shokkiväri

vvv

haluaisin värjätä hiukset vaaleanvihreiksi. mulla ei ole minkäänlaista käsitystä onko vaaleanvihreätä hiusväriä olemassa muuten kuin shokkivärinä, mutta jos on niin kiitos, jos joku oikaisisi käsityksiäni.
eli siis mikä merkki olisi paras? La Richellä on ainakin yksi vaaleanvihreän sävy, kokemuksia? kestääkö shokkivärt yleensäkään paria viikkoa kauempaa? onko sotkuista (esim. lähteekö suihkussa paljon väriä)?
ajattelin ihan kotona värjätä. kuitenkin mietityttää miten hyvää jälkeä kampaajalla saisi aikaan?
mistä netistä saisi tilattua shokkivärejä? googletuksella tahtoo löytyä vain pari sivua.
ainiin, pitääkö ottaa värinpoisto ennen shokkiväriä? mulla on tällä hetkellä punainen kestoväri.
kauhiasti kysymyksiä, toivottavasti joku välittäisi vastata(?).

5

4030

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotivärjyri

      Itse tässä värjäsin vähän aikaa sitten hiukset shokkivärillä. Tällä tavoin se meni:

      1. Aluksi oli mustat. Vaalensin värinpoistolla ne kahdesti, ensin tulivat punaisiksi ja lopulta vaaleiksi.
      2. Kävin ostamassa Leatherheavenista (www.leatherheaven.fi) itselleni shokkivärin. Hinta oli 10 €.
      3. Värjäsin pääni. Joka kerta suihkussa käydessä väriä hiukan lähtee (shampoo värjäytyy esim. siniseksi), mutta ei se paljoakaan sotke. Purkissa lukee, että hiusväri pysyy päässä n. kuukauden (haalistuu sitä mukaa, mitä pesee), joten joka kuukausi kannattaisi värjätä uudestaan.

      Juups, Leatherheavenissa on noita La Richeja, ei oma siniseni ainakaan vaikeuksia ole tuottanut. Värjäsin itse pääni kotona, en sitten kampaamosta tiedä.. Siellä saatetaan velottaa suuriakin summia siitä, että pistävät vain töhnän päähäsi, joten kotona kannattaisi jo rahaa säästääkseen värjätä.

      Uskoakseni tuolla Leatherheavenissa pystyy tilaamaan netin kautta. Kannattaa myös muistaa, että pitkiin hiuksiin saattaa tarvita kaksi purkkia. Mutta juu.. Onnea värjäykseen, toivottavasti tästä tekstistäni sai jotakin selvää. :)

    • väri

      ......värjäysmenetelmä löytyy tiimaeista! jos siis sulla on vaalee tukka,osts kreppipaperia kastele se ja purista hiuksiin.värejäkin on hurumykke!

      • muka

        ..oikeesti? oletko todella rutistellut päähäsi kreppipaperia? Muistan kyllä lapsuudesta että ne värjäsivät paljon ja kestävästi sormenpäät kun niitä liimaili mutta että hiuksiin? öh..


      • corset<3
        muka kirjoitti:

        ..oikeesti? oletko todella rutistellut päähäsi kreppipaperia? Muistan kyllä lapsuudesta että ne värjäsivät paljon ja kestävästi sormenpäät kun niitä liimaili mutta että hiuksiin? öh..

        siitähän on monessa paikassa kerrottu, en itse löytänyt tietoa värin kestosta...


    • kreppipää

      Toimii kreppipaperivärjäys, kokeiltu on! Tuli oikein sähäkkä ja vahva väri. Mutta ihmiset käyttää eri tekniikoita kreppipaperivärjäyksillä ja se vaikuttaa siihen miltä tulos näyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4589
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3969
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2699
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2482
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2219
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      13
      1823
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      1637
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1464
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1355
    10. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1331
    Aihe