Englannin kansankielessä sotketaan iloisesti käsitteet species (laji) ja race (rotu). Sama näkyy tunkevan suomeenkin. Lajit eivät periaatteessa risteydy keskenään - rodut kyllä.
Ihmisten rodut ovat tiettävästi lähellä toisiaan, vaikka ainakin ulkonäköeroja on. Asiaahan ei saa rotu-nimikkeellä tutkia, sillä 1800-1900-lukujen tutkimuksia käytettiin törkeästi väärin ja taisivatpa olla menetelmätkin sitä sun tätä. Lääketieteellisessä tutkimuksessa ilmenee jos jonkunlaisia perinnöllisiä ominaisuuksia, jotka ovat hämmästyttävämpiä kuin vanhahtavan kuuloiset rotuasiat.
Yksi laji - ihmislaji
10
582
Vastaukset
- m paattinen
Tunnettu patologi joka on toiminut ympäri maailmaa sanoo " ensimmäisen viillon jälkeen kaikki ihmiset ovat samanlaisia".
- Perceptionist
"ensimmäisen viillon jälkeen kaikki ihmiset ovat samanlaisia"
Niin, kuolleita.
Roduista puhuminen ihmisistä puheenollen on keinotekoista. Eri näköiset ihmiset ovat kautta aikain risteytyneet keskenään ja sekoittuvat jatkuvasti. Mitään yhtenäiset tunnuspiirteet omaavia rotuja tai alalajeja ei näin ollen pääse syntymään.
- eläinystävällinen
Kaikki - varsinkin eläviä jälkeläisiä synnyttävät ovat tavallaan samaa lajia.
Eikö?
Viljalajeista puhuttaessa kaupunkilaislapsi harvoin huomaa vehnän ja rukiin eroa.
Olkoon nekin samaa lajia! eläinystävällinen kirjoitti:
Kaikki - varsinkin eläviä jälkeläisiä synnyttävät ovat tavallaan samaa lajia.
Eikö?
Viljalajeista puhuttaessa kaupunkilaislapsi harvoin huomaa vehnän ja rukiin eroa.
Olkoon nekin samaa lajia!Näyttävät olevan sinulta biologian peruskäsitteet hukassa.
- eläinystävällinen
Erasmus kirjoitti:
Näyttävät olevan sinulta biologian peruskäsitteet hukassa.
Jatkoin vain lapsenmielistä kirjoitteluasi.
Metso ja teeri ovat lisääntymiskykyisiä keskenään.
Mitä lajia ovat niiden poikaset?
Entä rusakon ja metsäjäniksen? eläinystävällinen kirjoitti:
Jatkoin vain lapsenmielistä kirjoitteluasi.
Metso ja teeri ovat lisääntymiskykyisiä keskenään.
Mitä lajia ovat niiden poikaset?
Entä rusakon ja metsäjäniksen?Metson ja teeren jälkeläiset ovat lisääntymiskyvyttömiä. Samoin oletettavasti rusakon ja metsäjäniksen. Eivät ne ole mitään lajia.
- eläinystävällinen
Erasmus kirjoitti:
Metson ja teeren jälkeläiset ovat lisääntymiskyvyttömiä. Samoin oletettavasti rusakon ja metsäjäniksen. Eivät ne ole mitään lajia.
Metso kuuluu urogallus- lajiin ja teeri tetrix-lajiin.
Miten on mahdollista etteivät heidän poikasensa kuuluisi mihinkään lajiin? eläinystävällinen kirjoitti:
Metso kuuluu urogallus- lajiin ja teeri tetrix-lajiin.
Miten on mahdollista etteivät heidän poikasensa kuuluisi mihinkään lajiin?Eri lajien lisääntymiskyvyttömät jälkeläiset ovat lajijärjestelmän ulkopuolella. Samoin esim. muuli, hevosen ja aasin risteytymä, ei ole oma lajinsa, biologisessa mielessä.
- entä lehmillä?
Karhukoira ja chihuahua ovat siis samaa rotua kuten siamilais- ja persialaiskissa tai shetlanninponi ja Koffin tonnin painoinen kaljakärryheppa? Näinkö se on? Entä onko Muna Äkkijyrkän 2 litraa päivässä lypsävä kyyttö samaa rotua kuin 100 litraa päivässä lypsävä friisiläislehmä?
Kyllähän nuo kaikki täysin risteytyvät keskenään niinkuin rotujen kuuluukin, jos eivät risteytyisi tai tuottaisi lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä, niin ne olisivat jo eri lajeja.
Sama pätee ihmisiin, eri puolilla maailmaa väestöt ovat olleet erossa toisistaan kymmeniätuhansia vuosia sen jälkeen kun lähdettiin Somaliasta ja Etiopiasta, missä se alkukoti taisi olla... kyllä siinä ajassa jo kulttuuri ja ympäristö vaikuttaa kauneuskäsityksiin ja selviämisominaisuuksiin. Tropiikin auringossa oli paras olla musta - pohjoisen sumussa vaalea jne. mitä muuta sopeutuma- ja sattumailmiöitä sitä onkaan.
Muistatteko muuten Andamaanien asukkaat, jotka olivat olleet parikymmentätuhatta vuotta eristyksissä saarillaan ja aikalailla oman näköisiään ja tapaisiaan. He kuolivat 99,8%:sti kulttuuri- ja tautikosketukseen 1900-luvulla, kun heidän saariryhmänsä valloitettiin siirtomaaksi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018884- 695845
- 245417
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni415311Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv395162Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h895070- 624573
- 434237
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on543555- 493215