Brazil!

Noviisikeltanokka

Saisinko hieman perehdytystä brasilialaiseen musiikkiin? Sellaista musiikkia haen jota kaduilla ja kuppiloissa soitetaan. Googletinkin, löysin hyviä sivuja, mutta myös sen karun seikan, että Brasiliassa on musiikkia, tyylejä ja virtauksia aivan h-itosti! Parin tunnin selaamisen ja näytteitten kuuntelemisen jälkeen vaivuin epätoivoon. Apuja kaipailen ja suosituksia mitä kuunnella!

16

1854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musiikin kuuntelija

      Jos Brasiliasta on kyse niin ehdottomasti pitää tutustua bossa novaan. Jos nykyaikainen bossa nova kiinnostaa, niin kannattaa tarkistaa sellainen artisti kuin Bebel Gilberto. Tämä nyt ei ihan ole sellaista "on the streets" -meininkiä, ennemminkin sitä klubitunelmaa. Suosittelisin Bebelin levyä "Tanto Tempo". Levy ei ole täysin akustista soitantaa vaan sillä on käytetty hieman konerytmejä. Materiaali vaihtelee siten rentouttavasta hempeilystä vähän rivakampaan ja iloiseen menoon. Sanat ovat välillä englantia ja välillä portugalia. Gilberto on tehnyt myös (ainakin) toisenkin levyn jota en ole itse kuullut. Sillä levyllä on kuulemma käytetty enemmän viulutaustoja, joten luulisin olevan kyse imelämmästä ja tunnelmallisemmasta levystä kuin Tanto Tempo.

      Jos haluat sitä klassista bossaa niin tsekkaa Astrud Gilberto (Bebelin äiti). Tämä alunperin kotirouvana laulamisen aloittanut Astrud tulkitsee myös Stan Getzin (jazz-saksofonisti ja säveltäjä) klassisen hissimusiikki-bossa-sävelmän "The girl from Ipanema":n jossa itse Getz soittaa fonia. Astrud Gilberton sanotaan tuoneen bossa novan 60-lvulla muun maailman tietoisuuteen, ja häntä sanottiinkin bossa novan "ääneksi". Hän teki varsinkin USAssa kohtalaisen uran.

      Onhan noita Gilbertoja vielä kitaristi/laulaja João, joka on näiden kahden naisen isä ja aviomies ja tyylinä on yhä bossa nova. Gilbertoilta löytyy yhdessä kyllä ihan mukavan kokoinen katalogi.

      • jopim

        No olihan tuo parempi kuin ei mitään.
        Hyvä esimerkki taas siitä että ilman
        koulutusta tehdään taidetta.
        Minusta siellä kuten muuallakin 70-luvun
        jälkeen tehty musa on pääsääntöisesti skeidaa.
        Vai oletko huomannut että Eila,Laila,Viola ym.
        ovat saaneet varteenotettavi kilpailijoita
        nykyaikana? Tuskin, vaikka vehkeet ovat eri
        luokkaa niin Anna Erikson ym. kuulostaa silti hirveältä.
        Lataa koneellesi joku p2p ohjelma niin sieltä
        saat haettua näitä vanhoja mestareita.
        Aloita vaikka bossanova ym. hakusanoilla niin
        pääset alkuun. Myös kirjastoissa on jotain.
        Edonkey on hyvä tällaisen kaman hakuun.
        Alkajaisiksi vaikka Luis Bonfaa ja Wanda Sah...


      • voinut lisätä
        jopim kirjoitti:

        No olihan tuo parempi kuin ei mitään.
        Hyvä esimerkki taas siitä että ilman
        koulutusta tehdään taidetta.
        Minusta siellä kuten muuallakin 70-luvun
        jälkeen tehty musa on pääsääntöisesti skeidaa.
        Vai oletko huomannut että Eila,Laila,Viola ym.
        ovat saaneet varteenotettavi kilpailijoita
        nykyaikana? Tuskin, vaikka vehkeet ovat eri
        luokkaa niin Anna Erikson ym. kuulostaa silti hirveältä.
        Lataa koneellesi joku p2p ohjelma niin sieltä
        saat haettua näitä vanhoja mestareita.
        Aloita vaikka bossanova ym. hakusanoilla niin
        pääset alkuun. Myös kirjastoissa on jotain.
        Edonkey on hyvä tällaisen kaman hakuun.
        Alkajaisiksi vaikka Luis Bonfaa ja Wanda Sah...

        yhden nimen: Antonio Carlos Jobim

        Menee kylläkin jatsinkin puolelle, mutta eipä tuo ole lainkaan haitanut ainakaan minua.


      • bossaaja
        voinut lisätä kirjoitti:

        yhden nimen: Antonio Carlos Jobim

        Menee kylläkin jatsinkin puolelle, mutta eipä tuo ole lainkaan haitanut ainakaan minua.

        Sain juuri Antonio Carlos Jobimin ja Elis Reginan kokoelman "Tom & Elis" Se nyt vaan on niin hauskaa ja vetävää musiikkia, että harvoin. Kestänyt aikaa ihan loistavasti.


      • heppu digs bossa

        Pieni oikaisu: Bebel Gilberto on Joao Gilberton ja Miúchan tytär.
        Astrud Gilberto oli Joaon ensimmäinen vaimo.


    • Nimetön

      Hei!

      Katso seuraavaa osoitetta, sieltä löytyy brassi- populaarimusiikkia, jota kuunnellaan eniten radioissa ja baareissa.
      http://www.top40.com.br/

    • ritmista

      Forró, tuo ihana brasilialainen haitarihumppa! Kannattaa tsekata vaikkapa tämä bändi: http://www.orquestradofuba.com.br/

      Sivut on ranskankieliset, kohdasta "disque" löytyy kuunneltavaa.

      Heidän viulistinsa on vallan erinomainen ja hänen sivunsa löytyvät osoitteesta: www.ricardoherz.com.br

      Ja brasilialaista musiikkia ei voi olla kuulematta Helsingissä 16.-17.6. kun on jo 16. Helsinki Samba Carnaval :) www.samba.fi

    • Bahia Salvador

      Tällä hetkellä suosituimmat laulajat ovat Vanessa da Mata, Claudia Leitte, Ivete Sangalo, Joao Bosco e Vinicius, Skank ja Victor e Leao.paljon löytyy lisää seuraavassa osoitteessa:http://letras.terra.com.br/

      • Tinde.

        Viela suositumpia ovat Maria Rita (Elisin tytar), Simone & Zelya Duncan, Roberta Sa, Mariana Ayudar, Cal Costa ja Paula Morelenbaum.

        En minakaan Suomessa asu ...


    • tj4hfurhjgfyh4r

      ei ooo kakkkahätä

      • c nfbcvhfbdyej

        mulla on ja kova :D


      • sfrgf54fd3
        c nfbcvhfbdyej kirjoitti:

        mulla on ja kova :D

        no vitun jees :D


    • anniemestariampuja
    • anniemestariampuja
    • anniemestariampuja
    • qaz_wsx_edc

      Sonia Rosa, Tito Madi tai Walter Wanderley.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      10002
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4842
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1560
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe