Miksi huippujuoksijoista tulee alkoholisteja?

|Tiina8x|

Mä ihmettelen sitä että melkein kaikki vanhat puistossa ryypiskelevät ukot on ollu joskus SM-tason juoksijoita! Nimittäin aika usein tulee puhetta juoksemisesta, kun pysähdyn venyttelemään.

Teilläkin, juoksijamiehet, on surkea tulevaisuus... :(

Mix niistä tulee?

6

1275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ape Man

      huippu-urheilijasta ja julkkiksesta tulee alkoholisteja kun ne ei enää ole maailman napoja ja kukaan ei ole kiinnostunut niistä enää. Sitä ei monen pää kestä. Katso vaikka miten Pantanin kävi.

      • Ape Man

        Pantani oli siis Italailainen pyöräilijä.


    • Vai onkohan se juuri tuo alkohooli mikä tekee niistä puistoryypiskeliöistä niitä "huippujuoksijoita" :P

    • elämä on

      siinä taitaa olla perää... Ei ne kaikki pultsarit varmaankaan mitään huippuja ole olleet, mutta aika monet ovat voineet olla. Tiedän/tunnen erään 70-luvun huipun, joka alkoholisoitui todella pahasti. Ja onhan näitä esimerkkejä muistakin lajeista, kuten hiihdosta ja jopa formuloista... Se varmaankin on, että kun on vuosikaudet elänyt vain yhdelle asialle, niin sen asian häipyminen tekee elämästä äärettömän tyhjän... Ja aika monet täyttävät sen tyhjyyden sitten alkoholilla :(

    • testailut, tulokset nähtävi...

      suomessakin käytettiin DDR:n oppeja urheilusuoritusten parantamiseksi vielä 80 luvullakin.

      Kun ura loppuu on vain muistot, ja ne "melkein onnistumiset". Alkoholismi voi seuraus riippuvuuden siirtymisestä urheilusta. Eli jos niin käy ei kaikki ole ollut kunnossa "huippu-urheilijalla", pääkopankin pitää kestää!

      • Kilpajuoksija

        Taitaa olla aika pieni prosentti alkkiksia entisistä huippujuoksijoista, tuo riippuvuus/mielihyvä hormmooni teoria voi olla selitys joissain tapauksissa.

        Monet puistojuopot mielellään kertoo legendaa mm.urheilusaavutuksistaan, joista vain muutama prosentti on totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      178
      4090
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      27
      3127
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      26
      2818
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      59
      2711
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      55
      2640
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2585
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2320
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      86
      2035
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      147
      1939
    10. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1847
    Aihe