Totta on että jääkarhut kasvattavat lapsensa yksin. Mutta esim linnut kasvattavat lapsensa ryhmissä. Ja on eräs merihevoslaji jossa pelkästään urokset hoitavat poikasia (!).
Ihminen ei ole kuitenkaan jääkarhu, lintu eikä merihevonen, vaan kädellinen. Kädelliset kasvattavat poikasensa laumoissa. Naarat hoitavat poikaset ja urokset ovat ryhmän suojelijoita ja johtajia. En tiedä tämän enempää kädellisten elämästä mutta jos halutaa alkaa vertaamaan ihmistä eläimiin niin kannattaa pysyä ihan omassa lajissamme, kädellisissä.
Oli vaan pakko huomauttaa.
Ihminen ei ole kuitenkaan jääkarhu, lintu eikä merihevonen, vaan kädellinen. Kädelliset kasvattavat poikasensa laumoissa. Naarat hoitavat poikaset ja urokset ovat ryhmän suojelijoita ja johtajia. En tiedä tämän enempää kädellisten elämästä mutta jos halutaa alkaa vertaamaan ihmistä eläimiin niin kannattaa pysyä ihan omassa lajissamme, kädellisissä.
Oli vaan pakko huomauttaa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Merihevosuros hautoo ja "kantaa" poikaset eli tavallaan "synnyttää"..
Näyttää ihmisistä muodostuvan vähitellen jääkarhumaisia, jotka kasvattavat lapsensa yksin. Paras alkaa suhtautumaan asioihin niin.
Johtunee siitä että esimerkiksi Suomessa ihmisten elinympäristö on yhtä "kylmä" kuin jääkarhuilla. Lämpö ja välittäminen on tässä maassa ihan tuntematonta.
että naiset ovat eläimiä
Ihminenhän ON eläin! Sekä mies että nainen.
Miten tuo sitten teki sanojasta tyhmän? Tuohan vain vahvisti hänen sanomansa; nainen on eläin?
vieroksumaan omaa lastaan. Juurikin rakkaudesta.
Ihminen on tosiaan elänyt evoluutioympäristössään aina laumoissa, joissa lapsetkin on kasvatettu. Täällä kirjoitetaan uskomatonta puppua mm. (ihmisen) evoluutiosta. Eräs kirjoittaja väitti äskettäin, että ihmisellä olisi jonkinlainen sisäänrakennettu huoli lajinsa säilymisestä. Sellaista ei ihmisellä, ja tuskinpa on millään muullakaan lajilla. Ei ole oikeastaan edes vauvansaamisviettiä vaan seksinhimo ja hoivavietti. Se on riittänyt jälkeläisten saamiseen evoluutioympäristössämme, jossa ei ole tunnettu kondomeja eikä e-pillereitä.
Tämän ketjun aloittajalle: miksi ihmistä ei voisi verrata eläimiin? Ihmistähän ei voida millään mittarilla erottaa eläinkunnasta. Toki ihmisen käyttäytyminen on joustavampaa kuin etanan, mutta jo lähimmät serkkumme tarjoavat apua esim. moraalimme kehityksestä.
Ja näin biologina on ihan pakko viilata pilkkua: uros on nimitys, jota käytetään suurikokoisista nisäkäskoiraista kuten karhukoiraista (vrt. härkä). Merihevosesta uros-nimityksen käyttäminen on vähän liioittelua! ;-)
Tietenkin ihmistä sopii verrata eläimeen. Ihminenhän on eläin.
Mutta ihminen kuuluu kädellisiin, niin kuin sanoin. Siispä syytä muistaa kädellisiä jos halutaan puhua ihmisen biologisesta käyttäytymisestä. Turha yksinhuoltajia puolustaa sillä että "luonnosta löytyy yksinhuoltajia", koska kädelliset eivät niitä ole, vaan juuri esim. jääkarhut. Ja kaikki tietää että ihminen ei ole karhu.
tuntuu, että ihmiset ovat lähinnä kädettömiä.
Olkoon sitten liiottelua uros sana merihevosten kohdalla. :D
Ihmetyttää vaan että kuka sitten on se? (naaras), joka käy laittamassa mätimunansa tän toisen (uroksen)vatsapussiin, johon jälkimmäinen (uros) laskee maitinsa.
Mut enhän mä ala tästä biologin kanssa väittelemään, mut katsoppas vielä kerran googlesta....
Tulipas vaan kerran luontodokkari telkusta jossa oli että merihevosKOIRAS hoitaa poikaset. Naaras ne toki synnyttää mutta koiras hoitaa.
että kattos itse sieltä googlesta...
Kyllä, ehdottomasti ihminen pitää asettaa oikeaan kontekstiinsa ja siis kädellisiin. On tosin aina muistettava, että eri kädellislajeilla on hyvin erilaisia käyttäytymismalleja parinvalinnassa ja jälkeläisten hoidossa, koska juuri ne käyttäytymismallit ovat niitä, joihin luonnonvalinta vaikuttaa nopeimmin ja tehokkaimmin. Esimerkiksi lähimmät sukulaisemme simpanssit elävät promiskuiteetissa, kun taas ihmiset elävät parisuhteissa kuten monet lintulajit. Toisaalta myös gibboni on kädellislaji, joka muodostaa parisuhteita.
Naaras ei synnytä niitä.
Naaras laskee mätimunansa koiraan (uros) pussiin. Samaan pussiin koiras (uros)laskee maitinsa. Koiras (uros) kantaa koko "satsia" pussissaan ja näinollen "synnyttää". On muuten ainoa koiras/uros joka näin tekee.
Naaras ei tee muutakuin laskee mätimunansa koiraan (uroksen) pussiin.
Unohtu sanoa....
Et olispas meillä miehillä yhtä helppoa kuin merihevosnaarailla.
Aijoo mut onhan meillä.. :D
Pystytkö esittämään tieteellisiä todisteita siitä, ettei ihmisellä olisi "sisäänrakennettua huolta lajinsa säilymisestä"?
Aina voi oppia uutta...
Tarkoitukseni ei ollut puoltaa yksinhuoltajuutta, todeta vain, ettei se ole niin sanotusti luonnotonta. Luonnosta todellakin löytyy "yksinhuoltajia".
ovat myös siinä mielessä erilaisempia, että ne voivat tulla toimeen myös yksinään. Taitavien käsien ja kehittyneiden aivojen ansiosta kädellinen heimoon kuuluva ihminen voi tyydyttää eläimelliset tarpeensa myös oman "taitavan" käden kautta. Tätä kutsutaan niin sanotusti kädellä käymiseksi.
miten tämä ketju ylipäänsä liittyy naisten logiikkaan???
Ihmistä kannattaa verrata apinaan. Yli 90% sama geenikartta. Apina käyttäytyy kuin alkuihminen. Yhteiskunnan normit eivät rajoita sen toimintaa.
... Mielenkiintoista huomata, kuinka huumorilla keksimäni nimimerkki laitetaan usein lainausmerkkeihin. Ikään kuin olisin astunut viisaampieni (joita varmasti löytyy) varpaille ja lainausmerkit ovat kurinpalautusta sen johdosta.
Sydäntäni riipaisee, ettei minua oteta vakavasti... Keskustelua sentään syntyy siitä huolimatta.