pakkaamisesta

Elikkäs sellanen vaivaa mua, kun ostin eilen mp3-soittimen ja ja tilaa olis 512MB. Kuitenkin ladattuani jo 70 biisiä laitteelle alkaa laite herjaamaan tilan puutosta. Kuinka siis saan pakattua biisit tiiviimmin? Kuitenkin 256MB:n laittees sanottiin et biisejä mahtuu n. 250. Eikös sillon tähän isompaan pitäisi mahtua lähes tuplasti enemmän? Kuinka siis voin pakata ja millä ohjelmalla?
3363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

MP3:t kuullostavat huonommalta mitä pienemmksi niitä pakkaa. Yleensä ottaen CD laatuinen ääni vaatii 192kbs pakkauksen. Uset käyttävät edelleen 128kbs ja sanovat sitä "cd laatuiseksi" vaikka se ei sitä ole.

Ne voi olla melkein niin pieniä kun haluat, esim 32kbs mutta silloin ne kuulostavat aika kamalalta. Eli pidä laitteessa mielummin 70 hyvälaatuista kappaletta kun 500 huonolaatuista.

Uudelleenpakkaamista ei voi suositella, eli jos meinasit vielä nykyiset MP3:t pakata vielä pienemmiksi sillä silloin äänenlaatu kärsii jo tuplaten, eli pakkaat pakattua ääntä = kamala lopputulos.

LAME on hyvä pakkaaja ja siihen RAZORLAME käyttöliittymä niin ei ole edes vaikeaa

Äänestä

512mb soittimeen mahtuu noin 256 noin 4 minuutin mittaista WMA muodossa olevaa biisiä 64kbps(=huonolaatuista). Eli kuten kerrottu mitä vähemmän pakattu sen parempi laatuinen musa on.

Äänestä
  • kaupat vaan kusettaa kun sanoo että 256mb muistiin mahtuu 250 kappaletta, minulla kun koneella jokaisen ämpeekolmosen koko on jotain 4mb ja ne on vielä kuunneltavan hyvälaatuisia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


makke20 kirjoitti:

Elikkäs sellanen vaivaa mua, kun ostin eilen mp3-soittimen ja ja tilaa olis 512MB. Kuitenkin ladattuani jo 70 biisiä laitteelle alkaa laite herjaamaan tilan puutosta. Kuinka siis saan pakattua biisit tiiviimmin? Kuitenkin 256MB:n laittees sanottiin et biisejä mahtuu n. 250. Eikös sillon tähän isompaan pitäisi mahtua lähes tuplasti enemmän? Kuinka siis voin pakata ja millä ohjelmalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu