PALKAT ja Palkat

PAPERIMIES ON PALKKANSA ANSAINNUT , JOKU PELLE ITKEE JA VALITTAA NIISTÄ SUURISTA PALKOISTA , JOTKA TODELLISUUDESSA OVAT KESKIMÄÄRÄISIÄ OLOSUHTEISIIN JA TUOTTAVUUTEEN MITATTUNA., MUTTA EI TAJUA SITÄ ETTÄ NIISTÄ MENEE VEROEGUJA VARSIN MUKAVASTI JA TÄMÄ SAMA VALITTAJA EI ITSE PYSTY NIITÄ 3-VUORO TÖITÄ PAISKOMAAN.
4775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Turha se on toisen tilinauhaa itkeä, jos ei itse ole valmis tekemään samaa työtä. Sitäpaitsi ahtaajathan ne kaikkin kovapalkkaisimpia duunareita on, miksi paperityöläistä vaan mollataan?

Äänestä

kaurapuurosta ja paperimiehestä joka on oikea työmies, suomea ylläpitävä ammattilainen.

Äänestä
  • Paperilaiset ne syövät koko suomen tällä vauhdilla perikatoon. Onneksi alan tehtaat käyvät vähiin täällä ja siirtyvät muualle. Paperilaistenkin on pakko lähteä perässä kiinaan sivistyneempiä ammattiyhdistystapoja oppimaan. Mikä on eduksi Suomelle, räyhäporukasta kun päästään eroon.

    Äänestä

  • yhteiskunnan syöpä kirjoitti:

    Paperilaiset ne syövät koko suomen tällä vauhdilla perikatoon. Onneksi alan tehtaat käyvät vähiin täällä ja siirtyvät muualle. Paperilaistenkin on pakko lähteä perässä kiinaan sivistyneempiä ammattiyhdistystapoja oppimaan. Mikä on eduksi Suomelle, räyhäporukasta kun päästään eroon.

    Muisteleppa viime kesää. Puolessatoista kuukaudessa Suomen BKT putosi muutaman prosenttiyksikön kun paperitehtaat seisoivat. Onkohan meillä oikeesti varaa antaa niiden valua ulkomaille?
    Kyllä tässä Paperiliitto on kaikki sivistyneet konstit jo käyttänyt joten ei oikein ole vaihtoehtoja...
    Ja niin kauan kuin paperityöläiset ovat töissä niin he maksavat melkoisen määrän veroja meidän kaikkien yhteiseen kassaan, mutta tehtaiden siirryttyä ulkomaille he jäävät yhteiskunnan varoilla elämään. Mieti, kumpi on parempi. Sinne Kiinaan he tuskin lähtevät ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


duunityömies kirjoitti:

PAPERIMIES ON PALKKANSA ANSAINNUT , JOKU PELLE ITKEE JA VALITTAA NIISTÄ SUURISTA PALKOISTA , JOTKA TODELLISUUDESSA OVAT KESKIMÄÄRÄISIÄ OLOSUHTEISIIN JA TUOTTAVUUTEEN MITATTUNA., MUTTA EI TAJUA SITÄ ETTÄ NIISTÄ MENEE VEROEGUJA VARSIN MUKAVASTI JA TÄMÄ SAMA VALITTAJA EI ITSE PYSTY NIITÄ 3-VUORO TÖITÄ PAISKOMAAN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu