Vaimo otti takapuskurilla hieman lähituntumaa betoniporsaaseen parkkipaikalla. Auto on golf hatchback ja väri metallihopea. Naarmut ei ole hirveän isot, mutta kyllä ne muutaman metrin päästä erottaa.
Täyskaskoa tuskin kannattaa rasittaa tällaisen takia. Kantsiiko itse vähän hioa ja yrittää pikkusen laittaa maalia päälle vai mitä olette tehneet tällaisille. Puskurihan on muovia, joten ei se ainakaan ruostumaan pääsee.
Naarmut puskurissa
6
9447
Vastaukset
Itte ei kannata ruveta maalin kans tuhertaa. toisaalta jos värivahakaan ei enää auta, minkäs teet.
Kannattaa käydä kysäsee maalaamolta, et miten paha se heidän mielestään on, ja hinta arvio korjaukselle, Bonuksia ei kannata ruveta polttaa pikkunaarmujen kans, tulee halvemmaks vaikka myydä naarmuineen.- maksaa...
kuinka paljon suunnilleen maksaa pikkumaalaus. Naarmut on lokarin nurkkauksessa, suunnilleen pari senttii leveä ja n. 15 senttiä korkea. Tuskin värivaha auttaa, sen verran karheasti on raapassut.
- seppä perhosta
maksaa... kirjoitti:
kuinka paljon suunnilleen maksaa pikkumaalaus. Naarmut on lokarin nurkkauksessa, suunnilleen pari senttii leveä ja n. 15 senttiä korkea. Tuskin värivaha auttaa, sen verran karheasti on raapassut.
Ton kokoisen lätin korjaus maksaa minulla hieman alle sataeuroa 80-90 euroon koko homma.
- Japa
Älä usko noita uusavuttomia. Mulle satanen (jos riittää) on iso raha. Ja sitte vielä saan henkistä tyydytystä itsetehdystä korjauksesta..
Eihän ton fiksaus pahalta kuullosta. Rispaukset sileäksi ja töpöttele vanupuikolla maalia päälle. Muovin hiontaa hiomapaperilla kannattaa yrittää välttää, jos naarmun reunojen silottelusta selviää veitsellä.
Jos on huikka isompi skraidu tai voipi sitä myös kittailla ja maalata puskurissa olevaan kanttiin tai koko puskurin.
Maalikaupassa kannataa kertoa maalin tulevan muovipuskuriin. - kentsu
Älä ainakaan ala hiomaan sitä, sen jälkeen se on ainakin vietävä korjaamolle. Ammattilaisethan eivät mitään pikkumaalauksia tee, vaan koko osa on maalattava uudestaan, jotta tulos ei uutta häpeä. Joten koko puskuri on maalattava, mikä pohjatöineen kustantaa ainakin 250 euroa, merkkiliikkeessä tuplasti enemmän. Vältä myös spray-maaleja, tulos on niillä yleensä kurja ts. matta. Itse varmaankin ostaisin pienen meikkipullon auton omaa väriä ja sillä töpöttelisin pahimmat jäljet piiloon, tulos ei uuden veroinen mutta monesti riittävän hyvä.
- naarmu
Joo, jos menet kysymään neuvoa korjaamosta, niin nehän haluaa uusia tai ainakin maalata koko takapuskurin. Ymmärrettävää, jos haluaa ettei sävyeroja tule. Täyskasko varmaan saattaisi korvata tommosen, mutta kannattaako sitten kuluttaa bonukset moisen takia, en tiedä.
Yks kysymys vielä. Mitä jos tuohon vaikka vähän töpöttelee maalia päälle, niin voiko sitä joskus myöhemmin korjata vakuutusyhtiön piikkiin, jos vaikka tulisi jotain uusia naarmuja takapuskuriin. Vai vaatiiko vak.yhtiö, että pitää heti korjata tommoset jos ollenkaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1998050Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa1023804"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1323684Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.43078Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892981Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1502599Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472496- 1442124
- 701592
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a651439