Jäätelömyyjän palkka?!

*Tyttönen*

Oon näillä näkymin menossa kesäksi töihin jäätelönmyyjäksi. Toimin siis välillä kahvilassa ja välillä jätskikioskissa.

Minkälainen palkka jätskinmyyjällä on? Ilmoituksessa oli vaan, että palkka tes:in mukainen...

Millaista työ muuten on? :)

9

15915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-myyjä

      itse sain tes:n mukaista HUIKEAA 5,6 € tuntipalkkaa viime kesänä pyöritellessäni jätskipalloja.

      • jokunen

        Mutta kai siihen saa syödä samaan hintaan,niin monta tuuttia päivässä kuin jaksaa.


      • Henna...

        Joo mutta jostain se täytyy aloittaa. Eikä se työkään nyt niiiin raskasta ole, ettei sitä kestäisi. Ja saapahan työkokemusta kerrytettyä, niin seuraavana kesänä voi olla jo saumaa parempipalkkaisiin töihin.


      • Janskuli
        Henna... kirjoitti:

        Joo mutta jostain se täytyy aloittaa. Eikä se työkään nyt niiiin raskasta ole, ettei sitä kestäisi. Ja saapahan työkokemusta kerrytettyä, niin seuraavana kesänä voi olla jo saumaa parempipalkkaisiin töihin.

        Olen menossa kesäksi jätskikiskaan töihin. Kyseinen pesti on ensimmäinen kesätyöni. :) Peruspalkka ilmeisesti pyörii 5-6 euron kieppeillä, mutta voisiko joku kokeneempi valistaa, minkälaiset ovat ilta- ja viikonloppulisät?


    • tyttö88

      Viime kesänä olin kesätöissä jäätelökioskissa. Kuuden euron tuntipalkalla, joka on mielestäni ok ottaen huomioon työn helppous. Huonona, henkisenä puolena oli seksuaalinen ahdistelu, jota koin yllättävän monilta humallassa olleilta miespuolisilta asiakkailta. Tuli kaikennäköisiä pervoja ehdotuksia ja jotkut olivat tarttumassa rintoihin. Se on siinä paha, kun ympärillä ei ole ketään, kuka voisi puuttua tilanteeseen. On vain sanottava itse reippaasti, jos tällaista tapahtuu ja mielellään kertoa pomolle. Muuten oli mukavaa, leppoisaa työtä. Välillä oli ruuhkaa paljon, kun taas välillä saattoi kulua tuntikin, ettei asiakkaita käynyt. Juuri näitä hiljaisempia hetkiä varten kannattaa varata vaikka esimerkiksi joku lehti mukaan tai korvalappustereot, ettei aika kulu hitaasti. tsemppiä sulle!

    • Rohafza

      Moi!Etsin kesätyötä.Asun Hyvinkäällä ja olen lukiossa.Haluan saada jossain kesätyötä , jos on mahdollista. Kiitos

    • Nima-

      9,5 mä oo saanu viime kesänä.

    • annsku auttakaa

      Moooi tiedättekö Turun alueella hyviä jäätelö paikkoija jonne voisi mennä kesätöihin ? (:

      • Anonyymi

        En.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe