Ensinnäkin tuosta mieheni "liiallisesta" seksin "nälästä"... Miten voisin hillitä hänen halujaan...? Oma haluttomuuteni luultavammin johtuu e-pillereistäni jotka olen kyllä suunnitellut vaihtaa.. Outo kysymys tuo saattaa olla mutta kyllä se vähän alkaa välil käymään hermoon kun mies kärttyy seksiä lähes joka hetki kun olemme lähekkäin...
Ja sitten noista pillereistä... Mitä merkkiä suosittelisitte? Olen tähän mennessä käyttänyt vain yhtä merkkiä (Meliane) ja olemme mieheni kanssa tulleet siihen tulokseen, että olisi ehkä hyvä vaihtaa välillä merkkiä... On meinaan muutamia sivuvaikutuksia ilmennyt.. edm. haluttomuus, ja se että saatan yhtäkkiä alkaa itkemään ihan tyhjästäkin (mikä "ärsyttää" miestäni) ja tietenkin kaikkien naisten valittamaa turvotusta on... sitten vielä kuukautiskivut joita ei ennen pillereiden alottamista pahemmin ilmennyt...
Tässä nää mun "ongelmat"...
Kiitos vastauksista.. :)
Ja sitten noista pillereistä... Mitä merkkiä suosittelisitte? Olen tähän mennessä käyttänyt vain yhtä merkkiä (Meliane) ja olemme mieheni kanssa tulleet siihen tulokseen, että olisi ehkä hyvä vaihtaa välillä merkkiä... On meinaan muutamia sivuvaikutuksia ilmennyt.. edm. haluttomuus, ja se että saatan yhtäkkiä alkaa itkemään ihan tyhjästäkin (mikä "ärsyttää" miestäni) ja tietenkin kaikkien naisten valittamaa turvotusta on... sitten vielä kuukautiskivut joita ei ennen pillereiden alottamista pahemmin ilmennyt...
Tässä nää mun "ongelmat"...
Kiitos vastauksista.. :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mikä ihme niissä hormoneissa viehättää? Niitä on kaikissa e-pillereissä ja myös haitat ovat samat.
Kuparikierukka on erinomainen vaihtoehto oikeasti vaarallisten hormonien kanssa leikittelylle. Moni pilaa hormoneilla sekä psyykkisen että fyysisen terveytensä.
Itse sairastuin sekä depressioon että rintasyöpään, ja vasta syöpätautien klinikalla minua valistettiin hormonaalisten ehkäisymenetelmien todellisista ja tunnetuista haitoista, joita ei tavalliselle pillerinkäyttäjälle juuri kerrota. Alkupaloja olet jo saanut maistaa.
Valitkaa ihmeessä hormoniton vaihtoehto, kun erittäin mukava, varma, käytännöllinen ja sivuvaikutukseton kerran on olemassa!
Eipä kaikille se kierukkakaan sovi.. ja ennenku lääkäritkään sitä mielellään laittaa ni pitäis olla synnyttäny ainaki yhen kersan.. et sillai..
Kyl mä mielummin hormooneja vaikka popsin ku annan tunkee itteeni jotain sinne täysin kuulumatonta..
Ai että pillerien hormonit muka kuuluu normaaliin kehoon?
Ja toinen korjaus:
Kierukkaa valmistetaan myös synnyttämättömille.
Kierukka ei ehkä sovi kaikille, mutta pillerit eivät sovi kenellekään.
Vaikka samahan se periaattessa minulle on vaikka söisit rotanmyrkkyä. Olen tehnyt velvollisuuteni ja varoittanut. Turhaan kuitenkin täällä valitat, jos itse popsit vaarallisia aineita.
Joidenkin on miltei pakko syödä pillereitä. Sitä ei tule tietenkään ajatelleeksi, jollei itsellä ole ongelmia.
Minussa on sangen vähän estrogeeniä. Jos en syö yhdistelmäpillereitä, kuukautiseni jäävät kokonaan pois. Ihanaako? Niinhän sitä luulisi, mutta olin kerran viisi vuotta ilman ja mitä tapahtui? Kohtuni limakalvo oheni niin, että kärsin valtavasta alavatsan paineesta. Kuin kaksin käsin olisi puristettu mahaani, ja jatkuva pissihätä. Aluksi sitä luultiin virtsarakko- ongelmaksi, ja hyppäsin tutkimuksissa ja kivuliaissa hoidoissa. Kaikki johtuikin estrogeenin puutteesta.
Niin että on turha syyllistää. Ihmisten tilanteet vaihtelevat. Jos minä en söisi pillereitä, joutuisin käyttämään korvaushoitoa.
