haluaisin värjätä hiukset vaaleanvihreiksi. mulla ei ole minkäänlaista käsitystä onko vaaleanvihreätä hiusväriä olemassa muuten kuin shokkivärinä, mutta jos on niin kiitos, jos joku oikaisisi käsityksiäni.
eli siis mikä merkki olisi paras? La Richellä on ainakin yksi vaaleanvihreän sävy, kokemuksia? kestääkö shokkivärt yleensäkään paria viikkoa kauempaa? onko sotkuista (esim. lähteekö suihkussa paljon väriä)?
ajattelin ihan kotona värjätä. kuitenkin mietityttää miten hyvää jälkeä kampaajalla saisi aikaan?
mistä netistä saisi tilattua shokkivärejä? googletuksella tahtoo löytyä vain pari sivua.
ainiin, pitääkö ottaa värinpoisto ennen shokkiväriä? mulla on tällä hetkellä punainen kestoväri.
kauhiasti kysymyksiä, toivottavasti joku välittäisi vastata(?).
shokkiväri
5
4030
Vastaukset
- Kotivärjyri
Itse tässä värjäsin vähän aikaa sitten hiukset shokkivärillä. Tällä tavoin se meni:
1. Aluksi oli mustat. Vaalensin värinpoistolla ne kahdesti, ensin tulivat punaisiksi ja lopulta vaaleiksi.
2. Kävin ostamassa Leatherheavenista (www.leatherheaven.fi) itselleni shokkivärin. Hinta oli 10 €.
3. Värjäsin pääni. Joka kerta suihkussa käydessä väriä hiukan lähtee (shampoo värjäytyy esim. siniseksi), mutta ei se paljoakaan sotke. Purkissa lukee, että hiusväri pysyy päässä n. kuukauden (haalistuu sitä mukaa, mitä pesee), joten joka kuukausi kannattaisi värjätä uudestaan.
Juups, Leatherheavenissa on noita La Richeja, ei oma siniseni ainakaan vaikeuksia ole tuottanut. Värjäsin itse pääni kotona, en sitten kampaamosta tiedä.. Siellä saatetaan velottaa suuriakin summia siitä, että pistävät vain töhnän päähäsi, joten kotona kannattaisi jo rahaa säästääkseen värjätä.
Uskoakseni tuolla Leatherheavenissa pystyy tilaamaan netin kautta. Kannattaa myös muistaa, että pitkiin hiuksiin saattaa tarvita kaksi purkkia. Mutta juu.. Onnea värjäykseen, toivottavasti tästä tekstistäni sai jotakin selvää. :) - väri
......värjäysmenetelmä löytyy tiimaeista! jos siis sulla on vaalee tukka,osts kreppipaperia kastele se ja purista hiuksiin.värejäkin on hurumykke!
- muka
..oikeesti? oletko todella rutistellut päähäsi kreppipaperia? Muistan kyllä lapsuudesta että ne värjäsivät paljon ja kestävästi sormenpäät kun niitä liimaili mutta että hiuksiin? öh..
- corset<3
muka kirjoitti:
..oikeesti? oletko todella rutistellut päähäsi kreppipaperia? Muistan kyllä lapsuudesta että ne värjäsivät paljon ja kestävästi sormenpäät kun niitä liimaili mutta että hiuksiin? öh..
siitähän on monessa paikassa kerrottu, en itse löytänyt tietoa värin kestosta...
- kreppipää
Toimii kreppipaperivärjäys, kokeiltu on! Tuli oikein sähäkkä ja vahva väri. Mutta ihmiset käyttää eri tekniikoita kreppipaperivärjäyksillä ja se vaikuttaa siihen miltä tulos näyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514589Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342699Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102482100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342219Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks131823Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1211637Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491464- 341355
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241331