Prekariaatin perustulosta ja vässyköistä: http://ekabini.blogspot.com/2006/05/prekariaatin-perustulosta-ja-vssykist.html
_______________________________________________________________________
Käy tarkastamassa ja jättämässä kommentti: http://ekabini.blogspot.com/
_______________________________________________________________________
Käy tarkastamassa ja jättämässä kommentti: http://ekabini.blogspot.com/
Vastaukset 4
Vanhimmat
Negatiivinen verotus?
Eli se on ilmeisesti toi käppyrä tuossa linkissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Perustulo
Se on muuten huomattavasti halvempi vaihtoehto kuin kaikille jaettava perustulo.
Tuo negatiivinen verotus olisi juuri siinä mielessä erittäin hyvä malli, että se kannustaisi menemään töihin, koska työnteosta saisi aina käteen enemmän. Nyt olen joutunut aikanaa itse opiskeluaikana jättämään työkeikkoja väliin loppuvuodesta, koska laskemalla että tienaat 1500 eur, josta saat antaa sitten 500 eur takaisin kelalle opintotukea, ja josta loppuvuodesta n. 30% verotus, niin menee vielä 500 veroa. Sitten jääkin 1500 eur:sta käteen hulppeat 500 eur nettoa... ei kiitos, siis jättää tienaamatta tuon 1500, vaikka sen saisi yhdestä viikonlopustakin keikkatyössä, koska 500 eur nettoa 1500 eur brutosta on niin vähän, että 500:n sijaan arvostin enemmän vapaa-aikaa. Vaikka työnantaja olisi kaivannut kipeästi työntekijää ja itse olisin kaivannut rahaa ja tehnyt mielelläni työtä, niin 2/3 tulosta pois oli vähän liikaa. Samaten on joutunut pyytämään palkkoja maksuun kikkaillen, eli loppuvuoden palkkoja vasta seuraavan vuoden maaliskuulle, jotta verotus olisi pienempi ja kela ei tule kimppuun. Turhaa ja vaivalloista.
Tiedän yh-äidin, jonka tulot pienenisivät, jos hän menisi siivoustyöhön, nyt saa lapsilisän, toimeentulotuen ja sossun avulla enemmän käteen kuin 7 eur:n tuntipalkalla 8h/vrk. Siis ei kannata mennä töihin ja maksaa vielä siitä, kun lapsenkin hoito olisi järjestettävä.
Korjattavaa olisi.
Progressiivisen verotuksen koen myös äärimmäisen epäoikeudenmukaiseksi, ja Suomessa perustetaan yhtiöitä verosuunnittelun tähden, olen itsekin osakkaana yhtiössä, jotta saan verojani edes hieman pienemmäksi, kun osan tuloista saa osinkotulona yhtiöstä, jolle progressiivista (tulo)verotusta olisi, ei tarvittaisi niin paljoa erilaisia "pöytälaatikko"firmoja esim. holding-yhtiöitä, nytkin toki joudun maksamaan hieman yhtiön laskutus-tilinhoito-sihteeri-palkanlaskenta yms. töistä, mutta saan verojani pienemmäksi verosuunnittelun avulla.
Siis paras yhdistelmä olisi negatiivinen verotus ja tasavero loppupäähän esim. 30% ja pääomaverotuksen nosto samaksi kuin tulovero. Ei tarvitsisi perustella pikkufirmoja ja holding-yhtiöitä yms. byrokratian takia.
Olen samaa mieltä Vänskän kanssa tulorajan naurettavuudesta opintotuessa. Opiskelijat pakotetaan köyhäilyyn estämällä työteko ja samalla ihmetellään kun opiskelijat eivät työllisty valmistuttuaan. Täytyy olla todella hyvä sydämminen työnantaja joka palkkaa ihmisen jolta puuttuu aiempi työkokemus.
Mutta perustulossa on yhä se vapaamatkustaja-ongelma. Vaikka kuinka uskoisi ihmisten hyvyyteen se ei muuta sitä että meillä on tapana mennä sieltä mistä aita on matalin. Olen itse suomalaisen hyvinvointi yhteikunnan suuri kannattaja. Hyv. yhteiskunnalla tarkoitan ajatusta siitä että mennään heikoimman lenkin tahdissa eteenpäin. Silti katson tärkeäksi että ihmiset tekevät töitä elantonsa eteen, eivätkä jää perseelleen odottelemaan almuja. Tämä perustulon todennäköinen passivoiva vaikutus on sen suurin heikkous.
_______________________________________________________________________
Käy tarkastamassa ja jättämässä kommentti: http://ekabini.blogspot.com/
Hallitus antaa vähemmän rahaa opiskelijoille kuin työttömille koska se haluaa että kukaan ei opiskele ja kaikki ovat työttömiä ja tyhmiä.
Se on luokkasotaa. Täll tavoin saadaan myös valtiota suurennettua koko ajan sekä veroja korotettua. Koska ongelmat vain lisääntyvät mitä enemmän valtio tekee mitään. Nimeä yksi hyvä päätös minkä minkä tahansa valtion päättäjät ovat tehneet valtaväestön hyväksi sanotaan viimeiseen 25 vuoteen. Yritysvero on isompi pienfirmoille kuin jättiyrityksille. Verotus on isompi köyhille kuin rikkaille. Rikkailla ja isoilla firmoilla on kaikenlaisia vähennyksiä mitkä pudottavat verot minimiin.