Tervehdys!
Mun pitäisi tehdä kuusikymppiselle äidilleni yhtä tilaisuutta varten Katri Helena -tyylinen meikki: vaalea, sileä meikkipohja, vaaleat kulmat, tumma silmämeikki, raikkaanpunaiset huulet, häivähdys poskipunaa. Eli kaikki vinkit Katri Helena -meikin tekoon otan mielelläni vastaan. Erityisesti haluaisin tietää, että miten saisin mustalla/tummanruskealla luomivärillä tehtyä vahvan, mutta siistin silmämeikin (ala- ja yläluomet). Kiitos tuhannesti!
Ps. Oheisessa linkissä kasvokuva Katri Helenasta.
http://www.katrihelena.fi/lehdisto/punatausta.jpg
Katri Helena -meikki
3
681
Vastaukset
- _sanna_
1. ihon siisti pohjustus on tärkeää. jos on ryppujä laita valokynää ym. kiinteyttäviä voiteita jos niitä on kaappiin eksyny.
2. iholle ohut kerros puuteria ja raikasta poskipunaa kuten marjanpunaista tai sitten hieman murrettua terran/aprikoosin sävyä.
raikas punainen on pirteä ja tuo hieman kylmyyttä jos puna on kylmän sävyinen.
3. pohjusta luomet puuterilla ja levitä tasaisesti liikkuvalle luomelle tumman ruskeaa/harmaata luomiväriä. häivytä kulmia kohti, mutta varo ettet häivytä liian korkealle varsinkin jos luomet ovat laskeutuneet paljon.
4. taivuta ripset ja laita mustaa mascaraa. tee siisti, selkeä rajaus yläs(mahd. alas) tummalla harmaalla tai ruskealla. tiukalla siveltimellä saa aikaan luomivärillä rajauksen. jos käytät luomiväriä joka kestää kosteutta, kostuta sivellin ennen värin levitystä ripsirajaan.
5. harjaa ripset paakuista ja laita toinen kerros ylös. alas riittää yksi kerros mascaraa.
6. värjää kulmat huolella, sillä ne antavat kehystä kasvoille. korjaa hieman kulmien linjaa, jos ne ovat hieman laskeutuneet ja tehneet katseesta väsyneen.
7. laita vaaleaa luomiväriä tai valokynää kulmien alle piristämään katsessa.
8. rajaa huulet tarkasti astetta tummemmalla värillä kuin puna. häivytä rajaa huulien keskustaa kohti. levitä raikasta, kunnon punaista väriä huulille. katso että sävy sopii poskipunaan. kylmä puna antaa raikkautta kasvoille. murrettu lämmittää olemusta.
9. kynnet kannattaa lakata nätisti esim. huulipunaan sointuen..- alkuper.
Kiitos tosi paljon vinkeistäsi _sanna_!!
Mukavaa kesää! - _sanna_
alkuper. kirjoitti:
Kiitos tosi paljon vinkeistäsi _sanna_!!
Mukavaa kesää!Eipä mtn! oli mukava jos pystyin auttamaan!
Hauskaa kesää myös sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454990Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121570Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481119- 131053
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8927Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah56751Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713