Kertokaas Natsi kirjallisuudesta jota on käännetty Suomeksi.
Mielellään WW2 ajalta.
Elämänkertoja tai sotajuttuja.
Natsi kirjallisuutta
10
1248
Vastaukset
- harmaaparta
hitlerin opus ja Goebbelsin "Lopun alku".
- mitään
Axel Olof Freudenthalilta?
- kirjan
Haltuuni on joutunut paksuhko nide, jonka kannessa on teksti
ADOLF HITLER
TAISTELUNI
Se on painettu Werner Söderström Osakeyhtiön laakapainossa Porvoossa 1942. Kirjan on saksan kielestä suomentanut Lauri Hirvensalo.
En ole jaksanut ryhtyä lukemaan. Natsihenkeä ei minusta löydy. Onpahan vain jonkinlaisena kuriositeettimuistona.- Matti Mäenpää
Minulta löytyy sama teos. Olen jopa lukenutkin sen. Sen takia en lausu samanlaisia idioottimaisuuksia kuin esimerkiksi Vandaali kansallissosialismin päämääristä.
Samaten minulta löytyy Goebbelsin Lopun alku-teos. Erittäin mielenkiintoinen.
- kirpputoreilta löytyy
vielä satunnaisesti mielenkiintoisia kirjoja.
Hinnat ovat kohtuullisia, jollei myyjä ole asiantuntija.
Ennen vuotta -45 painetuissa kirjoissa on kerronta ja historian tulkinta huomattavan erilaista verraten siihen mitä sen jälkeen.
Jos kuitenkin etsit jotain perverssiä tai pahan syvintä olemusta, niin koet pettymyksen.
Kyllä ne olivat silloinkin ihmisiä kuten nykyäänkin.
Arvot, aatteet ja moraali oli korkeammalla.
Ja niitä ensinnäkin oli.
Kaikki ei ollut kaupan eikä elämän tavoite ollut rahan hankinta tai huippuvirka brysselissä.- terveitä arvoja
"Kaikki ei ollut kaupan eikä elämän tavoite ollut rahan hankinta tai huippuvirka brysselissä."
Vaikka nuo saattaa sinulle olla tärkeitä ja todennäköisesti tavoittamattomia asioita, se ei tarkoita että kaikki pitäisivät niitä elämän keskeisenä sisältönä nykyäänkään.
- nyt ihmeessä
suomi24:n hakukonetta, niin ei tarvii kysellä samoja asioita jatkuvaan(ihme, että jotkut ovat edes kiinnostuneita moisista pelleistä), se hakukone, ei vaikea käyttää...
http://keskustelu.suomi24.fi/laajahaku/ - Tässä yksi
Hiisivaara, Tapio Saksan voitto lännessä 1940. WSOY 1941. 288s 2 liitekarttaa. Puoliranskalainen sidos
- Vandaali
http://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/deutsch/seiten/1537poln.html
Kirjoitettu s1930-luvulla, mutta en tiedä, onko se "natsikirja".
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647