Miehen tuijotus aKa intensiivinen katse

Kirjoitetaanpa nyt tännekin, josko vaikka joku kohtalotoveri tai muuten kaukaa viisas osaisi antaa sanaista apuaan. Eli. Joskus sitä ihastuu ja kiinnostuu kaukaa mukavan näköisestä ihmisestä (tässä tapauksessa miehestä). Mies vilkuilee takaisin ja saattaa vaikuttaa itsekin kiinnostuneelta. Mutta sitten tulee osaltani stoppi. En nimittäin kestä sitä, että vieras ihminen tuijottaa mua! En saa millään lailla osoitettua omaa kiinnostustani ja pakenen sulkeutuneeseen tilaan, suren kotona illalla sitten menetettyjä tilaisuuksiani. Mikä mussa on vikana? Miten tästä sulkeutumisesta pääsee eroon? En ole ujo enkä tuppisuu normaalisti vaan ihan reipas ja normaali ihminen, mutta ihastumisasioissa menen lukkoon.

Kiitos jo etukäteen niille, joitten mielestä oikean lääkityksen löytäminen tai pakkohoito pehmustetussa huoneessa saattaisi helpottaa. Ei tarvitse vaivautua kertomaan tuota :)
103314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

sanoa ettet tykkää tuijotuksesta?

Minulle yksi nainen sanoi kerran että ei saa naurattaa koska hänellä tulee pisut housuihin ...

Äänestä

Mutta ihan sananen, etkö kestä katseita, vai sitä että tiedät että tulet pakenemaan pois tilanteesta?

No, lohdutuksena se että monet menevät lukkoon, minä ainakin itse, ettei se näin miehen puoleltakaan ole sen helpompaa. Mutta minua ainakin auttaa paljon se että jos saa tutustua ihmiseen vähitellen, se ei ole kovin muodikasta nykyään, ja luulen, mutta en tiedä, mutta minusta monet naiset odottavat sitä jalat alta pyyhkäisevää tunnetta, ja hetimullekaikkitänne, joten minunlaiseni ihmiset ovat sitten niitä "leftovers" jotka lähes sattuman kaupalla tutustuvat ihmisiin, oppivat tuntemaan, ja toivottavasti löytävät jonkun oikean joskus.

Äänestä

kokeile joskus tehdä niin, että jos mies sua tuijottaa ja hän nyt ei ole mikään kauhistus sulle, niin kun katsot häntä nopeasti takaisin ja hymyilet. Nyt jos sä tuon uskaltaisit kerran tehdä, niin voisi käydä niin, et mies tulis jutteleen sulle. Ehkäpä vain vaihtaisitte pari sanaa ja toivottaisit hänelle hyvää päivänjatkoa helvettiin, tai tervetulleeksi yöksi sun luo. Joka tapauksessa sä huomaisit, ettei ne tuijottavat miehet sua syö, vaan haluaa vain kommunikoida sun kanssa.

Äänestä

Et sä ainakaan ole kovin vahvalla itseluottamuksella varustettu, jos pelkästä katseesta jo menet kipsiin.
Ei siitä ujoudesta pääse eteenpäin muuten kuin harjoittelemalla, pakottamalla itsensä ensi kerralla pidemmäksi aikaa sietämään sitä "tuijotusta" ja vastaamaan siihen samalla mitalla. Pian opit jopa nauttimaan siitä huomiosta jota toinen ihminen sulle suo.
Ei kun hanaa vaan! Kesäkin tulossa... ; ]

Äänestä

Mitä siinä jarruttelet? Ei muuta kuin tuijottamaan...

Äänestä

Tämä on melko vanha viestiketju, mutta pakko kysyä tuosta tuijotuksesta. Mitä muuta se voi tarkoittaa kuin kiinnostusta? Olen eräälle tuijottavalle miehelle hymyillyt, nyökännyt ym. kun tuijottaa, mutta hän vain jatkaa tuijotusta. Miksi ihmeessä ei hymyile takaisin? Jutellaan välillä ja sitten taas alkaa tuo intensiivinen tuijotus. Mitä ihmettä se meinaa?

Äänestä
  • Tuijotus voi olla myös pahoja aikeita, kuuntele vaistoasi.
    Jotkut miehet tuijottaa pahat mielessä...jotain pervoo, ole varovainen.

