Nyt tuli eteeni potilas, jonka painoindeksi näyttää 17.8 ja on jo alipainoa. Ruokailutottumukset ovat monipuoliset ja kalaa ja lihaa on paljon.
Miten kannattaisi toimia? Antaa tonnikalaa, suolaa ynm. Tarkkaa tietoa kaipaisin, miten saa kasvatettua nälkää ylläpitävien hormoneiden lukumäärää.
Miten kannattaisi toimia? Antaa tonnikalaa, suolaa ynm. Tarkkaa tietoa kaipaisin, miten saa kasvatettua nälkää ylläpitävien hormoneiden lukumäärää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos ruokavaliossa ja minäkuvassa ei ole ongelmaa, miksi pitäisi välttämättä nostaa painoa? Jotkut ihmiset vaan ovat luonnostaan kaitaluisia ja ns. läpipaskoja. Normaali painoindeksi kuitenkin on sen 18-5-25,5, ei 20-25 niinkuin uudet taulukot enimmäkseen näyttävät väittävän.
miten painoindeksi pitää laskea?oisi kiva tietää oma..
Paino metreinä jaettuna pituuden neliöllä, eli esim. 60/ 1,75^2. Tai sitten käytetään valmista laskuria, esim. http://www.tohtori.fi/?page=2381134
Paino kiloina, pituus metreinä.
Suomen sydänliiton mukaan normaali BMI on 20-24,9.
Jos joku tietää jonkun virallisen sivuston mikä kertoo muuta, niin kertokaa toki.
"Nyt tuli eteeni potilas, ..."
Sus siunaa ja varjele; oletko muka joku lääkäri, kun potilaasta puhut. Jos olet, tainnut jäädä koulu kesken.... jo ala-asteella.
Sairasta!
Mielisairaalassa tulee potilaita eteen joka päivä ja tietysti jokunen heistä voi olla alipainoinen.
ja muita nopeita hiilareita tietysti. Sillähän se nälkä saadaanaikaan.