Kertokaa nyt rakkaat miespuoliset lajitoverit, mitä ihmettä teidän päässä liikkuu kun olette ostamassa äidille/vaimolle lahjaa. Parhaalla tahdollakaan en jaksa ymmärtää sitä logiikkaa jolla te valintoja teette. Osaatteko te ylipäänsä koskaan asettua lahjan saajan asemaan? Minulle ainakin on vuosien varrella tullut sellainen tunne, että kaikki saamani syntymä-, äitienpäivä tai joululahjat ovat tarkoitettu jollekin muulle. Olen saanut kuulla kauniita puheita miten mukava meidän on yhdessä tehdä sitä tai käyttää tätä, kuten esim. painepesuria, jolla saa kätevästi matot puhtaaksi. Arvatkaa olenko pessyt sillä yhtään mattoa tai osaanko arvostaa riittävästi nykyaikaista päällä istuttavaa ruohonleikkuria vaikka onkin niin tyylikäs peli. Hienovaraisesti vihjaillen olen yrittänyt selittää, että ei minulle tarvitse ostaa mitään ja voihan niitä vempeleitä ostaa muutenkin kuin lahjaksi. Mutta ei sitten millään mene perille, kysymyksessä täytyy olla jokin miehen logiikka jota naiset eivät ymmärrä.
No ei mennyt vihjailut taaskaan perille, sillä äitienpäivälahjaksi tuli kaasugrilli (ohjekirjassa lukee Carmer Classic). Perusteluina oli miten mahdottoman kätevä se on ja miten mukava ottaa myös matkailuautoon mukaan. Hiiligrilli kun on nokinen ja likaa paikat niin, ettei sitä ole viitsitty kuljettaa mukana. Saapa nähdä kuka meillä on kesän gurmee kokki, tuskin ainakaan tämä tyttö. Vanhastaan tiedän, ettei meillä naisilla ole mitään asiaa grillin lähelle varsinkaan silloin kun se on kuumana. Se väite tuli todistettua nopeammin kuin olisin uskonut, sillä matkailuauton vieressä näyttää grilli jo käryävän. Hyvää äitienpäivää…
Mutta vielä noihin lahjavalintoihin voitte uskoa, että ensi jouluna rakas mieheni saa ompelukoneen joululahjaksi. Itse en kyseistä kapinetta osaa käyttää, mutta jonkun on joka tapauksessa opeteltava housunlahkeiden lyhentäminen sitten kun anopista aika jättää. Niin ja onhan tässä reilusti aikaa opetella ulkoa se puhe jolla lahjavalinnan hänelle perustelen. Joten jään mielenkiinnolla odottelemaan tulevaa joulua. Henkilöllisyys tässä saattaa paljastua, jos rakas mieheni kehtaa lahjoista jollekulle kertoa.
Oikein hyvää kesää rakkaat lajitoverit ja muistakaa, ettette syö liikaa niitä gurmee pihvejä tai sappi alkaa äkseerata, niin ja elää muutenkin ihmisiksi.
No ei mennyt vihjailut taaskaan perille, sillä äitienpäivälahjaksi tuli kaasugrilli (ohjekirjassa lukee Carmer Classic). Perusteluina oli miten mahdottoman kätevä se on ja miten mukava ottaa myös matkailuautoon mukaan. Hiiligrilli kun on nokinen ja likaa paikat niin, ettei sitä ole viitsitty kuljettaa mukana. Saapa nähdä kuka meillä on kesän gurmee kokki, tuskin ainakaan tämä tyttö. Vanhastaan tiedän, ettei meillä naisilla ole mitään asiaa grillin lähelle varsinkaan silloin kun se on kuumana. Se väite tuli todistettua nopeammin kuin olisin uskonut, sillä matkailuauton vieressä näyttää grilli jo käryävän. Hyvää äitienpäivää…
Mutta vielä noihin lahjavalintoihin voitte uskoa, että ensi jouluna rakas mieheni saa ompelukoneen joululahjaksi. Itse en kyseistä kapinetta osaa käyttää, mutta jonkun on joka tapauksessa opeteltava housunlahkeiden lyhentäminen sitten kun anopista aika jättää. Niin ja onhan tässä reilusti aikaa opetella ulkoa se puhe jolla lahjavalinnan hänelle perustelen. Joten jään mielenkiinnolla odottelemaan tulevaa joulua. Henkilöllisyys tässä saattaa paljastua, jos rakas mieheni kehtaa lahjoista jollekulle kertoa.
Oikein hyvää kesää rakkaat lajitoverit ja muistakaa, ettette syö liikaa niitä gurmee pihvejä tai sappi alkaa äkseerata, niin ja elää muutenkin ihmisiksi.
Vastaukset 25
Vanhimmat
valitat?
Valita miehelles ,jos noin vituttaa.
Jos ei viesti sitten menekkään sille urpolle perille ,niin jätä se ,jos nää lahja-asiat on niin pirun tärkeitä.
Meidän mamman vein eilen kaupungille ostoksille ja syömään. Onpahan ainaski mieleiset lahjat sitten.
Niin ja kukkia ja aamiainen lehden kera sänkyyn aamulla muksujen kans.
Naisen logiikka on delegoida syyt ja yhteydet kanssaihmisiin ja ympäristöön.
Mattojen pesu ottaa polviin puhumattakaan suonenveroista, joista seuraa vielä suonikohjuja. Mattojenpesun helpottamiseksi saatu painepesuri onkin niin maskuliininen, että on hyvä hivuttaa koko mattojenpesu muiden tehtäväksi. Nurmikonleikkaaminen korkokengissä onkin tuskaisaa, niin pakottaa sääriin ja nilkat turpoaa. Lahjaksi saatu päältä ajettava nurmikonleikkuukone on niin äänekäs, että korviin ottaa ja kuulosuojaimet taas pillaavat hiukset. Sillä lailla taas nurmikot hoitaa joku muu. Voi pirskatti sentään noita naisen loogisia kykyjä, turhautuu tuolle naiselle kyllä miehinen mies. Vaikka ostaisi lahjaksi eksoottisen loman, ruskeasilmäisten palvelijoiden kera. Varmasti epäonnistuu siinäkin, jolleivät satu olemaan juuri silloin ne änkyräpäivät niin sitten on huonot ilmat tai hotellissa ala-arvoista seuraa.
HIEMAN POSTIIVISEMPAA OTETTA IHMISSUHTEISIISI !
Noin änkkävänkän eukon kanssa en asuisi päivääkään.
Voimia miehellesi !!
Impi vois jo poistua kommentteineen jonnekin muulle palstalle. Alkaa kyllästyttää jo.
Hyvä hyvä Impi. Pyyhit kissalla pöytää. Nyt kesän reissujen ruuanlaittotouhutkin siirtyivät grillin myötä miehiseen hoitoon. Nauti nyt koko sielullasi saamastasi lisävapaa-ajasta kesän mittaan.
Miehen lokiikallahan ne miesten ostamat lahjat ostetaan! Ja naisen lokiikalla ostetaan niitä s..nan kalsareita ja sukkia joka v..n isänpäivä, jos ei ole sattunu uutta solmiota saamaan!
jos mulla olis tollanen muija, olisin hakenu pari uutta thai-naista halavalla ja olisin tosi onnellinen. ja jos on tarkotus matkailla, eikös toi Craameri olesiihen hommaan aika hyvä? laita ukkos käyttään sitä ens kesänä, jos ei ittees kiinnosta.
Siis Impi, lopeta nää kirjottelut niinkuin lupasit sillä sun juttuja ei jaksa enään kukaan!
Eikä oo todellakaan ihme että ukkos ostaa tommosia lahjoja, sillä ideahan on se että ostaa jotain mikä sitä itteä miellyttää kun sä valitat kumminkin...
kovin ovat itsekkäitä nuo ajatuksesi, lahjoista, ja monesta muustakin. "Diamants are the Girls best friends"! Tätähän lie tarkoitat? Mulle kaikki, muista viis! Onneksi sinulla tuntuu olevan kohtuullisen järkevä ukko, ei mene kaikki haihatteluun. Ei kun grillaamaan!
tuo sinun kirjoittelu. Pistä hetkeksi aivosi kaniin ja toivotaan, että ne hieman lataantuvat siinä samalla !
