Hämmästellen olen seurannut poliisien työllisyystilannetta. Yli 80 jo valmistunutta on vailla vakinaista virkaa ja koulu suoltaa kuuden viikon välein uusia työttömiä jonon jatkoksi. Ollaan jo siinä tilanteessa, että harvoja avoimia virkoja jaetaan suhteiden perusteella tiskin alta laittamatta niitä yleiseen hakuun, koska kihlakunnat hukkuisivat hakemusten tulvaan.. Tämä ei lie aivan reilua meininkiä. Tälläkin hetkellä koulutetaan kolmiluokkaisia kursseja vaikka totuuden nimissä kurssi tai pari tulisi jättää pitämättä, jotta jo nyt valmistuneet saisivat koulutustaan vastaavaa työtä. Erityisammattiin, kuten poliisi, jonka koulutukseen ei haeta, eikä päästä yhteishaussa, tulisi kouluttaa vain tarvittava määrä ihmisiä. Nykyinen tilanne on absurdi ja erityisen väärin jo koulussa olevia, pian valmistuvia kohtaan. Valtioneuvoston lisämääräraha, joka ilmoituksen mukaan kohdennetaan EU-puheenjohtajuuskauden turvallisuuden hoitamiseen, tuskin työllistää yhtään virkamiestä pysyvästi. Jo nyt kihlakunnissa on erittäin tiukat rekrytointikiellot. Valtio säästää...ja rikollisuus rehottaa...tutkijat hukkuvat massarikosjuttuihin...uusia tutkijoita ei saa palkata, vaikka nyt vähemmän haluttuihinkin tutkijan virkoihin olisi paljon halukkaita hakijoita.
Poliisit ja työttömyys
neeke
6444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sehän panisi koko inflaatiotorjuntapolitiikan kiikkulaudalle, jos jokaista työpaikkaa kohti – myös poliisien – ei ole vähintään paria sataa hakijaa.
Siksi täytyy ylikouluttaa reilusti, että työnantajilla on reilu työvoimareservi. Jos työvoimareservi häviää, täytyy työnantajien kilpailla työntekijöistä paremmilla palkoilla ja eduilla ja sehän nostaa tuotteiden hintoja ja inflaatio on tosiasia. EU on määrännyt inflaatiokaton kahteen prosenttiin.
On tarkoitus, että kaikki koulutuksen jälkeen alkavat raivokkaasti kilpailla niistä harvoista työpaikoista joita on. Nykyisessä uusliberalistisessa taloudessa ei ole tarkoituskaan, että kaikki koulutetut saisivat töitä. Osa heistä koulutetaan suoraan elinikäiseen työvoimareserviin.
Inflaatiota säädellään pitämällä työttömyys tietyllä tasolla, joka määräytyy NAIRU-teorian (Non Inflation Rate of Unemployment) mukaan. Jos työttömyys laskee alle NAIRU-teorina määräämän tason, uhkaa kiihtyvä inflaation. Jos inflaatio lähtee käyntiin (työttömyys laskee), nostaa Suomen pankki välittömästi ohjauskorkoa, mikä tyrehdyttää yritysten investoinnit sekä yksityisten kulutuskapasiteetin, mikä johtaa siihen, että työttömyys nousee ja inflaatio laskee. Näin se toimii täysin kapitalistisessa taloudessa.
Se on oikein.
---saavat käytännön kokemusta elämästä.
Miksi työttömyydeltä suojellaan jollain aloilla? ja jollain aloilla ollaan usein työttömänä?
-----Kastijako?????
Esim nyt on lääkäreitä liian vähän... niitä pitäisi kouluttaa työttömiksi asti .. niin ei olisi pulaa !!!!
tasa-arvon vallita. Se saavutettaisiin siten, että lääkärin- ja poliisinvirkaa kohti olisi n.200 hakijaa, kuten omalla alallanikin. Muutaman kuukauden työttömyyden jälkeen voisi pudota ns. pelistä pois ja harkita sitten uudelleenkouluttautumista!! Työmarkkinatuella lääkärit ja poliisit voisivat "parantaa" työmarkkinavalmiuttaan, tosin tehden hanttihommia, sillä oikeasti töissä olevat tekevät ns. oikeat työt. Lisäksi yleisen mielipiteen pitäisi syyllistää mm. näitä työttömiä poliiseja, ettei töitä saa, jos on huume-, alkoholi- ja mielenterveysongelmia. Tämän lisäksi nimimerkki Työmarkkinakelpoinen voisi käydä kertomassa poliisi-palstalla, että hoitoalalla riittää töitä. Kouluttautukaa siis sinne!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000016441307
Kantsu muuten lukaista KOKO yo. jutustelun alustus myös......
Voisko seuraavalla kerralla laittaa suoraan tekstin eikä linkkiä? Ylläpito näyttä nimittäin poistavan ahkeraan tahtiin näitä tekstejä...