaan, niin eiköhän meidän kaikkien pitäisi protestoida sitä? Ei ole oikein tuollainen, sillä tosiaan se oli vain inhimillinen onnettomuus siis se olis voinu tapahtua jollekulle muulle!!! Tuollaisesta tapauksesta ei ole oikein tuomita ketään. Kuljettaja-raukka... Ei hän tuollaista ansaitse! Jos hänet tuomitaan, niin se on niin epäoikeudenmukainen tuomio kuin olla ja voi. Keli voi joskus yllättää arvaamattomalla tavalla ja jos jotain pitäisi syyttää niin keliä!


      • Sydän kirjoitti:

        Kuljettajahan yritti tehdä kaikkensa! Ja Ilta-Sanomissa oli juttua siitä, kuinka 20 -vuotias nainen antoi kuljettajalle anteeksi, vaikka itse pelastui täpärästi ja menetti kaksi kaveriaan. Mielestäni todella julmaa syyttää kuljettajaa, koska se oli vain inhimillinen onnettomuus. Tuollainen olisi voinut sattua kenelle tahansa! JOS mies tuomitaan, niin eiköhän meidän kaikkien pitäisi protestoida sitä? Ei ole oikein tuollainen, sillä tosiaan se oli vain inhimillinen onnettomuus siis se olis voinu tapahtua jollekulle muulle!!! Tuollaisesta tapauksesta ei ole oikein tuomita ketään. Kuljettaja-raukka... Ei hän tuollaista ansaitse! Jos hänet tuomitaan, niin se on niin epäoikeudenmukainen tuomio kuin olla ja voi. Keli voi joskus yllättää arvaamattomalla tavalla ja jos jotain pitäisi syyttää niin keliä!

        jos haluutte jatkaa keskustelua lukekaa tää viesti, ja minun (nimim. jannetin82) vastaukseni siihen, jos sen jälkeen haluatte syytellä lisää, niin tehkää se tuolla oikealla sivulla.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=450000000000&posting=22000000015982711


    • median vastuu?

      Kyseessä oli onnettomuus. Ei mikään rikos, mihin autonkuljettaja olisi syyllistynyt. Kenelle tahansa voi käydä vastaavanlainen onnettomuus.

      Mielestäni on myös media käsittämätöntä vastuuttomuutta kuvata autonkuljettajaa kuin jotain syyllistä. Hänen naamansa on ollut jokaisessa uutislähetyksessä. Ei varmaan ole miesparalla helppoa.

      Mielestäni kyseinen tilaisuus olisi pitänyt kieltää median edustajilta tai ainakaan heidän ei olisi saanut kuvata autonkuljettajaa. Hän ei ole mikään rikollinen.

      Oma läheiseni on kuollut rallikilpailuonnettomuudessa joitakin (monia) vuosia sitten. Siitä huolimatta en syytä tapahtuneesta rallikuskia, joka ajoi ihmisjoukkoon. Se oli onnettomuus ja niin voi elämässä käydä. Ei se minun tuskaani helpota, jos kuljettaja tuomitaan.

      Kaiken huippu on tosiaan tuo yksityisen ihmisen joutuminen julkisuuden valokeilaan. Järkyttävää! Eikö lehdistöllä ja medialla ole mitään vastuuntuntoa ja minkäänlaista moraalia ja eettistä näkökulmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe