Kenellä on Suomen kallein auto? Ja mitkä ovat kalleimmat myynnissä olevat? Ei mitään kuvastoautoo vaan oikein maasta löytyvä...ja keskitytään henkilö/maastoautoihin.
Suomen kalleimmat autot
24
12411
Vastaukset
- Mäkisen
Veikkaisin Tommi Mäkisen ( kahden muun henkilön) tuoretta Bentleytä Suomen kalleimmaksi autoiksi.
- Luulisin
Yksi tuoreen Bentleyn omistaja Suomessa lienee teollisuusneuvos Einari Vidgrén Iisalmen puolesta (metsäkoneita valmistavan Ponsse Oyj:n suuromistaja ja yhtiön hallituksen pj).
- Varma tietäjä
Jos otetaan urheiluautot pois, niin Mersun Maybach on maailman kallein sedan. Niitä on Suomessa muutama.
- mara715
Maybacheja pitäisi olla Suomessa pari kappaletta ja Porsche Carrera GTn olen itse nähnyt (oli Suomen rekkareissa). Jompikumpi noista se on.
- on tämäkin
Tämä kallis auto on ostettu jo markka-aikana.
Eräs tuttavani peri 90-luvun alkupuolella isältään n. 100 000 markan edestä Nokian osakkeita.
Tuttavani ei ole mikään talousnero ja menikin ja möi heti osakkeet päivän hintaan.
Eikä tässä kaikki. Meni ja ostin noilla rahoilla jonkun uuden Fiatin ( en muista mallia ja tiedä hintaa).
No kaikkien Nokian osakkeiden arvonnousujen, splittausten , osinkojen jne jälkeen potista tuli moninkertainen, siis siitä potista , jonka tämä talouden suurnero menetti.
Varovastikin arvioiden on tuon Fiatin hinnaksi tullut n. puoli milj. FIM, ehkä lähemmäksi milj. FIM.
Toki tämän auton hinta on hiukan ns. hypoteettinen, mutta kuitenkin.
Sanomattakin selvää, että parin ryypyn jälkeen on tuon auton hintaa muutaman kerran päivitelty.- riitä...
Jos ostit n.1200 markalla Nokian osakkeita v.1991,
niin niiden arvo oli v.2000 1 milj.mk.
Eli kaverisi osakepotti,jos oli 100 000mk v.1991,
niin v.2000 olisi ollut vajaa 100 miljoonaa mk. - ei se
riitä... kirjoitti:
Jos ostit n.1200 markalla Nokian osakkeita v.1991,
niin niiden arvo oli v.2000 1 milj.mk.
Eli kaverisi osakepotti,jos oli 100 000mk v.1991,
niin v.2000 olisi ollut vajaa 100 miljoonaa mk.koko raha siihen autoon mennyt.
Kuten jo mainitsinkin, en tiedä, paljonko autosta maksettiin ja ,mihin loput rahat meni ja paljonko niitä jäi.
Kaupat tehtiin muistaakseni jossain n:n -93 paikkeilla. - DinoV6
Jos tämä uuden Fiatin ostaja olisi ostanut vanhan Fiat Dino spiderin ulkomailta, sen arvo olisi nyt mummonmarkoissa jotain miljoonan paikkeilla, siis hyväkuntoisen ja avomallisen. Dino coupet eivät ole niin arvokkaita. Vielä 90-luvun alussa olivat edullisempia.
- DinoV6
Dinojen hinnat vaan nousee. Mobile.de -sivustolla useat avomalliset Fiat Dinot yli 200 000 € ja kalleimman hp. 370 000 €. Eli yli 2 milj.FIM.
- on tämä
mulla on myynnissä käytetty lada hintaan 9.4 miljoonaa euroa. rohjenen epäillä suomen kalleimmaksi myytävänä olevaksi.
- pennonen
paljonko on ajettu?onko yhtään tinkimisen varaa...?
