Hihna eikun kiljuu!

Pikkis

Voi ei!! Laturin ja ohjaustehostimen hihnat vaihdettiin talvella, kun ne todettiin kuluneiksi. Samalla lakkasi inhottava vinkuminen joka liittyi lähes joka starttiin. Nyt ulina on palannut! Olkoon lämmintä tai viileää, kuivaa tai kosteaa, niin ajaminen alkaa sadan metrin kiljuttamisella.

Ärsyttävää! Sanokaa jotain. Vittuilkaa vaikka jos ette muuta keksi. Mistä on kysymys??

6

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harri..

      Ei kait sun laturissa ole vikaa. Jos se kuormittaa hihnaa enemmän kuin normaalisti, niin ei uusikaan hihna pidä. Kaverilla oli näin. Uusi hihna ja silti kiljui vähän ajan päästä. Vaihtoivat laturin ja homma oli kunnossa. Vanha ei ladannut kunnolla ja siksi kuormitti hihnaa koko ajan kuin olisi ollut akku tyhjä. Taisihan se ollakkin tyhjä, heh. Akku oli uusittu kanssa.

    • sitten vähän

      vittuilen: Oletko kuullut että siinä hihnasysteemissä voi olla sellainen juttu juttu kuin kiristys? Yleensä laturin yläpuoleinen kiinnityskorvakko on sellainen jota säätämällä saadaan hihna oikealle kireydelle=laturia siirretään pikkuisen ulospäin jolloin hihna kiristyy.
      Se laturin remmin kuuluisi noin näppituntumalla painua noin sentin verran kohtuu painamisella jolloin se ei ole liian kireällä eikä liian löysällä. (liian kireällä oleva hihna rasittaa laakereita ja se EI ole YHTÄÄN hyvä jutska)
      Jos todellakin olet noin noviisi autojen suhteen niin mene ja tutki vähän sitä miten se laturin/tehostimen hihna toimii ja kokeile miten se hihna antaa periksi kun painat sitä sormella kohtuullisella voimalla. Jos se painuu hihnan oletetusta suorasta linjasta enemmän kuin sen sentin verran niin silloin kiljumiseen on syynä tod.näk. löysyys mutta mikäli hihna on kireällä ja se kiljuu niin silloin se tod.näk. ns. pohjaa, eli hihna on kulunut sivuiltaan. (tuskin se kuluneisuus kuitenkaan on syynä koska se hihna on vasta vaihdettu vaan se on liian löysällä) Älä arkaile mennä ihmettelemään sitä sydeemiä siellä sillä se on oikeasti todella yksinkertainen kunhan vain vähänkään käyttää rauhallista maalaisjärkeä :o) ps. ilmoittele miten homman klaarasit

      • Pikkis

        Okei. Olenhan mä kireyksiä kokeillut, ja tuo melko tarkan sentin jousto sieltä löytyy. Hihnoja on siis tosiaan kaksi erillistä, joista toinen käyttää ohjaustehostinta.

        Kertaakaan en ole vielä onnistunut avaamaan keulapeltiä remmin vinkuessa, joten en pysty sanomaan, kumpi hihna ulisee. Mikä lie Murphyn laki tässäkin: kun nykäisen konepellin lukon auki, kiljuminen loppuu.

        No niin. Ilmeisesti päädyn korjaamolle tämän homman kanssa. Merkkiliike jääköön käymättä, joku kokenut autonasentaja saa vilkaista tilannetta. Olen jo ajatellut, että hihnojen mitoitus on ehkä jollain tavalla väärä, mutta ei kai nyt suuri autonvalmistaja moista mokaa suunnitteluvaiheessa tekisi? Joka tapauksessa ulisevalla autolla marketin pihasta kiihdytys kääntää päät takuuvarmasti!


      • asentaja 112
        Pikkis kirjoitti:

        Okei. Olenhan mä kireyksiä kokeillut, ja tuo melko tarkan sentin jousto sieltä löytyy. Hihnoja on siis tosiaan kaksi erillistä, joista toinen käyttää ohjaustehostinta.

        Kertaakaan en ole vielä onnistunut avaamaan keulapeltiä remmin vinkuessa, joten en pysty sanomaan, kumpi hihna ulisee. Mikä lie Murphyn laki tässäkin: kun nykäisen konepellin lukon auki, kiljuminen loppuu.

        No niin. Ilmeisesti päädyn korjaamolle tämän homman kanssa. Merkkiliike jääköön käymättä, joku kokenut autonasentaja saa vilkaista tilannetta. Olen jo ajatellut, että hihnojen mitoitus on ehkä jollain tavalla väärä, mutta ei kai nyt suuri autonvalmistaja moista mokaa suunnitteluvaiheessa tekisi? Joka tapauksessa ulisevalla autolla marketin pihasta kiihdytys kääntää päät takuuvarmasti!

        jos vinkuu niin huomaat kyllä sen helposti; Kun alkaa vinkumaan on raskas kääntää rattia


    • uudet hihnat, ni ennen ku laitat ne paikalleen ni ruiskuttele niihin vähän bilteman hihnaspraytä. Se antaa tahmean pinnan sille hihnalle, joka auttaa parempaan pitoon hihnan ja hihnapyörän väliin.

    • joooh

      ostikko alkuperäisen hihnan?ainakin tutun toyotassa vaihettii laturin hihna (tarvike osa)nii alkasi vinkumaan taas muutaman päivän päästä no siitä viisastuneena osti alkuperäisen hihnan niin johan lakkasi kitinä.Alkuperäisessä hihnassa on joku nukka pinta joka estää vinkumisen vaikka olisi vähän löysälläkin eli jos o tarvike hihna niin kipinkapin tiistaina hakemaan alkuperäinen hihna hinta varmaan kaksinkertainen mutta eip kitise:)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      402
      8701
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3061
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      16
      1463
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      74
      1056
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1038
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      995
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      62
      950
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      933
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      890
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      874
    Aihe