Minulla on todella hyviä kokemuksia brittimiehistä, he ovat kohteliaita ja ystävällisiä, eivätkä kiroile ja puhu muutenkaan niin rumasti kuin suomalaiset. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
ps. Tämä on tietenkin yleistys, eikä koske kaikkia, mutta...
ps. Tämä on tietenkin yleistys, eikä koske kaikkia, mutta...
Vastaukset 83
Vanhimmat
vähän erilaisia kokemuksia brittimiehistä etelän lomakohteissa. Äänekkäitä, aina kännissä jne.
Brittimiehet ovat kyllä pintapuolisesti kohteliaita ja ystävällisiä, osaavat kyllä hurmata :) Mutta vähän syvemmälle kun pääsee, niin kyllä sieltä paljastuvat ne universaalit miehiset tunnusmerkit ja käytöstavat.
Eräällä tuttavallani on hieman enemmänkin kokemusta nuoremmista brittimiehistä ja hänen kertomuksistaan päätellen kovin lapsellisia ja jopa herkästi kiukuttelevia ovat pohjimmiltaan...
Asuin itse hetken aikaa erään brittiläisen perheen parissa ja ainakaan siinä talossa mies ei laittanut tikkua ristiin kotona. Työpäivät venyivät pitkiksi ja kotiin tullessaan mies keskittyi lähinnä telkun tuijotteluun ja muutamaan rentouttavaan drinkkiin... Lapsiaan hän ei juurikaan huomioinut. En sitten osaa sanoa, miten yleinen malli tämä on Britanniassa, itse sain monesta perheestä kyllä vaikutelman, että mies on perheenpää, joka tuo rahat kotiin ja lapset sekä koti jäävät naisen vastuulle.
rahat kotiin ja itellä ois vaan koti hoidettavana. Itse olin au pairina nuorena brittiperheessä ja nainen oli vaan kotona. Silti oli kodin ja lasten hoitajat perheessä.
Kun itse saisi joskus sellaisen elämän...
Veikkaan, että ennen siitä haaveilemista sun kannattaa opetella yhdyssanat.
rasismii
Britanniassa asuttuani ja heihin maailman turuilla ja toreilla törmättyäni hämmästelen suuresti. Minä kun tunnen heidän kanssaan suurta hengenheimolaisuutta monessakin mielessä. Ovat etupäässä aivan samanlaisia örveltäjiä kuin suomalaisetkin miehet.
Mutta minähän heteromiehenä tunnen heitä vain kaverina. Tosin heidän tyttöystävänsä ovat pääsääntöisesti asiasta samaa mieltä.
toinen kuva? Britit ovat aina olleet kohteliaita Britanniassa ja Suomessa. Mutta ehkä valitsemme kaltaisemme kaverit? Löysit Britanniasta itsellesi sopivat kamut... Itse en örvellä niin viihdyin toisenlaisessa seurassa...
tämän myös. Britit ovat aina niin kohteliaita.
Joo. Varsinkin etelän reissuilla ovat todella hyvinkäyttäytyviä, eivät juo koskaan liikaa ja fuck-sanaakaan ei käytetä kuin joka toisessa lauseessa.
laidasta laitaan. Itse en ole huomannut brittien kännäävän samaan tyylin kuin suomalaisten.
Käsittääkseni Briteissä opetetaan kotona lapsille (myös pojille) tapoja edelleen, kun siitä Suomessa on lähes kokonaan luovuttu. Tämä tietysti vaikuttaa aikuisenakin käyttäytymiseen muita ihmisiä kohtaan. Suomessa ei arvosteta ystävällisyyttä samalla tavalla.
Lopeta se Emmerdalen katsominen ja tutustu saarivaltakunnan arkeen ihan oikeasti, niin lopetat noin tyhmien juttujen kirjoittelun.
Loistava kuitti :)
katsonut Emmerdalea. Kokemukseni ovat oikeasta elämästä. Minusta ei ole tyhmää sanoa tosiasioita.
Jos mielestäsi on "tosiasia" että kaikki brittimiehet kasvatetaan kotona Hugh Grant -tyyppisiksi kohteliaisuuskoneiksi, olet sekaisin. Tutustu ensin yob-kulttuuriin ja muuhun työväenluokan menoon, palaa sitten asiaan.
