Selasin nettisivuja ja löytyi mielenkiintoinen ajopeli. Ihmetyttää vain auton katsastusajankohta. Rekkarin viimeinen numero on 8, mutta ilmoituksessa kerrotaan että auto on katsastettu 02/2006. Mikä voi olla syy että auto on katsastettu näin myöhään?
Kyseinen liike myy vain käytettyjä autoja.
Kyseinen liike myy vain käytettyjä autoja.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on määrännyt katsastus ajankohdan.
hyvä Alfred,kun olet lähdössä autoja katseleen ,niin voisitko ystävällisesti ilmoittaa tällä palstalla,niin voimme pitää firmamme silloin suljettuna.olipa muuten omituinen kysymys?
käyttöön? JOs rekisteriotteesta löytyy rekisteröintipäivämäärä, rekisterinumero ei määrää katsastusajankohtaa. Se selittää "eron".
likikään aina määräänny rekisterikilvestä.
Lue AKE:n sivuilta
http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Katsastus/Määräaikaiskatsastus/Määräaikaiskatsastus.htm
katsastushan on aivan laillinen ja auton käyttö sallittua, vaikka se olisi katsastettu varsinaisen katsastusajan jälkeenkin, jos katsastus vain on hyväksytty.
Saattaapi olla( ja varmasti jos uudehko) kyseessä uudelleen rekisteröinti, eli auto tuotu Saksasta...ja myydään lopulta aina täällä olleena.
Harkitse tarkkaan sellaisia autoja.