Tapasin hänet uimahallissa ja se oli rakkautta ensisilmäyksellä. Hän työskentelee mallina ja Suomessa 5vuotta asunnut. Herttainen ja erittäin kaunis. Hän haluaa vakavampaa seurustelua kun minä taas haluan vielä tutkailla maailmaa ja asettua aloilleni vasta myöhemmin.
Miehet joilla on afrikkalainen/ulkomaalainen tyttöystävä, kertokaa kokemuksianne. Miten perhe on suhtautunut seurusteluunne? Minua häiritsee ihmisten tuijottelu kun liikumme yhdessä. Olenko jotenkin petturi kun valitsen ulkolaista naista? Mustat miehet taas suhtautuu muhun ikäänkuin olisin viennyt heiltä sen yhden ainoan "siskon".
Miehet joilla on afrikkalainen/ulkomaalainen tyttöystävä, kertokaa kokemuksianne. Miten perhe on suhtautunut seurusteluunne? Minua häiritsee ihmisten tuijottelu kun liikumme yhdessä. Olenko jotenkin petturi kun valitsen ulkolaista naista? Mustat miehet taas suhtautuu muhun ikäänkuin olisin viennyt heiltä sen yhden ainoan "siskon".
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jotkut miehet suhtautuvat ulkomaalaista tapailevaan naiseen ihan samalla lailla. Jos olet varma että rakastat häntä ja haluat vakiintua niin anna mennä vaan. Mitä turhaan muiden mielipiteistä välität? Pääasia on että sinä ja kumppanisi olette onnellisia yhdessä!
uimahallissa liikkuu mustia naismalleja? Minäkin haluan sinne...
the darker the berry the sweeter the juice
En oikein tajunnut kysymystäsi? Missä ongelma piilee? Kuulostaa siltä että olet löytänyt aarteen silti olet epävarma koska hän sattuu olemaan mustaihoinen? Kannattaa ehkä aikuistua ensin ennenkuin ryhdyt seurustelemaan.
Et ole petturi, ota tyttösi äläkä välitä muiden ajatuksista. Ehkä ihmiset tuijottavat naistasi, jos hän kerta on kaunis.
Saattaa ollakin, että tummat miehet suhtautuvat sinuun "siskon" ryöstäjänä mutta eiköhän se mene ohi, eikä siitä tarvitse välittää.
Tärkeintä nyt ovat omasi sekä tytön tuntemukset.
Muillakin suomalaisilla miehillä on ulkomaalainen puoliso, ei kai tuossa nyt mitään ihmeellistä ole.
Voihan olla, että sinulle löytyy vielä joku parempi kumppani maailmaa tutkaillessasi, tai sitten ei.
Tilannetta kyllä vaikeuttaa paljon se, jos et itse ole vielä valmis sitoutumaan. Pohdi asioita yhdessä tytön kanssa, niin ehkä löydätte parhaan ratkaisun.
Kokemusta tosiaankin on... Voi jos kaikki olis mennyt toisin...
Tahtoohan nuo kovasti sitoutua, sitten kipinkapin naimisiin.Se on ykkösjuttu. Kandee oikeasti sitten pyytää hiv todistus... En tarkoita että kaikilla on mutta yksikin riittää.
Kysyit kokemuksia, tässä oli suora vastaus lyhyen ytimekkäästi.
Venäjältä löytyy naisia joka makuun. Ihan yhtä tummia tosin ei kuin afrikkalaiset, mutta kaikkea muuta aina aasialaisesta ihan pohjoismaalaisen näköiseen.
Kuulehan Olli,
Viestissäsi oli mielestäni hieman ristiriitaisia asioita ja mielestäni siitä paistaa ehkä jonkinlainen kypsymättömyys - ei oikeasti millään pahalla. Mutta kun kerran kokemuksia kysyt niin kommentoin jotain noihin mainitsemisiisi asioihin - suomalaisena miehenä joka asuu suomessa Afrikasta kotoisin olevan todella kauniin naisen kanssa.
Ensiksikin jos kerran se oli rakkautta ensi silmäyksellä niin kuin voit edes olla epävarma mikäli tyttö haluaa vakavampaa suhdetta ja sitoutumista (naiset yleensä haluavat vakiintua mikäli kokevat kumppanin olevan oikea..). Ikävä mainita mutta mahdollisen oleskeluluvan tilanne kannattaa kyllä kysäistä (avioliitto edesauttaa huomattavasti pysyvän oleskeluluvan saamista...), tosin olipa sen tilanne mikä tahansa, tunteet voivat silti olla aivan aitoja.
Kokemuksieni mukaan afrikkalaistaustaiset naiset eivät tosiaan pidä siitä suomalaiselle miehelle ehkä vähän tyypillisestä tuumailusta - eli tyyliin: katellaan tässä ja ollaan yhdessä... Vaan he haluavat mieheltä nopeita toimia silloin kun ovat itse varmoja asiasta. Tässäkin pätee vanha totuus: "Nopeet syö hitaat", ja tiedän kyllä että tällä ylivertaisen upealle naisrodulle löytyy kyllä ottajia... eli mieti nopeasti haluatko ja pystytkö kulkemaan hänen rinnallaan rinta rottingilla ja ylpenä..? Koska tiedän että meistä suomalaisista miehistä löytyy monia jotka ovat siitä aivan varmoja jos/kun kuvantunlainen tummahipiäinen säihkysilmä kävelee vastaa - vaikka sitten uimahallissa...
Omat vanhempani ovat suhtautuneet enemmän kuin hyvin - tämänkin riippuu tietenkin täysin ihmisistä. Henkilökohtaisesti sillä ei ollut minulle mitään merkitystä, koska olin alusta lähtien varma asiasta, enkä epäröinyt alkaa suunnittelemaan yhteistä tulevaisuutta ja elän tätä elämään itseäni enkä vanhempiani varten...
Tiedätko Olli mitä? Minua ei voisi vähempää haitata ihmisten tuijottelu. Mulle on AIVAN SAMA mitä suomalaisten tai afrikkalaisten naisten ja miesten katseet meitä kohtaan merkitsevät (kyllä kumpaisetkin katsoo - olet oikeassa).
Ja niin sen pitäisi olla sinullekin jos naisen kerran omaksesi koet.
Oikeasti suomalaisten miesten ja naisten kateellinen tai muuten kypsymätön tuijottelu kannattaa jättää omaan arvoonsa ja suomessa olevilla afrikkalaisilla miehillä taitaa suurimmalla osalla olla enemmän murehdittavaa oman oleskelun kanssa kuin 'siskojen' seurusteluasiat. Jos jollakin on jotain asiaa oletan että tulee sen esittämään, muutoin mulle on tosiaan se ja sama. Olen (ole sinäkin) vain ylpeä naisestan(s)i.
T: Musta tuntuu (aina vaan...) ;-)
olen kuullut että somalinaiset pitävät suomalaisia miehiä poikkeuksetta rumina ja vastenmielisinä, pitääköhän paikkaansa.
mutta omasta mielestäni somalit ovat ylivoimaisesti maailman rumin kansa.
Somalinaiset on hyvän näköisiä, mutta ne äijät on kun jostain kauhugalleriasta. Ihme juttu olis, jos naiset pitää niitä paremman näköisinä.
lisäksi tyhmin - siksi niitä sanotaan afrikassa mustalaisiksi.
Tosiaan enpä ole nähnyt yhtään hyvännäköistä somali äijää... Naiset ovat kohtuu kauniita kun ottavat ne hunnut pois;D (aivan ihanat paksut mustat hiukset ja mitkä huulet!:D)
Pitää nyt sanoa muutamasta paikallisesta somalista jotain hyvääkin, filmit palauttivat aina ehjänä ja ajallaan (ainakin minun työ aikaan).
Somalialaisten naisten miesmausta on vaikea mennä mitään sanomaan, koska siihen "vaikuttavat" niin suurelta osin uskonnolliset ja kulttuurilliset seikat. Lisäksi naisissa sielläkin päin on varmasti eroja kuten muuallakin, että eipä voine sanoa tykkäävätkö somalinaiset enemmän oman heimonsa miehistä vai kääntyvätkö päät vaaleampien urosten suuntaan;D
Kenialaisen tutun (kristitty nainen, naimisissa suomalaisen miehen kanssa) mielestä ainakin hänen oma miehensä on hyvän näköinen, eikä hän ole kohdannut rasismia täällä päin (paitsi joskus Anttilassa vartioijat seuraavat häntä turhankin tarkkaan ja virastossa ollaan tylyjä (no, kenellepä ei oltaisi;D)).
Ruma kansa joka ei edes pese alapäätään vessassakäynnin jälkeen. Ei houkuttele...
Sorry, mutta Afrikassa ei tunneta sanaa/käsitettä mustalaiset.
maasta hän on kotoisin.
Senegalista.
Mistä heimosta hän on?
Itse olen naimisissa samalta suunnalta olevan naisen kanssa. Vaimoni saamasta "ylimääräisestä" huomiosta suurin osa on ihan positiivista, hänet on jopa pysäytetty kadulla ja ihasteltu kuinka kaunis hän on. Ihmisten katseet kaupungilla ei paljon häiritse kun ei niitä juuri tule noteerattua. Suoraa rasismia kohtaa aika harvoin, ja sekin vähä tulee sellaisilta kansakunnan toivoilta joiden mielipiteille ei muutenkaan paljon tulisi annettua painoarvoa, joten sanoisin että muiden ihmisten reaktioista kiusaantuminen on ihan oma valinta. Jos rakastatte toisianne, mitä ihmeen väliä sillä on mitä kukaan tuntematon asiasta ajattelee?
Perhe ja ystävät ovat suhtautuneet asiaan oikein hyvin, kuten jokaiselta täysijärkiseltä ihmiseltä odottaisikin. Jos joku ystävistäsi on valmis tuomitsemaan teidän suhteenne naisen ihonvärin tai kotimaan perusteella, mieti onko sellainen ihminen ylipäätään ystävyyden arvoinen.