Kuulun ammattiliittoon (en nyt halua mainita mihin). Määräaikainen työsuhteeni päättyi, mutta työnantaja ei ole maksanut palkkaa ajallaan. Saatava on riidaton eikä viivätys johdu tahattomasta virheestä. Tiedän, että lain mukaan minulla on oikeus ns. odotusajan palkkaan, mutta miten sen vaatiminen käytännössä tapahtuu. Pitääkö laittaa kirjallinen vaatimus vai riittääkö että suullisesti huomauttaa työnantajalle. Täytyykö itse osata laskea korkolain mukainen korko, vai saisinko asiaan apua joltain liiton ihmiseltä?
odotusajan palkka
rahat loppu
3605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kuulut liittoon! Ota yhteys sinne, kyllä liitto hoitaa asian. Ainakin pitäisi. Jos ei hoida, saat todellakin selville kannattaako kuulua liittoon.
Jos kuulut liittoon niin apua pitäisi tulla luottamusmieheltä, pääluottamusmieheltä, liiton toimitsijalta tms.
Kyllä voit tietysti ensi alkuun itse suullisesti huomauttaa työnantajalle. Jos ei auta, niin sitten kirjallista vaatimusta jonkun liiton edustajan avustuksella.
Sinun pitää laittaa kirje työantajallesi missä vaadit palkkasaatavia perustelujen kera.
Jollei työnantaja ole maksanut kolmen arkipäivän sisään niin silloin sinulla on oikeus saada odotusajan palkka joka on meillä muistaakseni 48 tuntia x KTA.
Mutta tämä on vain minun muistikuvani asian kulusta. Soita toimitsijallesi ja kysy häneltä neuvoa tämä on minun todellinen vinkki.