Ducaton

startti?

Osaako joku neuvoa Ducaton starttiongelmassa. Ei pyöritä konetta.

8

3778

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höh

      Jätä kirjoittamatta PROVOT.

    • 0 001 362 073

      Ducaton startti on säilynyt muuttumattomana vuosia ja se on helppo irroittaa ja huoltaa.
      Jos tartista ei kuulu naksaustakaan on hiilet todennäköisesti loppu. usein pelkkä startin puhdistus ja solenoidin herkistely auttaa.
      solenoidin liukupintoihin voit käyttää ohutta yleisöljyä.
      Ps. Otsikosta ja nimimerkistä löydät
      Alkuperä varaosanomeron.. vm - 82 - 94 2,5 D

      Äippä

      • startti

        Kiitoksia. Löytyy vielä asiallisiakin näillä sivuilla.


      • höh
        startti kirjoitti:

        Kiitoksia. Löytyy vielä asiallisiakin näillä sivuilla.

        Olisi ollut hyväksi harkita hetki, miten sen asiansa muotoilee. Kerran on vakavalla mielellä liikkeellä. Ei tulisi sekaannuksia näihin vakiohäiriköiden, t.tomppa ja kumppaneiden PRVOIHIN.
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=591&posting=22000000016336631

        Ei siihen kirjoittamiseen paljon lisäaikaa olisi mennyt, vaikka siinä muutama lisäsanakin olisi selventämässä tilannetta ollut.


    • Tuleehan sinne startille herätevirta?

      Työkseni kun noita 3500kg ylöspäin vehkeitä korjailen niin meidän firmassa ei ole 10 vuoteen yhtään starttia korjattu, syynä on se että joittenkin automerkien startit on tullut hinnoiltaan alas niin paljon ettei niihin kannata uhrata aikaa.

      Kysele hintoja eri liikkeistä ja muista kysyä myös että hyvittääkö ne vanhasta startista mitään, monesti uudessakin startissa on vanhat ulkokuoret ja uudet sisäkalut.

      Tosin se miksi me laitetaan aina uutta on se että korjaamme ammattiautoilioitten autoja, ja jonkin osan "tekohengittäminen" voi tulla myöhemmi kalliiksi.

      • ducaton

        tyyppivikahan on virtalukon pohja.Eli kannattaa joka tapauksessa relettää se startti.Selvennykseksi se virtalukon pohja ei kestä suurta jännitekuormaa vaan tuppaa sulamaan,kannattaa laittaa lisäksi lisä-maajohto rungon ja moottorin väliin.......


      • Juupajuu
        ducaton kirjoitti:

        tyyppivikahan on virtalukon pohja.Eli kannattaa joka tapauksessa relettää se startti.Selvennykseksi se virtalukon pohja ei kestä suurta jännitekuormaa vaan tuppaa sulamaan,kannattaa laittaa lisäksi lisä-maajohto rungon ja moottorin väliin.......

        ja löysiä liitoksia kannattaa myös etsiä. Varsinkin näissä vanhemmissa. Tarkasta ainakin sulaketaulun pohja ja itse starttimoottorin kytkennät.


    • hoffi

      Täällä kun näyttää olevan monta tietäjää, niin onko helppo/vaikea vaihtaa ohjaustehostimen putken tiiviste? Putkiahan on vissiin neljä?
      Auton ollessa käynnissä, kun rattia kääntää niin vasemmasta yläputkesta tulee suihkuamalla nesteet pihalle. Putkethan on 2 ylhäällä ja 2 alapuolella? Pelkkä kiristys ei auta! Paljonko kyseinen tiiviste vois maksaa???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4810
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      218
      3653
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      123
      3018
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2972
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      55
      2913
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      14
      2482
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2452
    8. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      8
      2358
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      79
      2286
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2095
    Aihe