Tämän porukan fressaaminen ja innostaminen kirjoittelemaan on tietysti paikallaan, sitä ilmeisesti haet noilla pitkillä vuodatuksillasi, mutta tyylisi on nyt pahasti hukassa kuten vastineista huomaat !
hassua, logiikasta en tiedä, mutta kerro toiveesi (=käske ostaa) haluamasi lahja niin et pety...tai sitten...
meillä suorat vihjeet tuottaneet tulosta: "äitienpäivälahjaksi olisi kiva saada (=tässä lauseessa olisi tarkoittaa=hanki) se tai tämä koru..
Tosin tänävuonna "Kevyiden hopeakorvakorujen" sijaan tulikin hopeinen kevyt fillari, josko äiti pääsisi kuntoilunsyrjään kiinni :P
Karavaanarinaiset ovat olleet tähän asti, alisteltuja ja nöyryytettyä. Hyvä Impi ! että luuttuat kissalla pöytiä, jatka samaan tyyliin.
Säitä pitelee, pakkasta yöllä, päivällä pohjoistuulta ja hitusen lämmön puolella. Tai mitä noista ilmoista, komealta näyttää ikkunasta katellessa, entä siellä ?
niin kauan on alistettuja ja nöyryytettyjä karavaanarinaisia kun löytyy niitä naisia jotka suostuvat alistettavaksi ja nöyryytettäväksi. Suomi ei ole mikään banaanitasavalta tai itäinen muslimivaltio jossa nainen ei ole ihminenkään. Tuo väittämäsi on pelkkä klisee, ilman totuuspohjaa!
Eikä Impi-rouva luuttua kissalla mitään pöytää, esiintyy vain omaksi ilokseen viisaana ajattelijana. Ilman merkittävää substanssia. Edes henkilökohtaista kompetenssia, mainittavaa. Kohtuullisen taitava sanankäyttäjä,Impi toki on.
Lystikästähän näitä on lukea, ja seurata minkälaista palautetta ne saavat, yleensä saavat paljonkin. Laidasta laitaan, kuten huomaamme.
Ps. Ei pahalla, hyväntahtoisesti vain.
Se on tuo "Ecco" aivan pääsemättömissä noiden "säätietojensa" kanssa. Eikö siellä tunturin juuressa ole mittään muuta tekemistä, kuin katsella klasista pihalle ja kirjottaa tänne vähän väliä mitä näkkyy?
Nyt on kuiteski pakkasta -18 astetta ja sattaa lunta. Ainaski jossakin!
Oletko sinä juuri se numeroton paikallaan matkaileva karavaanari, joka ei omista vaunua eikä edes matkailuautoa, mutta sättää vaan netissä säätiedotuksia muille karavaanareille. Kaverit kerto napapiirin sellillä, että yksi karavaanari myi vaunun pois ja muutti asumaan johonkin pohjoiseen tunturin juurelle. Niin ja sitten ne kaverit vielä väitti, ettet se omistaisi edes suksia. Tunomerkit ainaki täsmää kun sinä aina noita ilmapuntareita meille laitat niin että saako sitä kysyä mitä järkeä tuommoisessa on? Minä olen aina luullut että kaikilla vähemmän varakkailla karavaanareilla on vaunu ja enemmän varakkailla taas matkailuauto. Samanlaisesti kuin että kaikilla niillä jotka asuu tunturiaasa, on tietysti sukset millä ne laskettelee tai hiihtelee murtsikkaa.
