Huomenta!
Haluan "isoveli valvoo" - hengessä tietää, mitkä ovat suurimpia r&b-suosikkejasi. Laitan tähän aluksi oman listani:
1. K-Ci & JoJo
2. Shola Ama
3. Eternal
4. Carl Thomas
5. Jaheim
6. Toni Braxton
7. Blackstreet
8. Jagged Edge
9. Next
10. Trin-I-Tee 5:7
Suosikkibiisi: Monie Love: "Slice of da pie"
Suosikki-CD: Koffee Brown: "Mars/Venus"
R&B-kuulustelu
8
1034
Vastaukset
- MLIYL
Phyllis Hyman
Täydellinen artisti. Kaikki kappaleet, jotka olen tähän mennessä kuullut, ovat olleet täydellisiä. Minun ehdoton ykkönen tällä hetkellä.
Videoita
http://www.youtube.com/watch?v=7mhzx9wqtv8&search=Phyllis Hyman
http://www.youtube.com/watch?v=2gB4PTFJ1zY&search=Phyllis Hyman
http://www.youtube.com/watch?v=AAfVmIVGlHE&search=Phyllis Hyman
Toni Braxton
Levy levyltä paranee. Uusin studiolevy on täydellinen.
Whitney Houston
Vaikka monien kiinostus Whitneyn musiikkiin on kadonnut ja ura on roskakorissa, mielestäni hän on paras.
Alicia Keys
Kuka hänestä ei pitäisi? Debyytialbumi on täydellinen. Alicialla tulee olemaan pitkä ja menestyksekäs ura.
Aretha Franklin
Pidän enemmän hänen R&B tuotannosta kuin soul tuotannosta. Legenda!
Anita Baker
Arethan manttelinperijä! Uskomaton laulaja.
Janet Jackson
90- luvun tuotanto parasta. The Velvet Rope on Janetin paras albumi
Diana Ross
Diana on kuin viini. Paranee vanhetessaan!
Mariah Carey
Debyytti loistava, samoin uusin. Ei vaan laula livenä nykyään.
Lisa Fischer
Jos tykkää Mariahista, tykkää myös Lisasta. Julkaisut yhden albumin, So Intense.
http://www.youtube.com/watch?v=gyypMwjwVwY&search=Lisa Fischer
Muita hyviä artsteja
Lionel Richie
Dionne Warwick
Chaka Khan
Blu Cantrell
Angie Stone - Big Fat Daddy
1. Big Joe Turner
2. Wynonie Harris
3. Roy Brown
4. Big Maybelle
5. H-Bomb Ferguson
6. Tiny Bradshaw
7. Amos Milburn
8. Wynona Carr
9. Smiley Lewis
10. Chuck Willis
Nää kandee jokaisen hyvän R&B musan ystävän tsekata!!!!!!!- Backbeat Man
Kiitos vinkistä! Lähdenkin tästä amis-Toyotallani kylille katu-uskottavuuttani kasvattamaan huudattaen supparit soikeana Roy Brownin Good Rockin´ Tonightia.
Se suomalaisen r&b - kuuntelijan perussuosikkilista taitaa kuitenkin olla tämä:
1. Beyonce
2. Usher
3. Chris Brown
4. Whitney Houston
5. Mariah Carey
6. Aaliyah
7. Destiny´s Child
8. Ciara
9. Ashanti
10. Mary J. Blige
Menikö oikein? - Backdoor Dan
Backbeat Man kirjoitti:
Kiitos vinkistä! Lähdenkin tästä amis-Toyotallani kylille katu-uskottavuuttani kasvattamaan huudattaen supparit soikeana Roy Brownin Good Rockin´ Tonightia.
Se suomalaisen r&b - kuuntelijan perussuosikkilista taitaa kuitenkin olla tämä:
1. Beyonce
2. Usher
3. Chris Brown
4. Whitney Houston
5. Mariah Carey
6. Aaliyah
7. Destiny´s Child
8. Ciara
9. Ashanti
10. Mary J. Blige
Menikö oikein?..TTU MITÄ PASKAA!!!!!!
- Backbeat Man
Kävimme R&B-ministeriön tiedusteluorganisaation johtoryhmän kokouksessa läpi kuulustelussamme esilletulleen informaation. MLIYL osoitti tuntevansa nykyisen r&b:n lisäksi myös perinteisempää soulia, mikä on tietenkin OK. Big Fat Daddy puolestaan hauskasti toi esille, millaisen pöljyyden markkinointimiehet aikoinaan tekivät nimetessään hip hop soulin vanhan kunnianarvoisan musiikinlajin mukaan.
Lähettämässäni vastausviestissä oleva arviolista täytyy ilmeisesti vahvistaa nyky-r&b:tä kuuntelevien suomalaisien suosikkilistaksi, sillä keskustelu katkesi Backdoor Danin häirikköviestiin. Tämä oli harmi, sillä olisi ollut aivan kiva lukea laajemmaltikin, kuunnellaanko siellä todella muutakin kuin Beyoncea ja Black Eyed Peasia. Suomi24:n muutkin musiikkipalstat tuntuvat kärsivän näiden kielellisten superlahjakkuuksien, ajatusten Vantaanjokien paskaviesteistä.- MLIYL
Enpä olisi voinut sanoa paremmin!
- Backdoor Dan
Olen pahoillani. Se oli todellakin erittäin typerä viesti minulta.
Yritän parantaa tapani ja jättää vastedes asiallisempia viestejä. Ja aion opetella hieman avarakatseisuutta.
Toivotan kaikille hyvää tulevaa kesää ja hienoja kuunteluhetkiä hyvän monipuolisen rhytm´n´bluesin parissa.
- top10
Tässä mun top10, satunnaisessa järjestyksessä:
1. Brandy
2. Mariah Carey
3. Destiny's Child
4. Aaliyah
5. Boyz II Men
6. Beyonce
7. Justin Timberlake
8. Alicia Keys
9. Janet Jackson
10. Brian McKnight
Paras levy (tai yksi niistä) on Brandyn Never say never, jokainen biisi on mahtava!
Ja pakko kommentoida edellistä viestiä, etteikö Mariah laulaisi enää livenä. Kyllä laulaa livenä, mutta kun esim. uudella levyllä on niin paljon taustalauluja ym, niin livenä niitä on vaikea toteuttaa. Joten ne taustat ja kertsit tulee nauhalta ja se laulaa livenä päälle ad libsejä ja säkeistöt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172413
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694