Latasin tänään iTunesin uusimman version, sen iTunes 6:n. Kun sen jälkeen koitin avata iTunesia ihan tavallisesti, se ei auennutkaan vaan ruutuun lävähti viesti "iTunes on havainnut virheen, ja tuote on suljettava. Pahoittelemme häiriötä." Ja sitten sai lähettää virheraportin Microsoftille (minkä siis teinkin). Siis mitä ihmettä??? Aikaisemmin kun olen päivittänyt iTunesini uusimpiin versioihin, ei ole ollut mitään ongelmaa. Applen nettisivujen support-osiosta ei ole ollut mitään apua. Kyllä korpeaa, ja pahasti. Osaako joku ystävällinen sielu täällä auttaa?
iTunes 6 ei aukea!!
Suvi
10698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ootko koittanu uninstalloida ja asentaa uudestaan?
Saattais tepsiä...
en oikein tiedä että mites käy musiikin, jos add/remove programin kautta poistan iTunesin kokonaan. Olen aika pahvi tietokoneiden kanssa. Jos siis poistan iTunesin niin laitanko samalla kaiken siellä olevan musan roskakoriin..?? Kaikkia Applen support-osion "ratkaisujakin" olen kyllä testannut, mutta ei niin ei.
Ei musiikin pitäis mihinkään hävitä. Eikä myöskään asetuksien.
iTunesissa itsessään ei ole yhtään musiikkia, kaikki musiikki on kovalevyllä ihan yksittäisinä tiedostona. iTunes on kätevä työkalu näiden tiedostojen käyttämiseen ja hallintaan.
näin mä vähän itsekin järkeilin. Testaanpa nyt poistaa ohjelmaa kokonaan, ja sitten uudelleen ladata sen. Toivotaan että onnistuu. (Ehkä just tän takia en mielellään lataile iTunesin uusia versioita; miksi muuttaa jotain mikä toimii.. Ja kun noi uudet systeemitkin on näemmä niin ongelmallisia.)
Kiitos siis jeesistä, sain ladattua itelleni uuden iTunesin! Mutta nyt ongelmana on se, että miten siirtää sinne kaikki musa takasin.. Eli kun avaan iTunesin, se on totaalisen tyhjä. Onko mitään helppoa keinoa saada siirrettyä biisit jostakin kovalevyltä takas iTunesin kirjastoon?
Arkisto->Lisää kirjastoon ja lisää kansio jossa kaikki musiikkisi on....
Missä kansiossa sulla on musat? Jos ne on eri paikoissa, niin suosittelen että laitat ruksit kohtiin "Pidä iTunes Music -kansio järjestettynä" ja "Kopio tiedostot iTunes Music -kansioon, kun ne lisätään kirjastoon".
Noi saa aikaan sen, että jos sulla on samassa kansiossa paljon tiedostoja eri artisteilta, niin iTunes järjestää ne kansiohin tavalla: pääkansio -> artisti -> albumi.
Jos huomaat tiedoston tai albumin nimessä typon ja korjaat sen iTunesissa, niin muutos tapahtuu myös kansioihin ja tiedostoihin.
Sen jälkeen raahaat ne kansiot iTunesiin. Esim. jos sulla on yhdessä kansiossa (esim. music) monta kansiota, jotka sisältää musaa, niin raahaat sen ylemmän tason kansion (music) iTunesiin. Silloin kaikki tiedostot importtautuu kerralla.
Jos noita kahta kohtaa ei ole ruksattu, niin kannattaa laittaa iTunes Music -kansioks joku muu kuin missä ne musat on, niin voit importtauksen jälkeen poistaa ne alkuperäiset, ettei jää kaksoiskappaleita.
Kiitos kiitos kiitos, sain musat siirrettyä! Etsin eka kaikki kansiot joissa musiikkitiedostot on ja raahsin ne sitten työpöydälle, tuntu yksinkertasimmalta.. Sitten tosiaan sieltä Lisää kansio kirjastoon -kautta poimin kansiot iTunes kirjastoon.
Olin kyllä ihan hajalla ilman vaivalla organisoitua musakokoelmaani, hyvä et nukuttua sain. Mutta nyt kirjastoni näyttää taas siltä ku pitäiskin, kiitos vaan avusta:)
Eli tökkäilit ruksit sinne minne sanoin? Itse tajusin ton, joskus 4kk sitten. Helpottanu kirjaston organisointia ihan mielettömästi.
siis mun vastaus nimittäin. Itse asias kävin vasta äsken ruksaamassa ne boksit mistä mainitsit aiemmin.. Mutta hyvä kun sanoit! Meinaan varmasti helpottaa iTunesin käyttöä tulevaisuudessa. En olis kyllä itse tuota taas hokannut..