Mitä niksejä olette löytäneet kun kuuma ja etenkin kylmä vihloo? Eikä ole kyse yksittäisestä hampaasta vaan useampaa hammasta vihloo yhtaikaa. Kohta ei uskalla syödä eikä juoda enää mitään. Sensodyne-tahnaa olen käyttänyt jatkuvasti, ei auta, Pepsodentin Sensitive ei auta senkään vertaa. Kiitos paljon vastauksista!
Vihlovat hampaat
7
666
Vastaukset
- Typykkä
Kokeile Elmexin Sensitive-tahnaa. Elmexillä on myös fluorigeeli tähän tarkoitukseen, mutta sitä saa vain reseptillä. Minulla ei tullut näistäkään apua ja kerran laitettiin hampaisiin sellainen pinnoitekäsittely, joka auttoi vai parisen kuukautta ja oli kallis. On olemassa vahvoja fluoreja / kalliita, joita voisi kokeilla. Minulla eivät nekään auttaneet. Fluorilakkaa voisi myös kokeilla.
Onko hampaissa ienvetäytymiä tai alkavia reikiä ?- neuvoista
Haen heti tänään tuota Elmexiä. Ienvetäytymiä on mutta vihlonta ei tunnu niissä kohdissa, vaan esim. purupinnoilla ja missä milloinkin. Alkavia reikiä ei ole, reikiä ei ole ollut pariinkymmeneen vuoteen. Täytynee soitella hammaslääkärille ja pyytää noita reseptejä, alkaa kyllästyttää tämä jo.
- hjk
neuvoista kirjoitti:
Haen heti tänään tuota Elmexiä. Ienvetäytymiä on mutta vihlonta ei tunnu niissä kohdissa, vaan esim. purupinnoilla ja missä milloinkin. Alkavia reikiä ei ole, reikiä ei ole ollut pariinkymmeneen vuoteen. Täytynee soitella hammaslääkärille ja pyytää noita reseptejä, alkaa kyllästyttää tämä jo.
hampaissa ei ole yhtään mitään vikaa, eikä edes ienvetäytymiä. kuuma ei vihlo, mutta kylmä ja esim. suklaa sitäkin enemmän.
- Makeaaaa
hjk kirjoitti:
hampaissa ei ole yhtään mitään vikaa, eikä edes ienvetäytymiä. kuuma ei vihlo, mutta kylmä ja esim. suklaa sitäkin enemmän.
Voisi viitata alkavaan reikään tai yleensä reikiin.
- hjk
Makeaaaa kirjoitti:
Voisi viitata alkavaan reikään tai yleensä reikiin.
mutta kun mitään reikiä ei ole, ei edes alkuja. sanoi että parin vuoden päästä pitäisi tulla vasta seuraavan kerran tarkastukseen, jos mitään muuta ei ilmene
- Koekaniinina ollut
Sellaista muovipaikkojen alle laitettavaa ainetta kokeiltiin minulle, pikkasen auttoi.
Fluoritablettejakin kokeilin, ei apua.
Lähes kaiken kokeilleena tiedän, että vaiva on tosi pirullinen. Kuumasta ei saanut oireita, vaan kylmästä, ilmasta ja makeasta. Jos mikään hoito ei tehoa, niin sitten pitää vain vältellä näitä, jotka aiheuttavat sitä vihlontaa. Hankalaa on, mutta niinkin tulee toimeen.
Jos nyt äityy oikein pahaksi, niin mene uudelleen lääkärille. Onkos hampaat kuvattu, hammaskivet poistettu ? - 2xpaikattu
hjk kirjoitti:
mutta kun mitään reikiä ei ole, ei edes alkuja. sanoi että parin vuoden päästä pitäisi tulla vasta seuraavan kerran tarkastukseen, jos mitään muuta ei ilmene
Mullekin sanottiin, ettei niin usein tarvitse käydä (jopa 3 vuotta väliä voisi olla). Kun menin kahden vuoden jälkeen tarkastukseen niin kas, olikin 2 reikää joista toinen melkein ytimeen asti. Karies oli tehnyt myyräntyötään kiilteen alla jossa sille ei kuulemma voi itse yhtään mitään. Olen aina hoitanut hampaat hyvin koska en nauti hammaslääkärillä käynnistä ja haluan pitää hyvät hampaat, joten siitä ei ollut kyse. Hyvästä hoidosta huolimatta aion tästä lähtien käydä tarkastuksessa kerran vuodessa. Vältyin nyt täpärästi juurihoidolta, joten en aio ottaa samaa riskiä toiste. Tätä ennen tosiaan yli 10 vuotta ilman reikiä...
Reikä voi oireilla niin, että makea vihloo, mutta minulla ei oireillut sitten mitenkään vaikka oli aikamoinen ongelma suussa. Ehkäpä kyse on sinulla jostain muusta, mutta älä silti lykkää liian kauan tarkastukseen menoa jos vaiva jatkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843