En ole suinkaan sekaisin. Mikäli luit aloituksen, niin sanoin siinä ettei voi yleistää kaikkiin. Tosiasia on, että brittimiehillä KESKIMÄÄRIN on on paremmat tavat ja kielenkäyttö kuin täällä. Luepa noita muitakin viestejä.
Miksi haluaisin tutustua johonkin epämiellyttävään "menoon"?
Että opit olemaan yleistämättä. Tervejärkinen, maailmaa nähnyt ihminen ei tee tuollaisia yleistyksiä. Jos on briteissä jonkin aikaa asunut, huomaa kyllä ettei se kohteliaisuus ole mikään maan erityispiirre.
eri maissa on erilaisia tapoja. Jos jossakin on paremmat tavat KESKIMÄÄRIN kuin jossakin muualla, niin minusta sen voi sanoa, koska se on tosiasia.
Jos muutaman asiallisen viestin perusteella teet johtopäätöksen, että minä en ole tervejärkinen, niin ole hyvä vaan.
ps. minäkin tunnen englantia maana ja sen asukkaita
No, suoraan sanoen itse olen muutamia vuosia briteissä asunut ja en huomannut juurikaan eroa "kohteliaisuustasoissa" Suomeen nähden, paitsi tietenkin että sanaa "please" käytettiin enemmän. Minulla ei tulisi mieleenkään väittää brittinaisten olevan kohteliaampia kuin suomalaiset naiset, vaikka usein kyllä ovat siistimpiä puheissaan ja käytöksessään. Mutta se on usein vain pintakiiltoa.
No nyt jep jep mies on asunut Britaniassakin, huh huh, paljon on elämää nähnyt ja silti on päivät pitkät aikaa kirjoitella tänne, taidat olla 80-vuotias, kun olet ehtinyt kaikkeen noin hyvin tutustua.
Onko sun mielestä briteissä asumisessa jotain ihmeellistä? Monet meistä on kuule käyneet maailmassa muuallakin kuin Kanarialla ja Tallinnassa. :)
on omat mieltymykset, mutta minun kokemukseni brittimiehistä on oikein miellyttävä.
Eivät he mitään ihmemiehiä ole, mutta esimerkiksi kukkia tuotiin aina kun edelliset kuihtuivat. Siis pyytämättä ja ilman mitään isoa numeroa.
Ottavat kyllä naisensa huomioon (kotona opetetaan tapoja), mutta muuten suhteissa niinkuin muutkin miehet. Suhteet loppuivat aivan jostain muista syistä kuin kansallisuuksista, siis sellaisista joista suhteet yleensäkin päättyvät jos päättyvät...
Aikun sais muulloinkin kukkia kuin synttärinä ja tapaamisen vuosipäivänä;D
Mies pitää kyllä kukista (viherkasveista) mutta eipä juuri rahojaan niihin tuhlaa (muutama kukka saatiin tupaan tulijais lahjaksi äidiltä. Meinasi tuoda enemmänkin kun näki miten hyvin mies niitä hoitaa). Itse inhoan viherkasveja ja jätän mieluusti niiden hoidon miehelleni mutta joku oikea kukkakimppu olisi pöytämaljokossa useimminkin ihana...
Maljakossa on vain miehen ostamia muovisia "ikikukkia". Osti ne joskus talvella kun sen mielestä pöytä näytti niin ankealta. Mikäs siinä, kauniitahan nekin ovat mutta aito on aina aito.
ilmeisesti käynyt kaikki maailman miehet läpi ja todennut britit parhaimmiksi. Huh huh, jopa suomalaiselta naiselta toi on kyllä jo aikamoinen saavutus.
Luehan aihe uudelleen. Kyseltiin brittimiehistä ja niistä minulla on kokemusta. Myös suomalaisista että voin ainakin heitä verrata.
Enkä käsittääkseni ketään morkannut, suomalaisiakaan, ei kannata vetää heti hernettä nenäänsä...
tuollaiseen saavutukseen. Kyllä sen vähemmälläkin huomaa.
On aika harhaanjohtavaa yleistää kansalaisuuden mukaan. Mulla on kokemusta suomalaisten lisäksi saksalaisista, ranskalaisista, italialaisista ja Itä-Euroopan naisista ja nyt olen vakiintunut italialaisen kanssa. Mutta en siksi että hän on italialainen vaan siksi että rakastan häntä ihmisenä ja naisena. Suomen ja Italian kulttuureissa on eroja, mutta tähän asti ne ovat olleet rikkaus. Brittinaisista mulla ei ole kokemusta, eikä kauheasti koko maasta. Ei tarvitse kenenkään ottaa herneitä nenäänsä kansainvälisistä suhteista, ihmisiä ollaan kaikki.
Itse seurustelin muutama vuosi sitten brittiläisen miehen kanssa ja oli kyllä aivan ihana. Huomaavainen todellakin. Samoin ystäväni seurusteli brittimiehen kanssa ja varsin mukava oli hänkin.
Lomakohteiden turistit nyt on erikseen, melkein maasta riippumatta massaturistipaikkoihin mennään juhlimaan ja riekkumaan. Eipä nuo suomalaismiehetkään hyvää mainetta näytä niittävän, kun iltapäivälehden otsikkoa tänään vilkaisi :-)
Mulla on kokemuksia kahdesta pitkähköstä suhteesta suomalaisen miehen kans ja nykyinen puolisoni on britti. Kulttuurieroja en voi sanoa paljon olevan, huumorintaju on samaa kuivahkoa kuin meillä suomalaisilla. Sellainen luontainen kohteliaisuus ja hienotunteisuus ilman mitään lipevyyttä on ehkä merkittävin ero nykyisen ja aiempien kumppanieni välillä. Mutta koska otanta on suppeahko en osaa sanoa johtuuko se kansallisuudesta vai henkilöstä. Joka tapauksessa avokkeeni perhe ja ystävät joita olen tavannut Englannissa ovat kaikki todella mukavia ja aitoja ihmisiä. Niin että pakkohan minunkin on sanoa et ihania ne brittimiehet.............
että monilla muillakin naisilla on ollut samanlaisia kokemuksia. Parisuhteet ulkomaalaisten kanssa ovat ainakin minun ystäväpiirissäni aika yleisiä ja usein keskustellaankin eroista maiden välillä. Nyt kun brittimiehet on tässä todettu parhaiksi, niin voin esittää varmoja todisteita ystävilleni muutenkin kuin omaan suhteeseeni perustuen :)
Et taida olla ihan täysillä valoilla liikenteessä? :) Onko täällä nyt jossain esitetty "varmoja todisteita" jostain brittimiesten parhaudesta?
No, ylipäätään täytyy olla suomalainen nainen että tälläisiä mielipiteitä esittää, esim. brittinaisilla on sen verran järkeä päässä ettei siellä kukaan sanoisi vaikka ranskalaisten miesten olevan maailman parhaita.
eikä oikeusistunto. Ei täällä tarvitse esittää todisteita sen kummemmin kuin kertoa kokemuksistaan ja ajatuksistaan. Oletko huomannut, että täällä on monta keskustelua erimaalaisista naisistakin? En ole huomannut niissäkään mitään todisteita. Ole vaan eri mieltä rauhassa, mutta älä turhaan hermostu, kaikilla on omat kokemuksensa.
Etkös sinä juuri ollut näitä "varmoja todisteita" ystävillesi esittämässä. :)
niissä ei väitetäkään minkään tietyn maan naisia maailman parhaiksi..
täytyy olla aika pahasti laput silmillä kävellyt, jos kehuu brittien käytöstä sivistyneeksi ja vähättelee heidän alkoholinkäyttöään joka on suurempi kuin suomalaisilla (11.2 litraa/vuosi vs. 9.3 litraa/vuosi) eikä brittien tapana todellakaan ole lipittää viiniä ruokapöydässä.
puutteita täällä Suomessa monilla.
Jos pidit heittoasi "huumorina", sinulla on tosiaan melkoisia puutteita huumorintajussasi. :)
päinvastaisia kokemuksia tuosta viinijutusta, monilla minun tutuillani on nimenomaan tapana juoda viiniä ruokapöydässä (tietysti joskus muuallakin)
ymmärtävän, että tuo "varmat todisteet" oli huumoria. Asia sinänsä on kyllä aivan tosi.
Juupa juu. ;)
Joo, sinun maailmassasi englantilaisetkin tunnetaan suurina viininystävinä :) Väitä nyt seuraavaksi, että englantilaiset viinit on maailmankuuluja.
Briteissä on ihan kivoja ihmisiä, ovat vähän jäykkiä joskus ulkomaalaisia kohtaan vaan. Mutta suomalaisten naisten brittimiehistä huomaa kyllä sadan metrin päähän, että kyse on aika epätoivoisista tapauksista. Yleensä rumia ja sosiaalisesti rajoittuneita, eivät olisi saaneet brittiläistä naista.
tällaisia "rumia ja sosiaalisesti rajoittuneita" brittimiehiä. Ilmeisesti sinä tunnet.
Etköhän sinä heitä tunne, et vaan heitä rumiksi ja sosiaalisesti rajoittuneiksi tunnista (ovathan he ihqui brittejä). ;)
Vakavasti puhuen, harvempi suomalaisen naisen brittimies on mikään catch. Yleensä suominaisten kanssa seukkaa briteistä samat tyypit, mitkä Suomessa seukkaisi venäläisten ja virolaisten naisten kanssa.
että minulla on aivan erilaisia kokemuksia. Tunnemme ilmeisesti hyvin erilaisia ihmisiä.
Ehkä luulet, että kokemuksesi ovat erilaisia, mutta kuten sanottua, tämä johtunee lähinnä siitä että olet suomalainen nainen ja suhtautumisesi brittimiehiin ei ole objektiivista. Jos kysyt (rehellisiä) arvioita esim. omasta miehestäsi brittinaisilta, voit olla melko varma ettei häntä kovin paljoa arvosteta.
Tuo nyt oli aivan puuta heinää. Kyllä minä tunnen brittinaisiakin ja olen keskustellut heidän kanssaan. En tiedä mistä olet ottanut käsityksesi.
Juu, ihan varmaan. ;) Käsitykseni suomalaisten naisten brittimiesten tasosta olen saanut ihan silmien ja korvien perusteella, tosi monella suomitytöllähän on brittipoikaystävä tai aviomies. Yleensä nämä hemmot ovat juuri sellaista porukkaa, joilla voisi odottaa olevan ongelmia naisten saannissa.
Tunnen yhden suomalaisen kanssa naimisissa olevan brittimiehen. Komea, hauska, sivistynyt jne., mutta pettää patologisesti vaimoaan.
Veikkaanpa, että kyseinen tapaus on "komea, hauska ja sivistynyt" vain suomalaisten naisten silmissä. Täällä kun ollaan vähän juntteja...
No niin taas se nähtiin, että ei ole väliä mistä suomalaisen naisen puoliso on aina löytyy joku viisas sanomaan, että se on täysi turvelo (vaikka ei edes tunne);D Ja sitten ihmetellään kun vihaa lietsotaan puolin ja toisin;D
Kumma miten jotkut ihmiset luulevat tietävänsä kaiken jostakin mistä eivät tiedä yhtään mitään. Tässäkin keskustelussa on muutama viisastelija kertonut minun poikaystäväni olevan epäsosiaalinen, ruma ja "sellainen jota oman maalaiset naiset eivät huoli" ja ties mitä muuta.
Valitettavasti en voi todistaa tässä mitenkään, että he ovat väärässä, mutta ovat niin sanotusti "niin mettässä kuin olla voi". Poikaystäväni on nimittäin monenkin mielestä kivan näköinen, älykäs ja erittäin sosiaalinen.... niin että sori vaan :D
Blaablaablaablaablaablaa...
Vaihtaisit joskus tuota levyä.
Vertailuryhmänä suomalainen nainen käyttää tietty sitä miestarjontaa mikä ympärillä on. Tästä joukosta sitten joku erottuu "komeana, hauskana ja sivistyneenä". Mielestäsi muualla samaista heppua tuskin pidettäisiin kaksisena tapauksena. Kenen junttiudesta tämä oikeastaan kertoo?
Iiiiiiihan varmaan on näin! Englannin eliitti, näin se menee... ;)
Jeps.
???
Kuulun tähän harvempaan "kastiin" kaiketi, koska mieheni on "catch". Komea, herrasmies, varakas, huumorintajuinen, älykäs ja sosiaalinen.
Ei huolinut brittinaista vaan mielummin suomalaisen daamin.
Se mitä oli viinin juonnista puhe, niin kyllä me ainakin aterioiden yhteydessä juomme viiniä, samoin illalla rentoutuessa ei siis kännätessä.
Taitaa olla "catch" vain sinun pienessä suomitytön mielessäsi. :) Briteissä suomalaisten ja muiden pohjoismaisten naisten kanssa seukkaavat miehet ovat melko selkeästi omassa kastissaan, ja sitä porukkaa ei juurikaan arvosteta ellei kyse ole sitten jostain julkkiksista jolloin eri juttu. Muuten näitä "au pairien ystäviä" katsotaan melko pitkään ja nenän vartta pitkin.
Kyl ainakin Suomessa asuvat ulkkismiehet pitää suomalaisia naisia melko easily impressed juntteina. Se, että joku harvahampainen expat britti näyttää suomitytöstä "komealta, hauskalta ja sivistyneeltä" ei tarkoita sitä että hän sellainen olisi. Tsori vaan.
Lehtinen aikoinaan kirjoitteli, miten suomitytöt ovat Briteissä suosiossa just sellaisessa tietyssä miesporukassa, joiden on muuten hankala löytää naista. Sellainen sakki, joka on esim. nousemassa työväenluokasta alempaan keskiluokkaan. Ei saa keskiluokkaista naista, eikä oikein voi ottaa lapsuuden työläisrakastettuakaan kun siitä olisi haittaa. Suomityttö on sitten helppo kompromissi, ne kun on luokkayhteiskunnan ulkopuolella muutenkin.
Mikäs vika niissä työväenluokan miehissä sitten on? Ei ne siellä Briteissä sen kummempia ole kuin suomalaisetkaan duunarit. Ja eikös jo Lenin-setä neuvonut että kaikkien maiden proletaarit; yhtykää. ;-D
Ei voi olla totta :D :D kiitos tästä kannanotosta joka niin erinomaisesti todistaa sen miten pitkä matka vielä voi suomalaisella olla maailmankansalaisuuteen!
Hei kuule, ei se tee sinusta maailmankansalaista jos kirjoittelet nettiin juttuja siitä miten brittimiehet on kaikki niin ihqui... ;) Pikemminkin päinvastoin, se tekee sinusta maalaisen juntin.
Ei kai heissä mitään sen kummempaa vikaa ole, vähän kouluttamattomia juntteja ehkä ovat. Sanoinpahan vaan, että siihen on tietty syy miks niin paljon suomityttöjä "löytää" itselleen brittimiehen. Eikä se ole aina rakkaus. :)
pöheikköön ajetuksi. En ole mikään pikku tytöntylleröinen tai joku au pair joka onnea etsii lätäkön takaa. Olen aikuinen nainen (40) ja mieheni myös aikuinen.
Mieheni ystävät olivat aluksi hieman epäileviä, kunnes muuttivat täydellisesti mieltään. Ja ovat siis todella positiivisesti suhtautuneet. Mieheni on sitä parempaa kastia samoin kun tuttavamme, eli eri piireissä pyöritään kuin au pairit ja teinit. Miehelläni on myös kokemusta brittinaisista, olihan aikoinaan britin kanssa naimisissa ja useiden kanssa myös seurustellut.
Tyytyväinen on suominaiseen eikä brittiin vaihda.
Onkos hän ihan looordi taikka pääri? :-D No juu, mutta eiköhän kyseessä ole siis ihan tavallinen alemman keskiluokan edustaja brittiyhteiskunnassa. "Suominaiseen" varmaan on toki tyytyväinen, samoin kuin tämän palstan miehet ovat olleet tyytyväisiä venäläisiin ja thaikkunaisiinsa. :)
Tsori itsellesi, et tajunnut pointtiani. Väännän siis rautalankaa:
Ok, ulkkareittenkin mielestä suomalaiset on miesten suhteen vähään tyytyväisiä, täällä kelpaa sellainenkin tyyppi, joka muualla ei kaksista huomioita saisi.
...no miksi?
Eikö selkeä vastaus olisi se, että tarjonta on ylipäänsä niin heikkoa. Siksi muualla kakkoslaatuiset äijät erottuvat täällä parhaimmistona. Se harvahampainenkin britti on siis tasokkaampi kuin.. sinä!;)
Tsori vaan, tämä on ihan sinun omaa logiikkaasi.
No samalla logiikalla ne suomalaiset kaljamahaiset, punakat Thaimaan/Venäjän kävijät ovat tasokkaampia kuin ne timmit paikalliset pojut. :)
Mut tästähän ei ollut kyse, vaan siitä et Suomessa gimmat antaa miehelle selkeesti lisäpisteitä ulkomaalaisuudesta. Tää ei ole mikään ihme salaisuus (kaikki Suomessa asuvat ulkkikset tän tietää) eikä mun häpeä, vaan pikemminkin teidän suomityttöjen häpeä. ;) Jossain Enkuissa on taas täysin toisin päin, naisilla on siellä vähän itsetuntoakin.
Muualla kakkoslaatuiset äijät ovat Suomessa kurkoja, mutta jos kysyt vaikka tän kakkoslaadun maannaiselta että ottaisko se sen vai jonkun satunnaisen ykkösluokan suomijäbän, niin toisin kuin sinä, hän ottaisi se ykkösluokan suomijäbän.
Joko selkeni? ;)
"No samalla logiikalla ne suomalaiset kaljamahaiset, punakat Thaimaan/Venäjän kävijät ovat tasokkaampia kuin ne timmit paikalliset pojut. :) "
..no ovathan toki tasokkaampia jollain mittapuulla, esim. heidän voi kuvitella olevan varakkaampia.:) Taso se on tulotasokin.
"Mut tästähän ei ollut kyse, vaan siitä et Suomessa gimmat antaa miehelle selkeesti lisäpisteitä ulkomaalaisuudesta. Tää ei ole mikään ihme salaisuus (kaikki Suomessa asuvat ulkkikset tän tietää) eikä mun häpeä, vaan pikemminkin teidän suomityttöjen häpeä."
Oikeasti kiinnostaa, mistä tuon 'ei-salaisuuden' tiedät? Millainen on tämä meidän suomalaisgimmojen pistelaskujärjestelmä? Haluaisin ihan oikeasti tietää...
Ja jos näin olisikin, täytyyhän siihen herrajumala olla syy, miksi suomalaiset naiset muka valitsisivat mieluummin ulkomaalaisen. Ja silloin se vika väistämättä on suomalaisissa miehissä.
Sun logiikkasi kusahtaa, tsori vaan. Puhut läpiä päähäsi ja itseäsi pussiin.;)
Toistan edelleen, ettei minulla ole mitään suomalaisia miehiä vastaan, vaan sinulla.
No onhan siihen syy, miks niin moni suomigimma on kiinnostanut miehistä pelkästään näiden ulkomaalaisuuden takia: junttius ja alkoholin mukanaan tuoma estottomuus (koetaan, että ulkkiksen kanssa voi sekoilla enemmän kun ei se kuitenkaan raitilla siitä huutele). :) Eikä se ole suomalaisten äijien häpeä, vaik kuinka koittaisit.
Lue nyt vaikka se Roman Schatzin (saksalainen) uusi kirja, siinä valotetaan melko tarkkaan ulkkismiehen mielipidettä siitä, että mikä heissä suominaisia niin kovasti kiehtoo. Samaa on ihmetellyt aikoinaan N. Hardwick.
Ja mun "logiikka" nimenomaan ei kusahda, koska mä olen sitä mieltä et riippumatta siitä, mitä suomiäijä tekis tai millanen olis, suurin osa suomigimmoista antais KUITENKIN jollekin britille lisäpisteitä ihan vaan siitä et se on ihq ulkomaalainen. :) Kuten sanoin, ei se oo suomalaisen miehen häpeä vaan teidän. Usko pois, kyl mä olen tätä touhua niin paljon nähnyt.
alemman keskiluokan edustaja, vaikka kuinka yrittäisit asian sinne vääntää ;)
Aristokraatti on aristokraatti :)
Juu, ihan varmaan on siniverinen, iiiiihan varmaan. ;) Itse asiassa joskus 60-luvulla taisi ihan joku aateloitu miekkonen mennä naimisiin suomen(ruotsalaisen) neidon kanssa, mutta tämä on kyllä ainoa tähän asti. Mutta onhan se kivaa että fantasioita riittää! :)
on järjetön kateus!!
kouluttamaton juntti, nelikymppinen muijanhaaska enkä enää likkapahanen, ni sellainen samanlainen mulle itsellenikin sopii - kansallisuuteen katsomatta. :-D
Ei sitä ennenkään olla oltu toisten fantasiamaailmoille kateellisia. Jos joku haluaa leikkiä seukkaavansa brittiläisen lordin kanssa niin siittä vaan. :)
Aivan säälittävä tapaus. Niin juntti ja huonosti pukeutuva. Huumorintajuton. Työtön luuseri. Elää sosiaaliavustuksilla, ja eikö se tullutkin aikoinaan suomeen kun ei löytänyt itselleen brittimuijaa?
