onko kukaan..

Onko kukaan tehnyt itse reikiä korviinsa?
millä tekniikalla?
8456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oon kyllä tehnyt. Mutta siis vain korvalehteen. Eli oon ensin desifiointiaineella puhdistanu korvan. Sitte kuumensin vähä aikaa paksua neulaa ja sitte desifioin senki. Sitte vaan läpi. Rustoa ei kyllä kannata ite lävistää.

Äänestä

kakarana itse "desinfioidulla" neulalla. Ihan hyvät tuli ja hyvin parantu.

Äänestä

Suosittelen kyllä, että ostat apteekista injektioneulan ja teet sillä, jos välttämättä haluat lävistää itse.
On ainakin puhdas ja tarpeeksi terävä, lävistää ihon erittäin helposti. Paksuudeltaan 1.2mm on sopiva.
Eikä maksa kuin pari senttiä

Äänestä
  • eli tein 1,2mm paksulla injektio neulalla,jonka ostin apteekista. desinfioin eka sen korun,sit työnsin vaan neulan korvasta läpi ja se oli siinä. :D ja rustoon tein ihan samalla tavalla. tosin käytin silloin tavallista hakaneulaa (tiedän,tyhmää....). hyvin on molemmat parantunu. :) mut kannattaa muuten pitää sitä neulaa ihan jonkin aikaa siinä reiässä,ennen ku vaihdat korun siihen-----> koru menee helpommin läpi. tsemppiä! :D

    Äänestä

Tuon tavallisen "korvakorun", eli loben tekeminen ei ainakaa mulla sattunu YHTÄÄN. Liikkeessä tehtynä sattu. Rustoon ku tein ni sillo vähän tuntu. Oon tehny norm. hakaneulalla (en suosittele) muutaman loben ja yhen rustokorun. Elikkäs ensin vaan pidin korvaa jääkylmässä vedessä puolisen minuuttia (jääkuutio sopii paremmin), desinfioin korvan ja neulan hyvin ja pistin läpi. Piti kuitenki pitää hakaneuloja korvissa pari päivää ennen ku korun tungin. Nykyään teen lävistykseni injektioneulalla, joka on helppokäyttösempi ja hygieenisempi. ;)

Äänestä

Olenhan minä tehnyt reikiä korviin just edellispäivänä yhden mutta thteensä olen tehnyt 5 korvareikää ite mutta 1 niistä ei ole ummessa.
Poltin hakaneulan tai no kuumensin ja sitten annoin jähtyä ja laitoin läpi,mutta suosittelen että menet ottamaan liikkeeseen oon ottanut liikkeissä yhteensä 6 korvareikää ja sanon ettei tulehdu niin helposti.

Äänestä

oon tehny puhdistin vaa hakaneulan ja tökkäsin läpi se oli siinä eikä tulehtunu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan kirjoitti:

Onko kukaan tehnyt itse reikiä korviinsa?
millä tekniikalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu