Olisi hauska tietää kuinka laajalti seurakunnilla tai muilla yhteisöillä on ns. punainen kirja käytössä. eli siis nuoren seurakunnan veisukirja. Olen itse pitänyt aina valtavasti Jaakko Löytyn sekä Pekka Simojoen lauluista. Muita joiden sydäntä lähellä on punainen kirja?
punainen kirja..
11
5831
Vastaukset
- Nimetön
ostaa kyseisen veisukirjan ja opettaa siitä lauluja lapsilleni jossain vaiheessa. Ovat vielä pieniä mutta kirjassa on heille jo muutama tuttu laulu joista on tullut suosikkejaan.
Josko sen jo nyt hankkisi...- kizu_87
kirja on minulle erittäin tärkeä ja siihen liittyy paljon tärkeitä muistoja rippikouluajalta. tapanamme oli kirjoittaa leirien jälkeen kirjan viimeisille sivuille terveiset kirjan omistajalle ja niitä lukiessa on monta kertaa tullut kyynel silmäkulmaan.. upea ajatus opettaa lapsillesi lauluja punaisesta kirjasta. toivottavasti minäkin muistan vielä punaisen kirjan silloin kun minulla on lapsia ja älyän tehdä saman. (:
- Pähkylä
Vinkiksi: nettiantikvariaatista niitä saa halvalla käytettyjä:
esim. http://www.antikka.net/naytatuote.asp?haku=266469
ja: http://www.antikka.net/naytatuote.asp?haku=266472 - Tikkurilasta
Lähetyskirppis Patinasta, Tikkurilantie 44. Minä ostin useampia, mutta vielä jäi.
- todé
elämän siivillä -laulukirja liene vähintäinkin yhtä suosittu (lähes smat laulut). minun kirkossani (hell.) sitä käytetään paljon myös ihan kaiken kansan jumalanpalveluksissa ynnä muissa tilaisuuksissa. nuoret tietysti laulevat sen lauluja omilla leiritulillaan.
- ilmaiseksi :)
elikkä siis. Kun olin riparilaisena niin seurakunnassani oli vielä käytössä tuo punainen laulukirja. Mutta puolisen vuotta sen jälkeen ne vaihdettiin elämän siivillä -kirjaan. En tiädä tarkalleen mitä noille punaisille kirjoille kävi, mutta kun kysyin nuorisotyöntekijältämme, voiko sellaisen ostaa jos niitä ei enää tarvita niin hän sanoi hinnaksi yhden euron!!! Kun lopulta muistin rahan hän sanoi että ei siitä tarvi maksaa mitää että ota pois vaa!!! Sain siis ilmaiseksi aika hyväkuntoisen kirjan.
Tuo punainen laulukirja sisälsi monia ihania lauluja joita oli mukava laulaa yhdesä ja näin jälkikäteen on kiva muistella leiri-iltoja kun selailee kirjaa. meidän srk:ssamme se oli ainakin todella suosittu kirja. On se elämän siivillä -kirjakin ihan hyvä. siinä ei ehkä ole niin paljon biisejä, mutta kumminkin.
Ja olen muuten samaa mieltä, että Pekka Simojoki ja Jaakko löytty ovat aivan erinomaisia laulujen tekijöitä.- På Kasper
Näitä kirjoja on myös baptistikirkon seurakunnissa täällä Suomessa.
Myös sellaisessa kirjassa nimeltään Messulauluja on hyviä lauluja. Adventtikirkollakin
on käytössä Kirjatoimen valmistamana vastaavantyyppisiä hyviä hengellisiä lauluja sisältäviä laulukirjoja.
- riparilainen
mikä siinä punaisessa laulukirjassa on sen laulun nimi jossa lauletaan:'vaikka mustavalkoinen ois maailma..' olin pari kuukautta sitten riparilla ja on laulun nimi päässy unohtumaan..:)
- hymy-sss
eikös se oo joku sateenkaari unia tai jotai ? :)
- Functio-2007
olin rippikoulussa pari viikkoa sitten Muuramessa vaikka Tampereella asun. Ja siellä oli tuollainen punainen veisukirja. Vaikka en uskonut sanaakaan mitä rippikoulussa sanottiin, huomasin liian myöhään että rippikoulu on mukava juttu, nimittäin viimeisenä päivänä... :( Valitsin kuoron laulamaan enoni kotona kappaleen "Kuljeta ja Johda", itken aina kun kuulen sen... Se on jotenkin... niin... mykistävä... Minulla on todella ikävä kaikkia ihmisiä siellä, mutta onneksi nykyään on kaikenmaailman meset ja irc-galleriat joissa voi sitten keskustella, mutta livetapaamista se ei missään nimessä korvaa... HAluaisin ehdottomasti tuollaisen punaisen veisukirjan omakseni. Kappaleet ovat todella ihania siellä
- limelemon
Minäkin riparilla - ja varsinkin sen jälkeen - kiinnyin todella paljon punaisen kirjan riparilauluihin. Kaverin kanssa opeteltiin herkän komppaamisen jalo taito fiilistelemällä kitaroiden kanssa näitä lauluja.
Nyt on jäänyt nuo seuristouhut ihan iän mukana -valitettavasti. Äsken tuli nuo vanhat hyvät ajat taas mieleen ja kun en kirjaa omista niin ajattelin nyt samantien mennä jostain tilaamaan sellaisen. Ehkä muutamankin painoksen, 00 ja 05. (?)
Kyllä se elämän siivilllä -kirjakin menettelee, mutta jotenkin vain korvaava asema sillä on punaiseen verrattuna.
Laulakaa immeiset. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848