pystyykä pettäjät miettimään

miltä tuntuu jos tuleekin itse

petetyksi. Olen huomannut, että pettäjät eivät ehdi ajattelemaan useinkaan sitä, pettääkö se oma puoliso, vaan he paistattelevat siinä luulossa, että toinen on uskollinen.

Ääni muuttuu heti kellossa kun alkaa tajuta, että "hitto", tuo toinekin voi pettää ja vasta siinä vaiheessa tulee mieleen ajatella miltä tuntuu, kun joutuu itse petetyksi. Kaikki eivät vielä tuossakaan vaiheessa kykene menemään toisen ihmisen asemaan vaan he tuomitsevat toisen.

Eli pettäjissä täytyy olla ihmisiä, joílla on VAJAVAINEN TAI KEHITTYMÄTÖN KYKY MENNÄ TOISEN IHMISEN ASEMAAN TAI AJATELLA TOISEN TUNTEITA.

Ovat siis varustettu kehittymöttämällä tunne-elämällä..../JÄÄNEET LAPSEN TUNNE-ELÄMÄN TASOLLE

3

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cuckoo.net

      onkin sellaisia, joiden mukaan toisen pettäminen on 'itseltä pois' ja oma pettäminen on 'kuin laittais rahaa pankkiin'.

      Parisuhdekin on kilpailua ja peliä, jos on riittävän lapselliset pelaajat kyseessä.

    • Nimetön

      Ja siitä se oma pettäminen lähtiki. Ku mies jäi kiinni pettämisestä, muutaman kuukauden tuskan jälkeen alko takaisin maksu.. Tosin mies ei tiedä niistä mitään. Kai.
      Ei ole tervettä, tiedän, mutta ei voi mitään. Jättääkää en halua mutta homma on lähteny käsistä. Ehkä tää vielä muuttuu.

    • Jojo

      Itseäni ainakin mietityttää asia. Ja olen aina ollut sitä mieltä, että jos vaimoni minua pettää, niin pettäköön, kunhan ei vaikuta meidän avio/ seksielämään, niinkuin ei minunkaan pettäminen vaikuta.

      Rakastuminen on sitten eri asia. Nussiminen on nussimista ja rakastaminen on rakastamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      56
      4234
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      289
      4127
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      163
      3645
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3545
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      84
      3101
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      31
      2467
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1875
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1773
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      16
      1763
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1680
    Aihe