Nyt on aika istuttaa se kuuluisa herran pelko takaisin työläisiin! Ei tule mitään jos rengit alkavat sanella miten firmaa johdetaan! UPM näyttää jo oikeaa tietä! Ja niin tulevat näyttäämään muutkin, niin kauan kunnes homma on hoidettu! Näin on!
Herran pelko!
Takaisin!
6370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
UPM on toiminut markkinoilla pitkään ja ajanut ylitarjonnalla paperien hinnat niin alas, ettei enää toiminta ole kannattavaa.
Samaan aikaan energian, raaka-aineiden, välillisten kulujen, sellun yms.hinta on kohonnut ja syönyt kannattavuutta entisestään.
Suomen liityttyä EU:hun on devalvointimahdollisuuskin poissuljettu kannattavuutta parantamaan. Viime kesän työsulkukaan ei tuonut parannusta papereiden hintoihin, vaikka olikin yksi sen tavoite.
Näillä hölmöillä toimilla on operatiivinen johto vastanut osakkeenomistajien vaatimuksiin tuotto-odotuksista.
Nyt kun tuottoja ei ole tullut halutulla tavalla ilmoitti UPM, että lopettaa Suomessa tuotantoa ja parantaa kannattavuuttaan antamalla lopputilejä työtekijöilleen, jotka sen tuloksen ovat tehneet.
Näistä kaikista hölmöyksistä huolimatta tj:n palkkaa nostettiin 52%.
Kyllä mielestäni pitäisi herrojen katsoa peiliin ja pitkään ennenkuin he voisi vaatia ketään pelkäämään itseään.
Kyllä paperitehtaissa työskentelevät motivoituneet työntekijät ovat edelleen se voimavara, jolla tulos tehdään nyt ja tulevaisuudessa.
Niin kauan kun työntekijät rettelöivät tälläisillä korpilakoilla niin ei asiat parane. Turpa kiinni ja töihin toimi paljon paremmin.
mikä esittämissäni asioissa oli höpöhöpöä?
Juuri näin! Rengit tekee niin kuin käsketään ja jos ei tee niin pihalle vaan. Ainakin seuraava tai viimeistään sitä seuraava osaa olla kunnolla.
Herran pelko on herran alku.Kaikki joukolla persettä nuolemaan.
Sosialistien "aikakaudella" on Suomen kehitys loppunut ja läsähtänyt alas kuin lehmän häntä.
Ilman kuria ei ole kunniaa, eikä sitä ole missään niin kauan kun sossujen vaalima
rikkaruohokukinto jatkuu kaiken sallivuuden merkeissä.