Taisi Impi tuolla kirjoituksellaan osua nyt johonkin selittämättömän herkkään kohtaan näissä kommentaattoreissa. Kuitenkin noin taidokasta verbaliikkaa oli hauska lukea - pituudestaan huolimatta. Taisi Impi Äitienpäiväteeman ja touhottamisen keskellä heittäytyä vain ilkikuriseksi kolumnistiksi tuodakseen näytille vallitsevan materialistisen nurinkurisuuden. Siinä vain taisi lähteä samalla vedolla matto muutamien jalkojen alta. Mutta Impi, tuossa jutussasi oli tyyliä.
hei meikäpaappa, en nyt ole aivan samaa mieltä, analyysistäsi Impin kirjoituksesta, mutta siinä olen että Impin verbaliikka on huomattavasti yli keskitason tällä saitilla. Ja siksi ne ovat aivan hyvää luettavaa, vaikka niiden sisällöstä voidaankin olla monenlaista mielipuolta, siis mieltä. Mutta 'sitä saa mitä tilaa' jne., toivottavasti Impin psyyke kestää kitisemättä myös pienen ystävällismielisen arvostelun. Ryhtymättä raivokkaaseen vastahyökkäykseen, kuten yleensä täällä on tapana. Katsotaan nyt.
Hei Sinulla tuo verbaliikka on huomattavasti keskitasoa huonompaa. Ei sitä noilla taidoilla kannata muita arvostella, kun et itsekään parempaan kykene.
Pappa se tiätää, ettei Marttoja kannata suututtaa. Jää viel viikkorahat saamatta ja saa viättää lomaa komeros, sillä aikaa kun Martta ajelee uudella lipasto.. (mikä se o siellä kamarin..) eiku piironkiautol. Siit tulis varmaa pisin kesäloma… ja ku tietää ton meijänki Martan niin sitä joutus syömää pelkiä kynsiä apukeittiös. Kyl se on sillai että kannattaa olla sovinnos, niin pääsee sen piironkin takalaatikkoo. Nii ja ain välil kun Martta hakee sielt lepotuolii ja sitä rillii, niin se päästää mutki samal jalottelee ja kääntelee niit kylkii. Saa siin ainaski nual sormii ku on polttavinaa ne. Nii on toi pappa sitte viisas miäs, se tietää kaik.
esiintyy, vaikka painoindeksin luku ylittää ÄO:n luvun, eli eipä juuri kannattaisi 'taitojaan' esitellä. Mutta kun ne lahjat ovat mitä ovat, puuttuu kaikkinainen itsekritiikki, halut suuremmat kuin kyvyt, enempi innokas kuin älykäs jne., niin tuollaista se sitten on. Verbaliikkaa ei nimeksikään, ajatus tökkii, vain ilkeys mielessä päällimmäisenä. "Niin metsä vastaa kuin ..."! Kateus liimistä kohtaan suunnaton, lie!? "Äitii, tuu pyyhkimääänn ..."!
Pissittääkö sitä varaliimistäkin?
äitienpäivää, miksi miehet osti vaimoilleen lahjoja, eihän se ollu vaimonpäivä????????
Ensin ostin kukan purkissa (pitkä ilo)sitten
aino aamutossut en ole nähnyt käytössä sitten
flanelli yöpaidan (HJkokoa "Herranjestas"),joskus
parisängyn päiväpeittona.Sitten ostin vaellusrinkan käytössäni joka kesä,sitten 45n:o
vaelluskengät käytössä samoilla reissuilla 2x ostin Walvolain moottoriöljyä sekä suodattimet,
itse sain vaihtaa,sitten ostin 10vaihteisen
miesten retkipyörän ei enää käytössä vaikka hain
rengas paikkaus sarjan hänelle.Joten mikä miehen
logiikassa mättää.Viisi viimeistä vuotta kaikkia
näitä joutunut ostamaan itselleni,EN YMMÄRRÄ.
Kun kerran ostaa kunnon lahjan niin ei tartte joka vuosi olla ostemassa. On tosi että järkeä pitää olla lahjan ostamisessa.Niinpä pieni vinkki hautakivi ja arkku ja jos tulee sanomista että mitäs tänävuonna niin ei mitään, kun tuo vanha lahjakin on käyttämättä
TOI HAUTAKIVI LAHJAKSI OLI TOSI HYVÄ!
taidanpa yrittää samaa anopille äitienpäivälahjaksi jo ens vuonna. Tai paskat, menkööt joululahjaksi, mitäs sitä odotteleen pitempään! Ja muijalle kans...