Olivat sitten mistä vaan. Jotkut kiroilee, jotkut ei. Kaikki tuuppaa kaikka vähänkin suostuvaista missä vaan. sellaista on elämä.
Kiitosta hoetaan kyllä joka sanan väliin, että käytöstavat on aika hiottuja englantilaisilla miehillä. Mutta eräs sellainen herrasmies oli kerran viikon luonani kylässä, eikä käynyt kuin kerran suihkussa, ja hampaita en nähnyt harjaavan kertaakaan. Yyh...
Avomieheni on britti, ihana, kohtelias, huomaavainen ja täysi vastakohta aiemmin deittailemilleni suomalaisuroille. Hänen koko perheensä ja suurin osa ystäväpiiristäkin on samanlainen, ystävällisiä ja hyväsydämisiä päästä varpaisiin. Eikä tämä perhe ole nk. "ylempää luokkaa". Olen kyllä Englannissa matkustellessani nähnyt "huonosti käyttäytyviä miehiäkin" mutta eiköhän niitä löydy joka maasta... siellä tosin ovat huomattavasti harvemmassa. Yleensäottaen en enää kyllä suomalaiseen vaihtaisi omaa rakastani :) ja ihan vapaasti saa päätöstäni ja mielipiteitäni arvostella, ne ovat omiani ja kannassani pysyn. Suomalaiset ovat edelleen uskomattoman rasistista porukkaa, sen olen ajan saatossa joutunut huomaamaan.
Olet melko hyvä esimerkki suomalaisjuntista, joka näköjään pariutui brittijuntin kanssa. Luuletteko, että jossain päin maailmaa arvostetaan teidän kaltaisianne naisia? Yleensä jokaisessa maassa katsotaan kieroon naisia, jotka haukkuvat oman maansa miehiä ja ihailevat "vieraita" uroita.
I rest my case :)
Olet siis sinisilmäinen maalaistyttö ja juntti? No, siltä kyllä vähän kuulostitkin. :)
P.S. Tervetuloa tänne 2000-luvulle, jossa me eurooppalaiset ollaan jo opittu arvioimaan ihmisiä ensi sijassa yksilöinä eikä kansakuntiensa edustajina. Liity meihin, meillä on kivaa! :)
Hyvinpä olette oppineetkin arvioimaan;D
Kaikki ketkä ovat naimisissa suomalaisten kanssa ovat siis juntteja, eivätkä mistään parempaakaan saaneet. Ja kaikki suomalaiset ovat juntteja, jos ovat naimisissa muun maalaisen kanssa tai jos eivät ole.
Eikö tässä mielestänne ole mitään outoa? Etköhän tällä palstalla sinä ja kumppanisi ole heitä, ketkä arvioivat ihmiset nimen omaan kansakuntiensa edustajina (suomalaiset on juntteja, britit on juntteja, thaikut on alempaa kastia samoin heidän suomimiehensä jne. yleistämistä, mille ei mitään todellista pohjaa kuitenkaan löydy) yksilöistä teillä ei ole mitään näkemystä, että TSORI nyt vain mutta ärsyttää tämä sama raukkasu täällä, jos joku on onnellinen ei se tee hänestä sen huonompaa kuin sinä selvästikin onneton siellä, joka murehdit toisten suhteita kun ei taida itsellä olla mitä murehtia. (
sinä se osaat ja jaksat väitellä näiden jääräpäiden kanssa ja osaat sanoa vastaan meidän muidenkin puolesta, jotka näemme ihmiset yksilöinä kansallisuudesta riippumatta. Tsemppiä ja aurinkoista kevättä sulle!
"osaat sanoa vastaan meidän muidenkin puolesta, jotka näemme ihmiset yksilöinä kansallisuudesta riippumatta."
Eikös juuri se teidän porukkanne ole aina täällä vaahtoamassa, että milloin minkäkin maan miehet ovat niin ihqui? :) Kyllä tästäkin keskustelusta aika selvästi on nähnyt, että brittiläisyys on se kantava voima näissäkin kehuissa...