Olemme poikaystäväni kanssa käyttäneet koko yli kolme vuotta kestäneen suhteemme aikana ehkäisynä e-pillereitä. Nyt olemme tilanteessa, jossa vaihtoehtoina ovat 4 viikon kondomin käyttö tai selibaatti.
Olemme aikaisemmin kokeilleet varmaan kymmentä eri merkkiä vastaavien tilanteiden varalle. Yksikään ei vain sovi ja mene päälle! Hänen peniksensä on pituudeltaan mielestäni aivan keskiverto, ja se on myös suora, mutta en tiedä, olisiko paksuus syynä asiaan. Siitä ei ole kyse, ettemmekö osaisi käyttää kondomia, sillä aikaisempien poikaystävieni kanssa tällaista ongelmaa ei ole ollut.
Mikä siis neuvoksi? Onko jotain keinoa tai merkkiä mitä voisitte suositella?
Olemme aikaisemmin kokeilleet varmaan kymmentä eri merkkiä vastaavien tilanteiden varalle. Yksikään ei vain sovi ja mene päälle! Hänen peniksensä on pituudeltaan mielestäni aivan keskiverto, ja se on myös suora, mutta en tiedä, olisiko paksuus syynä asiaan. Siitä ei ole kyse, ettemmekö osaisi käyttää kondomia, sillä aikaisempien poikaystävieni kanssa tällaista ongelmaa ei ole ollut.
Mikä siis neuvoksi? Onko jotain keinoa tai merkkiä mitä voisitte suositella?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Asiallisten, pykälää isompien
kunnollisten kortsujen tarjonta markkinoilla
on lähes nolla. Näin tautien
ja HIV riskin aikana tämä asia on
päin helvettiä.
Ongelma ei ole edes siinä, saako sen kumin
päälle, vaan siinä, että ahtaan kumin puristus
pilaa kokonaan mieheltä hyvänkin erektion,
tai sitten estää sen syntymistäkin kiristävän kumin olessa jo päällä.
Valmistajat eivät tajua munan fysiologiasta
paskaakaan. Tai sitten ei kiinnosta.
Vai oliskohan euro-mulkku-virasto
antanut direktiivin ?
Olen itse käyttänyt Durex fair playtä ja
Durex avantia.
Ovat hieman väljempiä
tai venyvämpiä,
mutteivät nekään vastaa
takavuosien XXL - kumia.
Meillä ainakin nami nami oli aivan liian ahdas. ja tosiaan joku durexi oli ihan ok ja toinen taisi olla näkki, joka sekin oli muistaakseeni ehkä hivenen napakka. Mutta ne durexit oli ostetukkin jostain muualta kuin tavallisesta kaupasta. Tuon tarkempaa en muista.
Toivottavasti löytyy oikeaa kokoa.
Ongelmansa kullakin. Tällaisen 14/3,5 cm kullin omaavalle ongelmana on pikemminkin kortsun valuminen pois päältä osittain kuin päälle saaminen.
tiedän tilanteenne koska itselläni samanlainen,kuiteskin apu löytyy tai saattaa löytyä www.durex.com saitilta jossakin sieltä jopa löytyy oikein Suomen kielinenkin sivu:) nautinnollisia hetkiä teille kummallekki.
No jopas on! Mahtaa olla poikaystävälläsi valtava vehje. Itse ole useasti vetänyt huvittelmielessä esim normaalin sulttaanin täysin ehjänä päähän. Käteen taikka jalkaan kortsun saa hyvinkin helposti.
Eli kyllä tässä on nyt kysymys jostain ihan muusta...
On se varmaan pikkasen eri asia puristava kortsu kädessä kuin itse elimessä. ja satumpa tietämään, että mikäli kumi on kovinkin piukka niin aktin aikana ei ole tavatonta, että ahtauden vuoksi kumi repeää. Ilmeisesti et ole itse juuri muuhun kumeja käyttänyt kuin tuohon huvitteluun...
"On se varmaan pikkasen eri asia puristava kortsu kädessä kuin itse elimessä."
Kiitos selvennyksestä. Tässähän se asian ydin onkin.