- vastaa
pennonen kirjoitti:
paljonko on ajettu?onko yhtään tinkimisen varaa...?
no kun selvästi olet tositarkoituksella liikkeellä, niin pistetään tasaraha 9 miljoonaa euroa. mittarissa oleva lukema on 1km koska silloin se hajosi ja en ole korjannut. alkuperäinen klassikko.
- a u t o h i n n a s t o
TekniikanMaailman hinnastossa kalleimmat ovat:
Ferrari Scaglietti 360 ooo euroa
Lamborghini Murcielago 370 ke
Lamborghini Murcielago Roadster 410 ke
Maybach 57 600 ke
Maybach 57s 670 ke
Maybach 62 700 ke
McLaren SLR 700 ke- että..
Muistelin, että suomessa oli yksi Ferrari 250 gto. Se lienee kallein.
- fyrkka
että.. kirjoitti:
Muistelin, että suomessa oli yksi Ferrari 250 gto. Se lienee kallein.
"Market value for a 250GTO in late 2004 can be safely estimated to be in the neighborhood of $6 million."
http://www.pirro.com/english/all.Ferraris/Detail/0723GT.250GT.TDF.htm - se Suomalainen
fyrkka kirjoitti:
"Market value for a 250GTO in late 2004 can be safely estimated to be in the neighborhood of $6 million."
http://www.pirro.com/english/all.Ferraris/Detail/0723GT.250GT.TDF.htmFerrari on 250 GT "Tour de France",
ei 250 GTO,joka on ihan erinäköinen ja
vielä saatanan paljon kalliimpi kuin TF.
Siis mitenkään väheksymättä sitä Suomessa olevaa
Tour de France -mallia.
- nuo ovat
Sikäli vaikea kysymys, että autojen hinnoilla ei ole ylärajaa. Rikkaimmat teettävät autoihinsa muutoksia, jotka maksavat ekstraa...
Sikäli vaikea kysymys, että monen harvinaisuuden hinta vain kohoaa käytön myötä... - jotainjoo
Näin Start-ohjelmassa Maserati MC12, harvinainen ja aika kallis myös. Tämä kyseinen auto on nähtävästi Suomessa.
- r22r2r
Mikähän nykyään mahtaa olla. Tästä jo 10v kulunut ja sinä aikana autot ehtineet vaihtua.
- Lysmyinen
Taitaa olla maybach zeppelin.
- johtoportaan.autot
Hyvinköhän tekee kauppansa nykyään kalliimman luokan edustusautot, esim. Mercedes-Benz S-sarja, Audi A8, BMW 7-sarja, Lexus ja sen sellaiset mitä tällainen tavis ei oikein edes tiedäkään. Ennenhän oli kansanautomerkeilläkin tarjontaa sikariportaalle, esim. Opel Senator, Nissan Maxima ja Toyota Camry mutta mitään näistä ei ole enää ainakaan Suomessa tarjolla. Liekö edes Cadillacia mikä ennen oli loistoautomerkki.
- SuomenKalleinko
Jos mitataan ajetun kilometrin kustannusta, mulla on kallein ja ehdottomasti kallein jos suhteutetaan auton arvoon.
Auton arvo: 300 €
Huollot: 100 €/v
Katsastus: 50 €/v
Vuosittainen vero: 250 €/v
Liikennevakuutus: 300 €/v
yht: 700 €/v
Ajoa vuodessa noin 500 km
Bensat: 60 €/v
kaikki yht: 760 € : 500 km = 1,52 €/km
------------
Vuotuiset kustannukset suhteutettuna auton arvoon on 152 %
------------- KorjausEdelliseen
------------ Korjaus -------------
Vuotuiset kustannukset suhteutettuna auton arvoon on 253 %
-----------------------------------
- wopelius
Kyllä se on bugatti ja löytyykö suomesta, epäilen ettei ole eikä tule.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841