    Äänestä

Ei tartte tuijottaa kun kyseessä on rakkaus.
Rakkaudessa katseet vaan sattuu kohdilleen ihan itsekseen.
Rakkaus vain on, ihan itsestään, se ei tule pakolla eikä se pelota.
Jos olet ujo, niin olet ujo...kyllä majakka perävaununsa löytää.

Äänestä

alkaa pakostakin naurattamaan koska olo on jotenkin hölmö. En kestä "kyylääviä" ihmisiä. Myös naisten "kyylääminen" arvostelu mielessä on kamalaa, jota varsinkin teinit harrastaa. Ihan kun ei kukaan olisi ennen ihmistä nähnyt. Kaupungilla silmät kieltämättä osuu aina "ääritapauksiin" hyvässä tai pahassa. Myös näyttäviin vaatteisiin se osuu ja kieltämättä naisten huomion haku hamosissa, korkokengissä ja rakennekynsillä on surkuhupaisaa MUTTA toisaalta onhan se luonnollista, että joku merkki naaraan pitää antaa, silloin kun on valmis ottamaan uroksen vastaan. Varatut naiset ei vaan monesti älyä, että ei kannata enää hakea miesten huomiota silloin kun on jo hyvä mies löytynyt. Ei silti jätesäkissäkään tarvitse kulkea. Juhliin on aina kiva antaa parastaan, myös miesten.

Äänestä

Minä esim. katselen kadullakin joka ikistä naista(lapset tai keskikäiset ei ehkä) ihan vain kartoittaakseni ihmisten ulkonäköä ja ajanvietteeksi kun tepastelee. Katselen usein myös ihmisiä silmiin kun kävelee ja kun katseet kohtaavat niin he aina 95% kerroista katsoo äkkiä pois.

Olisi niin paljon mukavampaa jos ihmiset uskaltaisivat olla vähän rennompiaa, kohtaaman katse ja vaikka hymyillä tai jotain ei tarvitse pelätä ventovieraan mukavaa katsetta kun reippailee kadulla.

Huom. En kääntele päätäni paljoa tai pysähtele naisten perään(jos tietenkään ei ole oikea täydellinen enkeli näköinen koska silloin saa kyllä! :D) vaan kävelen ihan rauhassa minne lie.

Tietenkin jos on treffeillä tai istuu kahdestaan jossain niin katson silmiin etenkin jos puhun jotain tälle, välillä on loukkavaa/rasittavaa kun toinen osapuoli ei vain pysty katsomaan silmiin(esim. edellinen tyttöystävä vuodenkin jälkeen niin kun keskusteltiin niin hänellä pöyri katse jossain ihan muualla) joillekkin se on vain vaikeata..

PS. Uskon kuitenkin että useimmat pojat/miehet vain haluavat että katsot takaisin ja hymyilisit ja he pettyvät aina paljon ja luulevat että ovat huonoja/ym..

Uskallusta, elämä on paras ja jännittävin peli mitä on ja ei kannata pelätä muuta kuin sukupuolitauteja! :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Urpelo kirjoitti:

Kirjoitetaanpa nyt tännekin, josko vaikka joku kohtalotoveri tai muuten kaukaa viisas osaisi antaa sanaista apuaan. Eli. Joskus sitä ihastuu ja kiinnostuu kaukaa mukavan näköisestä ihmisestä (tässä tapauksessa miehestä). Mies vilkuilee takaisin ja saattaa vaikuttaa itsekin kiinnostuneelta. Mutta sitten tulee osaltani stoppi. En nimittäin kestä sitä, että vieras ihminen tuijottaa mua! En saa millään lailla osoitettua omaa kiinnostustani ja pakenen sulkeutuneeseen tilaan, suren kotona illalla sitten menetettyjä tilaisuuksiani. Mikä mussa on vikana? Miten tästä sulkeutumisesta pääsee eroon? En ole ujo enkä tuppisuu normaalisti vaan ihan reipas ja normaali ihminen, mutta ihastumisasioissa menen lukkoon.

Kiitos jo etukäteen niille, joitten mielestä oikean lääkityksen löytäminen tai pakkohoito pehmustetussa huoneessa saattaisi helpottaa. Ei tarvitse vaivautua kertomaan tuota :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu