Öljyn väheneminen ja hintakriisi ajaa miettimään, kannattaako enää ostaa autoa? Mulla suurin osa tulee pk-seudun taajamissa, ja työmatkat pääsisin 10 min/suunta junalla, vaan autofriikkinä olen pitänyt autoa, ajan työmatkat ja kauppareissut, pari lomareissua vuodessa, siinä kaikki noin 15 tkm/v. Eli kannattaako uusia enää autoa?
Kannattaako enää ostaa
autoa??
51484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sillähän se selviää. kun tiedät mitä sun autos maksaa (hankinta, huolto, varaosat, vakuutukset, bentsiini, autopaikka, pysäköintimaksut, ym.) ynnäät kaiken yhteen yhdeltä vuodelta.
Sit pistät rinnalle laskelman ilman autoa (joukkoliikenteen kk-lippu, muille paikkakunnille tarvittavat bussi-, juna- tai taksimaksut) ja vertaa hintaa.
Ota huomioon että jos olet reissaamassa jonkin kauemmas niin saisitko kenties joltain tutulta kyytiä tai vuokraisitko tarvittaessa auton jollekin reissuille. Onko työnantajalla semmoisia autoja joita voi tarvittaessa lainata?
Julkisen liikenteen aikataulujen vahtaamisesta ja asemilla seisoskelusta tulee hiukka riesaa, mutta toisaalta sun ei tartte välittää huolloista , katsastuksista, parkkipaikan etsimisestä ja kuskina olemisesta. Junassa voit ottaa tirsat ja parin kaljankin jälkeen voi matkustaa ilman että kortti lähtee.
Lisämotivaatiota autosta luopumiseen saanet kun mietit miten voit sijoittaa säästetyt fyffet rahastoihin tai osakkeisiin.
MITÄ NÄÄ IMMEISET AATTELEE. muuten totuus osakesijoitukseta on se että siinä voi kerralla, siis sekunnissa polttaa enemmän rahaa kuin autoiluun.
miksi autoilu on kallista ? no ketkä on äänestäneet tän päättämättömän työväen edusjoukon? kun on päätöksen hetki niin tehdään se ! eihän autoilu ole niin kallista monessakaan maassa kuin meillä! nää AHNEET TURVENUIJAT omien kansalaisten riivaajat ovat autoilun meille kalliiksi tehneet! teot on täysin päinvastaset KUIN PUHEISSA VISIOT.yrittäjiä on kusetettu vuosikymmeniä! totuushan on että itse olette syypäitä siihen että on kallista!ja kun autoilun kustannuksia aletaan karsia, se toiminta loppuu lyhyeen,tulee esiin mummot, nuoret, koulutus,luonto ymym.ja tyhmät taas uskoo ja maksaa. luulisi että auto ei olisi noin tärkeä valtiolle, mutta kun on. näkeehän sen virkamiespalkkojen reippaista korotuksista. on rahaa mutta kelle? jos työ-motivaatio täytyy hakea 100k€-palkoilla ja vastuuta ei ole, niin onhan jotain pielessä! mutta jos tykkäätte maksaa niin maksakaa, miksi siis valittaa.
toisaalta ei autoilu heti huomenna lopu,turha pelotella,kyllähän nytkin on autoja jotka toimivat ilman bensaa, mtta se on tehty meillä kalliiksi, ala 200 puupäätä.
"muuten totuus osakesijoitukseta on se että siinä voi kerralla, siis sekunnissa polttaa enemmän rahaa kuin autoiluun. "
Kannattasko ottaa asioista selvää ennen ku tommosta laukoo?
Tosiaan edellinen listasikin jo vaihtoehtoisia kustannuksia. Ehkei kannata hommata enää autoa, mutta jos sille 500-600 eurolla kuussa ei ole tärkeämpää kohdetta niin samapa tuo. Mitä sitä joka penniä venyttämään ja vittuuntumaan. Ajaa julkisilla silloin kun se on helpompaa ja autolla silloin kun esim menee mökille.
Mieti mitä tarvitset ja osta se. Miksi ostaa kallis uusi auto, käytetty paljon halvempi vaikka tarvitsis korjata.