Äskeinen vastaukseni ei ollut tarkoitettu sinulle vaan sille, joka ei todellakaan syönyt pillereitä lääkkeksi kuten sinä. Joutuvathan jotkut käyttämään solumyrkkyjäkin, vaikka menettävät hiuksensa ja muun terveytensä syövän hoidon takia.
Miksi luulet että syyllistän sinua vaikka olen kirjoittanut ihan eri asiasta? Eli TURHASTA haitallisten lääkkeiden käytöstä.
Kirjoitit jotenkin siten, että keho ei koskaan tarvitsisi hormooneja. Siksi kerroin, että tarvitsee ikävä kyllä joskus. En suorastaan kuvitellut sinun syyllistävän minua, sillä ethän tiennyt minun olevan olemassakaan:))
Olen kirjoittanut ihan eri asiasta. Eli TURHASTA haitallisten lääkkeiden käytöstä.
..,siis pelkkää estrogeenia, pillereinä.Pitävät kk:t säännöllisinä. Eivät tietenkään ehkäise, muttei ole mitään vaivojakaan! Kokeileppa niitä ja keksi jokin muu ehkäisytapa, pysyt kivuttomana ja hyvällä mielellä!
Jep, tottahan sitä saa muussakin muodossa, eli pillereinä ja laastareina. Vaan en haluaisi käyttää kondomiakaan, joten e-pilleri on toistaiseksi paras ratkaisu minulle. Kivuttomana pysyn, kun käytän niitä.
Kirjoitin eilen ihan ystävällisen hymyllä varustetun viestin. '
Alkuperäinen kirjoittaja kyseli itselleen sopivaa pilleriä. Sinä julistit, ettei niitä pitäisi syödä, ettei keho tarvitse hormoonia. Minä huomautin, että joidenkin keho tarvitsee, ja nyt sinä oletkin muka kirjoittanut haitallisten lääkkeiden käyttämisestä. Ei tämän ketjun aloittanut kirjoittaja kokenut käyttävänsä haitallisia lääkkeitä, vaan ehkäisyä.
Asia lienee nyt selvä.
Luonnollinenkin hormoni saa minut kärtyksi ja itkuiseksi kuukautisten edellä, ja pillereitä kokeillessani olin samassa psykopaattisessa tilassa koko kuukauden! Lisäksi vuosin mustaa verta ja rinnat olivat arat. En kertakaikkiaan tajua miten naiset voivat vapaaehtoisesti suostua tuollaiseen PASKAAN.
Sanotaan kyllä että jotkut tietyt pillerit eivät aiheuttaisi niin rajuja oireita, en muista pitikö niissä olla progesteronia vai mitä se oli. Toinen vaihtoehto lienee tuo kierukka, jota kyllä asennetaan synnyttämättömillekin jos nämä ovat VAKISUHTEESSA.
Itse olen nykyään onnellinen steriloidun miehen omistaja. Ei tarvitse myrkyttää kumpaakaan! Ja haluja riittää jos ei ole mitään päivänpolttavia murheita.
No eipä sulle kyllä ole annettu ollenkaan vastauksia pyytämääsi asiaan, vaan paasattu vain.
No minä itse käytän Merciloneja ja ystäväpiirissäkin moni. Aloitin Harmonet-merkkisillä, mutta vaihdoin ne koska ilmeni omituista kutiamista, pahoinvointikohtauksia, yms (jotka näin jälkiviisastuneena ei välttämättä johtunut niistä pillereistä vaan eräästä muusta asiasta, mutta väliäkö sillä enää). Mercilon-merkki on ollut siis lähipiirissäni yllättävän monelle toimiva merkki.
Itse en voi kyllä sanoa ainakaa halujeni kadonneen, nytkin on ollut niin halukas kausi minun puolelta, että mies ei pysy vauhdissa mukana. :) Itkuherkkä olen lähinnä vain kuukautisten aikaan silloin tällöin. Ei minun mielestäni pillereillä ole omassa elämässäni noihin asioihin huomattavaa vaikutusta.
Sitten on lihominen, josta usein syytetään pillereitä, mutta itse ainakin aluksi pillereiden aloituksen myötä lihoin pikku hiljaa jonkin verran, mutta niiden aikana myös laihduin 7kg, kun paransin vähän elämäntapojani. Nyt ne elämäntavat on taas päässeet "rupsahtamaan" ja kiloja tullut hieman.
Että siis ei ne pillerit itsessään lihota, eikä ne loppujen lopuksi pysty pakottamaan lihottaviin elämäntapoihin.
Kuukautiskipuja ei kohdallani ole kuin silloin tällöin - tosin en sellaisista pahoista kärsinyt ennen pillereitäkään.
Ymmärrän toki, ettei kaikilla käy näin hyvin minkään pillerimerkin kanssa - joillekin ne vain ei kertakaikkiaan sovi.
Kyllä paino voi kohota pillereissä olevien hormoonien vuoksi.