Merkkien välillä koko vaihtelee, niin paksuuden kuin pituuden osalta. Lisäksi joustavuudessa voi olla eroja, ainakin ohuempi sulttaani tuntuu paljon helpommin joustavalta kuin se tavallinen paksumpi. Joustavampi voi olla paljon helpompi saada päälle.
Kerran löysin sellaista valmistuserää erästä merkkiä, joka oli linjalla rullattu liian tiukkaan. Rullattuna ollessaan ei sitä saanut mun voimilla päälle millään, muu valmistuserä taas oli mun voimien puitteissa kyllä.
Minusta taas kortsun tuoma "puristus" on vaan
lisä efekti. Pitäähän sitä puristusta olla siellä
mihin sitä elintä laitetaankin. Aina olen kortsun
päälle saanut, tiukka sen pitää ollakin jotta pysyisi päällä. Repeämisiä tapahtuu silloin tällöin,
yleensä syynä liian pitkä akti, ja siitä syystä
kuivuus. Herkkä hipiäisiä poikia, ja ehkä sitäkin
että "täytyy" ostaa niitä XXXLAARGEJA, kun muut ei mahdu..
maccoilua, pojat on poikii....
Ei se kumi ahtauden vuoksi repeä (ellei ole valmistusvirhettä) Jos kumi repeää, se johtuu yleensä rypystä tms. ellei väljyyden vuoksi.
Minähän olen nainen, joka useamman kokemuksen perusteella toteaa, ettei tavalliset kumit mahdu poikaystävälleni. Luuletko tosiaan, että minä machoilen?
On se minustakin outoa, ettei kondomi mahdu päälle.
Siitä innostuneena ajattelin tehdä testin, ja kokelin mahtuuko tennispallo okeidon normaaliin
kumiin. Helpostihan tuon sinne sai, eli jos poikaystävälläsi on paljonkin suurempi peniksen
pää, kuin tennispallo, saattahan se sitten olla vaikeaa. Minulla on sellaisia kokemuksia, että
joillain miehillä vain lerpsahtaa, kun kortsua
laitetaan päälle. Johtunee jännityksestä, kiihoituksen keskeytyksestän tms. joku joskus jopa kieltäytyi seksistä kun vaadin kumin käyttöä, ja sanoi "että ne on niin ahtaita", vaikka ei hänelläkään ollut mitenkään erityisen suuri penis.
Eikö se ole mahdotonta saada tennispalloa okeidon kumiin? durexit varmaan kestäis mutta okeidot:)
sekstailla sellaisen pojan kanssa, joka ei suostu käyttämään kumia... Pojan ongelma, jos ei pysy kumilla!
Nyt taisit ymmärtää väärin. Ei suinkaan ole kyse, etteikö hän suostuisi käyttämään kumia. Tilanteemme on tällä hetkellä sellainen, että kumin käyttö seuraavien viikkojen aikana on molemmille yhtä pakollinen asia. (Ei siis liity raskauden ehkäisyyn.)
Kayttäkää sellaisia ehkäisykapseleita (pantex oval? tai joku sellanen) mitä saa apteekista, varmuus 98% joten siitä vaan... niin ja isoja kondomeja saa seksikaupoista.
Prosentit ovat virheellisiä, edelleenkin.
Hyvä idea, mutta nyt tarvittaisiin suojaa sukupuolitaudilta, minkä takia kondomi on ainoa vaihtoehto. Muutenhan syön kyllä ihan e-pillereitäkin.
Yleensäottaen Sultanit ja Durexit ovat muita tilavampia.
Ensin kumi otetaan pakkauksesta pois. Jos Jorma on jäykkänä, varmistettan, että kumi on oikein päin, rullataa kumi Jorman päälle ja eikun hommiin.
Ei ole vaikeaa, pakkauksessakin on ohjeet.
Oma Jorma 21/6 ja hyvin on kumit mahtuneet, ongelmia ei tule kuin kunnon kännissä.
Kiitos ohjeistuksestasi, mutta kyllähän nämä tiedossa on sekä teoriassa, että käytännössä aikaisempien suhteideni osalta.
Suosittelemanne "isommat" merkit osoittautuivat käyttökelposiksi. Kiitos!