Paperimiehiä joutuu kilometritehtaalle paperimiesmassoittain.
Kuka työnantaja ottaa työttömän paperimiehen töihin?
Ei kukaan.
Ottaisitko paperimiehen töihin
17
2003
Vastaukset
- hoijaa
ihan hyvällä provolla olet lähtenyt liikenteeseen. ettet vain olisi niitä henkilöitä, jotka ovat jääneet rannalle, kun paperitehtaaseen on haettu töihin.
- kiihkokommunisteja
Kukaan ei tarvii semmosia oikeisiin töihin joille pitäisi maksaa palkka siitä että kehtaavat tulla /olla paikalla ja heti kun jotain pitäis tehdä ollaan vaatimassa eri korvauksia ja tietenkin lisiä, koska lisiä pitäis saada lisäää kun ei oo tarpeeksi niitä lisiä...
- Pera
Sun oikeat työt taitaa olla pään aukominen foorumeilla ja päivärahan nostaminen työkkäristä. Älä puhu asioista joista et tiedä yhtään mitään.
- olli kuhta
...tarvitset, ota insinööri. Sehän vastaa montaa työmiestä.
- sutena
Teollisuustyönantaja. Ammattitaitoinen teollisuustyöntekijä joka suostuu vuorotyöhön on kullan arvoinen. Ongelmana on pikemmin se, että tarjonta ja kysyntä eivät kohtaa maantieteellisesti.
- Tulevaisuudesta kiinnostunut
Kyllä nuoret muuttavat työn perässä, kunhan palkka on tosiaan sellainen, että sillä pystyy elämänsä järjestämään. Se, että kuinka esim. asumisensa järjestää, alkaakin nykyisin olla jo toinen juttu, ja vaatisi ympäröivältä yhteiskunnalta toimia, ellei työnantaja pysty tukemaan.
On ollut suorastaan kauhistuttavaa lukea tehtaiden perustamisesta (enkä nyt puhu lainkaan metsäteollisuudesta) johonkin korven keskelle ja lopettamisesta melkein saman tien. Sinne jäävät sitten keskeneräisine omakotitaloineen korvia myöten velkaisina. Tässä voisi todellakin puhua yhteiskuntavastuuttomuuden uhreista! - Tulevaisuudesta kiinnostunut
Tulevaisuudesta kiinnostunut kirjoitti:
Kyllä nuoret muuttavat työn perässä, kunhan palkka on tosiaan sellainen, että sillä pystyy elämänsä järjestämään. Se, että kuinka esim. asumisensa järjestää, alkaakin nykyisin olla jo toinen juttu, ja vaatisi ympäröivältä yhteiskunnalta toimia, ellei työnantaja pysty tukemaan.
On ollut suorastaan kauhistuttavaa lukea tehtaiden perustamisesta (enkä nyt puhu lainkaan metsäteollisuudesta) johonkin korven keskelle ja lopettamisesta melkein saman tien. Sinne jäävät sitten keskeneräisine omakotitaloineen korvia myöten velkaisina. Tässä voisi todellakin puhua yhteiskuntavastuuttomuuden uhreista!Itselläni on kokemusta kahdenkin nuoren osalta täysihoitolan pyörittämisestä. Nyt kun olen vaarassa jäädä ympäristön mielestä ylisuureen kämppään yksin asumaan, niin voisin tarjota jollekin ensi alkuun bed & breakfast -tyyppisen majoituksen mahdollisuudella ostaa gourmet-kotiateria vaikka töihin mukaan.
Tähän tuskin verottajakaan kovin helposti iskisi (ainakaan ne eivät ole omista lapsistani olleet kiinnostuneita), joten eiköhän kateus siitä, että minä saan tehdä mieluista hommaa täällä kotona, melko pian johtaisi siihen, että itsellenikin löytyisi työpaikka.
- juu
Mielummin vastuuntuntoinen ja nykyään hyvinkoulutettu paperimies töihin kun joku paska joka ei ole viitsinyt koulujaan käydä ja lopettanut peruskoulun jälkeen kuten sinä!Varmasti paperimies motivoituneempi ja parempi työntekijä.
- en millään
Mieluummin olisin vaikka ilman, mutta laiskaa ja ammattiliiton talutusnuorassa kulkevaa tyhmää paperimiestä en milloinkaan ottaisi töihin. Onneksi ne ovat katoavaa kansanperinnettä Suomessa ja kiinalaisistakaan en välitä.
- olli kuhta
en millään kirjoitti:
Mieluummin olisin vaikka ilman, mutta laiskaa ja ammattiliiton talutusnuorassa kulkevaa tyhmää paperimiestä en milloinkaan ottaisi töihin. Onneksi ne ovat katoavaa kansanperinnettä Suomessa ja kiinalaisistakaan en välitä.
n tehtävä itse. Insinööristä siihen ei ole. Ja itse et siihen pysty. Ole siis ilman.
- Sirolan rehtori
Buhahahahaaaa
Johan vitsin murjaisit.
Paperimieheksi pätevöidytään kertotaulun hallitsemisella taskulaskimella ja riittää, kun pääsee 3:een.
Ratkaisevinta on tulla joukkosieluksi ja johdatettavaksi pässiksi muiden kaltaistensa joukkoon. - oltaisiin
Sirolan rehtori kirjoitti:
Buhahahahaaaa
Johan vitsin murjaisit.
Paperimieheksi pätevöidytään kertotaulun hallitsemisella taskulaskimella ja riittää, kun pääsee 3:een.
Ratkaisevinta on tulla joukkosieluksi ja johdatettavaksi pässiksi muiden kaltaistensa joukkoon.sinulle sukua, jos se noin olisi. Älä solvaa meitä.
- Pera
Sirolan rehtori kirjoitti:
Buhahahahaaaa
Johan vitsin murjaisit.
Paperimieheksi pätevöidytään kertotaulun hallitsemisella taskulaskimella ja riittää, kun pääsee 3:een.
Ratkaisevinta on tulla joukkosieluksi ja johdatettavaksi pässiksi muiden kaltaistensa joukkoon.Ketähän on johdateltu kun sinulla tuollainen mielikuva on paperimiehestä? Kysyn vaan.
- Hyötysuhde
Ei sellaista kukaan työantaja ainakaan muuksi kuin määräaikaiseksi uskaltaisi ottaa. Vakinaistamaan menisi, niin kusessa olisi. "Pahalle antaa pikkusormen, niin se vie koko käden."
Ja jos erehtyy kuitenkin tuollaisen vakinaistamaan, niin siinä sitä sitten olisi kiinni tuollaisessa työntekijässä niinkuin susi raudoissa, joka järsii jalkansa poikki ansasta päästäkseen, kun ei ole muuta vaihtoehtoa. - Synkät näkymät
En oo työnantaja. Pelkkä renki itsekin.
Mutta ajattelin niin että kun paperimies on tottunut suuriin tuloihin, niin hän ei motivoidu pienipalkkaisemmasta työstä.
Hän osaa lisäksi järjestäytymisen taidon ja osaa pitää päänsä. Kenties hän alkaisi agiteeraamaan työpaikalla jotain uutta, entistä voimakkaampaa ay-suuntaista toimintaa. Ja sitten porukalla alettaisiin vaatimaan lisää.
Kaikki tämä vaatii ylimääräsitä ponnistelua työnantajan taholta. Ja kuluja. Ja pienyrityksillä ei välttämättä ole rahaa eikä aikaakaan setviä mitän pitkäaikaisia riitoja.
Tää on siis vaan tällaista spekulointia. En ole mitenkään AY-vastainen, päinvastoin, Suomessa maksetaan ihan sikapaskapalkkoja duunariväestölle. Eikä kyse ole rahan puutteesta, sitä piisaa EU-lle ja politiikkojen ja johtajien tuhansien eurojen palkankorotuksiin. Ja Suomi on rikkaampi kuin koskaan ennen. Vaan kun sitä ei duunareille haluta jakaa ja siinä suhteessa suunta on aina vaan huonompaan.
Mutta jos olisin yrittäjä niin taatusi palkkaisin jonkun sellaisen "helpomman nakin", se vaan tuntuu turvallisemmalta. Ja uskoisin että työnantajat muutenkin tuntevat enemmän lukkarinrakkautta paperiyrityksiin kuin voimakkaaseen Paperiliittoon.
Mutta aikahan tämän näyttää.... - duunari
sillä he tosiaan ovat tottuneet tekemään 16 tuntisia päiviä, eivätkä ole tottuneet pitämään kahvitaukoja, ruokataukokin on heillä ollut 20 min, jos tuotanto on sallinut. Huom nämä ehdot ovat koskeneet vuorotyöntekijöitä, etenkin leikkureilla työskentelijöitä.
- ex pap duunari
otti.Tuntipalkka parani kerralla ja päivätöihin.Nyt viikonloput ja yöt vapaata.Lopputilikin oli noin 10000 egee käteen joten tältä pohjalta.Mutta toivon muillekkin poispotkituille onnea ja aktiivisuutta uuden työn hakuun.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853