Miten ihmeessä kuoro- ja laulumusiikki ovat päätyneet yhden osaston alle? Onko niillä jotakin tekemistä keskenään?
Kuoro & laulu???
5
955
Vastaukset
- Ne kyllä
Suht samaa asiaa, mutta oon ihmetelly itte ihan samaa!!! Kuljen aikas paljon karaokessa ja saa sanoa että sen kyllä kuulee, milloin kuorolainen on laulu vuorossa. Ei sillä, että menis huonommin tai paremmin ku muilla, mutta se laulu soundaa ihan eri tavalla,,, eli siis jotenki sillai,, vaikia selittää,, niinku kirkossa laulettais iskelmää urkujen säestyksellä :-) Osaakohan joku selittää, mistä tuo johtuu??? Onko kuorolaulun opiskelu jotenkin poikkeavaa verrattuna ns. normaaliin kevyeen?
Oon ittekki ajatellu mennä kuoroon, mutta en tiiä, haluanko alkaa kuulostaan sellaselta vaikka se hyvältä kuulostaakin...- Kuoro-, ei karaokelaulaja
Niin kuoro- kuin karaokelaulajiinkin mahtuu kaikenlaisia laulajia. Kuorolaulajilta kenties monesti puuttuu laulamisesta ns. elämää mitä taas karaokevirtuooseilla joskus on enemmän kuin musikaalisia avuja.
Sekä karaoke että kuorolaulu on ns. tavallisten ihmisten harrastuksia, joissa myös musiikillisesti kouluttamattomat ja kokemattomat ihmiset voivat toteuttaa musiikillisia tarpeitaan. Kuorossa pyritään laulamaan tarkasti ilman persoonalisia venytyksiä ja dynaamisia vaihteluita, mikä voi sitten myös vaikuttaa yksinlaulaessa "tasaannuttavasti". Kuorossa ei kerta kaikkiaan voi laulaa kuin eikkagrön puoli iskua jäljessä ja helv****moisilla glissandoilla.
Hyvä laulaja on hyvä laulaja, oli hän sitten hakenut kokemuksensa kuorossa tai karaokessa. Kehotan rohkesti kokeilemaan myös kuoroa. Kovatasoinen kuoro antaa varmasti musiikillista haastetta ja opettaa monta asiaa vaikkapa harmonioista jne.
- Kuorolaulaja
lauletaan..
- maallikko¨
Minun kokemukseni puhuvat toista. Kuorossa lähinnä laulellaan, koska solistinen laulutekniikka ei sovellu kuoroon. Se tunkee useimmiten lävitse.
Kyllä tämä jaottelu on monessakin mielessä ihan hyvä ja perusteltu. Ensinnäkään aiheesta ei hirvittävän laajoja keskusteluja synny, koska suoranaisia intohimoja asiaa kohtaan tuntevat henkilöt ilmaisevat itseään paremmin laulamalla kuin kirjoittamalla ja toisekseen laulamisen tekniikkaa koskevat kysymykset liittyvät kuorotoimintaan mitä suurimmassa määrin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2403666- 573413
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912863Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182411Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711159