Kumppanin lapset ja yhteenmuutto?

Olen seurustellut 3 kk naiseni kanssa ja nyt on ollut puhetta muutosta yhteen. Naisella on edellisestä liitosta kaksi lasta (15v. ja 17v.) Mitenköhän mahtaisi toimia, et me kaikki asuisimme yhdessä? Onko kokemuksia?
101519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tulet olemaan enemmän tai vähemmän syrjäytetty omassa perheessäsi niiden eukkosi lasten edun mennessä joka ainoassa asiassa sinun etusi edelle.
Näin se vaan on.
Saat toimia perheessä remontti-reiskana ja maksumiehenä mutta vaikeuksia tulee varmasti.

Äänestä
  • Eipä välttämättä siinä noin käy..ei meillä ainakaan.Minulla on kaksi teini-ikäistä lasta ja muutimme mieheni kanssa vuoden seurustelun jälkeen yhteen. Lasten vaatteet yms muut jutut hoidan minä, luonnollisesti koska minunhan he ovat. Ja mieheni kuuluu tähän perheeseen niin kuin me muutkin, ja lapseni pitävät hänestä todella paljon ja kunnioittavat häntä. Remontti hommia hän tekee jos on tarve ja koska hän pitää siitä. Ja mikäs siinä, sitähän katselee mielellään miestä joka touhuaa remppa-haalareissa :))

    Äänestä

kyllä muuttaa yhteen jos on 3 kk seurustellut. Halloota!!!

Äänestä
  • niin tiedät. Jos suhtautuminen on torjuva, niin ongelmia tulee. Jos suhtautuminen on neutraali tai positiivinen, niin kaikki on sinusta itsestäsi kiinni. Muista että olet äidin aikuinen ystävä etkä lasten kaveri ja hyväksy että lapsilla on oma erityinen sijansa äitinsä elämässä. Älä kiirehdi liikaa yhteenmuutamisen kanssa! Lapset eivät välttämättä tykkää muutoksista vaan heille pitää antaa aikaa sopeutumiseen.

    Äänestä

  • minä vaan kirjoitti:

    niin tiedät. Jos suhtautuminen on torjuva, niin ongelmia tulee. Jos suhtautuminen on neutraali tai positiivinen, niin kaikki on sinusta itsestäsi kiinni. Muista että olet äidin aikuinen ystävä etkä lasten kaveri ja hyväksy että lapsilla on oma erityinen sijansa äitinsä elämässä. Älä kiirehdi liikaa yhteenmuutamisen kanssa! Lapset eivät välttämättä tykkää muutoksista vaan heille pitää antaa aikaa sopeutumiseen.

    Samaa mieltä minäkin, lapsille pitää antaa aikaa sopeutua tilanteeseen. Ja muutenkin onko yhteenmuutto 3kk seurustelun jälkeen liian pian, itselleni tuli vaan mieleen? Hiljaa hyvä tulee, niinhän sanotaan. Itselläni myöskin samantyylinen tilanne, miehellä kaksi lasta.Itse ajattelimme, jos reilun vuoden seurustelun jälkeen voisi ajatella yhteenmuuttoa, katsellaan miten homma etenee. Seurusteltu myöskin 3kk.

    Äänestä

ei välttämättä ilman konflikteja. vanhemmat pyrkii aina korostamaan kuinka oikeassa heidän lapset on ja miten väärässä kumppani on. asiassa kun asiassa. kun vanhemmilla on kumminkin tapana pitää lastensa puolta.

muuten voi toimia mutta varaudu tälläiseen ilmiöön.

Äänestä
  • pari aijempaa sanoi tutustu lapsiin sekin voi auttaa siinä ihan oikeesti juu.

    mutta voit aika ajoin tuntea itsesi syrjäytetyksi... niin mielipiteissä kun muissakin jutuissa. sehän riippuu siitäkin että jos kumppani kunnioittaa sinua niin lapsetkin sen huomaa jos ei sen myös..

    toisinaan kannattaa harkita pitkään ja hartaasti ja seurustella tarpeeksi pitkään ja varautua tulevaan.

    -joko kaikki /suurin osa menee hyvin.
    -tai huonosti.

    pääasia että kumppani on seurustelun suhteen vakavissaan.. muuta en osaa sanoa.

    Äänestä

Ehkä, kunhan et meinaa isäksi ruveta ja äkseeraan lapsia.

Äänestä

ei saatana vain kolme kk seurustelua ja heti ollaan muuttamassa yhteen kuin pahaiset teinit m77

Äänestä

Sillon, ku mä olin seiskal ja isoveli ysil, niin mein isin naisystävä muutti noin parin-kolmen kuukauden seurustelun jälkeen meille.. Se on ihan ihmisistä kiinni.. Meil meni tosi kivasti. Se nainen kuulu heti meijän perheeseen. Tykättiin kaikki siitä naisesta ja se nainen meistä.. Äitipuolta hänest ei missää vaihees oltukkaa tekemäs. Ja isi kysy mein mielipiteet ennen, ku pyys naisystäväänsä muuttamaan mein kotiin.. Oli niin ihana tulla kotiin, ku siel oli joku joka hymyili, joi kahvii mun kaa ja sai juoruu.. Oli ihana ettei kotona tarvinnu aina puhuu vaa autoista ja traktoreista. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaino kirjoitti:

Olen seurustellut 3 kk naiseni kanssa ja nyt on ollut puhetta muutosta yhteen. Naisella on edellisestä liitosta kaksi lasta (15v. ja 17v.) Mitenköhän mahtaisi toimia, et me kaikki asuisimme yhdessä? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu