Paperitehdas

Miksiköhän en pääse paperitehtaalle töihin vaikka valmistuin alalle koulusta hyvin arvosanoin? Mitkähän näissä ovat valintakriteerit? Tuntuu joskus aika epäoikeudenmukaiselta että alaa opiskelemattomat ajavat edelle valintatilanteissa.
174269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

valinnut väärän alan. Paperialaa ei kannata valita ainakaan seuraavaan kymmeneen vuoteen.

Äänestä

Olet todellakin valinnut väärän alan tai ainakin koulutuslinjan. Rekrytointinäkymät ovat tosi huonot kohdallasi, valitettavasti.

Äänestä

Oisit valmistunut 20 vuotta sitten
niin olis ollu mahiksia.
Eikä sinne oikeasti kukaan halua
on nimittäin suomen vihatuin ammatti

Äänestä
  • vaikka olisi suomen vihatuin ammatti!!Jonkunhan on nekin hommat tehtävä.Vaikka lunta tullut tupaan duunareille niin tuntuu nuoria ne 50Te vuodessa kiinnostavan!

    Äänestä

  • vihatuin? tuskin! enemmänkin suomalaiset ihmiset vihaavat paperityöntekijöitä, koska "on väärin" että he saavat kunnollista palkkaa. kuten Ahonen kertoi eräässä lehtihaastattelussa, paperiyhtiöillä nyt vaan on potentiaalia maksaa parempia palkkoja esim. legendaariseen perushoitajan työhön verrattuna. ymmärrän kyllä että se vituttaa. se on tosi ikävää mutta se on totuus. elämä on semmosta.

    itse olen tällä hetkellä palvelusta suorittava paperimies ja jos ei töitä heru intin jälkeen, niin liiton työttömyyskassasta saan tukea pariksi vuodeksi ja se riittää hyvin elämiseen.

    aloittajalle sen verran, että jos ei töitä löydy, niin etsi lisää. ei suomen paperimiehiltä työt lopu koskaan, alalla on nyt muutoksien kausi menossa. voikkaan koneet ovat loistavia ja tehokkaita, mutta paperista on ylitarjontaa. kun/jos ne muutetaan tuottamaan jotain muuta paperia, niin voikkaa pelastuu ja taas on tiedossa paljon työpaikkoja.

    Äänestä

  • pprmn kirjoitti:

    vihatuin? tuskin! enemmänkin suomalaiset ihmiset vihaavat paperityöntekijöitä, koska "on väärin" että he saavat kunnollista palkkaa. kuten Ahonen kertoi eräässä lehtihaastattelussa, paperiyhtiöillä nyt vaan on potentiaalia maksaa parempia palkkoja esim. legendaariseen perushoitajan työhön verrattuna. ymmärrän kyllä että se vituttaa. se on tosi ikävää mutta se on totuus. elämä on semmosta.

    itse olen tällä hetkellä palvelusta suorittava paperimies ja jos ei töitä heru intin jälkeen, niin liiton työttömyyskassasta saan tukea pariksi vuodeksi ja se riittää hyvin elämiseen.

    aloittajalle sen verran, että jos ei töitä löydy, niin etsi lisää. ei suomen paperimiehiltä työt lopu koskaan, alalla on nyt muutoksien kausi menossa. voikkaan koneet ovat loistavia ja tehokkaita, mutta paperista on ylitarjontaa. kun/jos ne muutetaan tuottamaan jotain muuta paperia, niin voikkaa pelastuu ja taas on tiedossa paljon työpaikkoja.

    näille vajaaälyisille on selittää, eivät kuitenkaan tajua. Yksinkertainen totuus. On huomattu!

    Äänestä

Niin valitettavasti on niin että näinä aikoina ei näytä pelkkä ammattikoulutus ky.alalle riitävän vaan yleensä on joillain paikkakunnilla lisäksi ollut ns.teollisuuden ammattikoulut.
Plussana alalle hakeutuvan kannattaisi yrittää opiskella automaatio tai sähkö asentajaksi tai teknikoksi (vai onko näitä enää taitavat olla AMK insinöörejä)
tai jotain koneteknistä puolta jos on kuolutus näiltä aloilta niin siitä on hyötyä myös itselle jos ei pääse paperitehtaalle mutta TA tuntuu arvostavan jos on sekä prosessi ja myös edellämainittujen alojen kyseisiä tutkintoja eli mahdollisuudet paranee.

Äänestä

Ainakin UPM:llä on rekrytointikielto päällä, eikä määräaikaisia sopimuksia jatketa.

Nyt on harvennus ulkoistus menossa. Kunhan se on ohi niin töihin rupeaa taas pääsemään pikkuhiljaa.

Niin, töihin pääsee sitten vain oppisopimuksen kautta, joten vanhoista opinnoista ei ole juurikaan iloa.

Äänestä

Työttömyys on kovaa tänä päivänä. Työpaikat eivät ole itsestäänselvyyksiä. En usko noihin nepotismijuttuihin, paras aina valitaan. Ihmiset ovat kateellisia kun eivät pääse paperitehtaalle töihin ja sitten aiheettomasti panetellaan alan ammattilaisia. Taitaa olla kysymyksessä ennemminkin oman epäonnistumisen purkautuminen kun ammatimiehiä haukutaan.

Äänestä

Tunnen näitä tapauksia, joissa on mm. sairaanhoitajat päässeet isin kautta töihin ajaen ammattimiesten ohitse.

Mutta mitä siitä valittaa, yksityinen sektori voi tehdä niinkuin haluaa. Tosin ei pidä ihmetellä miksi arvostus puuttuu.

Äänestä
  • arvostusta tarvita. Riittää kun itse arvostaa työtään. Noin heikolla itsetunnolla varustettu tarvitsee Bemarin ja haulikon saadakseen muilta arvostusta, omat resurssit kun ei yksinkertaisesti riitä. Jatka vaan valitsemaasi polkua, mutta älä kompastu risuihin. Siinä voi nenä aueta.

    Äänestä

Ku sää oot niin tyhmä ja sinne otetaan vaan fiksua porukkaa... ei mitään paperinpyörittäjä konttorirottia vaan sellaisia jotka osaa tehä jotakin.

Naurattaa kun köyhät täällä ovat kateellisia, nytkin lähden viikoksi aasiaan kun on tullu tehtyä ylitöitä.

Käykää vaan soskussa... köyhät!

Äänestä
  • Se on ihan totta että ei papereilla rikastu. Vaikka minulla on myös insinöörin paperit niin työskentelen kaltaisissasi "lapio" hommissa vain koska niissä on parempi palkka mutta jonain päivänä saatan olla pomosi koska minulla on ne paperit.

    Minun mielestäni kaikki työ on arvokasta. Paperi on vaan aika epävakaa ala nyt ja ehkä myös tulevaisuudessa ehkä sinäkin joudut muutaman vuoden kuluttua ostamaan pelkän menolipun aasiaan kun työt on siellä.

    Äänestä

hei tampio ei sitä työtä sillä a4 arkilla tehä !!! on tietty hienoo ku on opiskellu ja noin mut oikeesti jos kokemusta ei oo niin ennemmin tehtaal pidetää sellasii jotka on hommia tehnyt eikä teoriaa lukenu... siis teoria ja käytäntö on täällä valovuosien päässä toisistaa... mee ja hanki elämä!!! (vaikka sellaselta alalta missä tarvii sen a4 lappusen)

Äänestä
  • Eli yksinkertaiset työt eivät vaadi sivistystä ja teorian tietämistä. Riittää kun osaa lukea.

    Äänestä

  • Teoreetikko kirjoitti:

    Eli yksinkertaiset työt eivät vaadi sivistystä ja teorian tietämistä. Riittää kun osaa lukea.

    on, eli hakeudu vaan niille yksinkertaisille aloille.

    Äänestä

ööööööö......ööööööö......ei ne tarvi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 46 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Vittuuntunut kirjoitti:

Miksiköhän en pääse paperitehtaalle töihin vaikka valmistuin alalle koulusta hyvin arvosanoin? Mitkähän näissä ovat valintakriteerit? Tuntuu joskus aika epäoikeudenmukaiselta että alaa opiskelemattomat ajavat edelle valintatilanteissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu