Luontaistuotteet

Naturegirl

Onko kukaan kokeillut luontaistuotekauppojen laihdutuspillereitä?

Tiedän että suurin osa on huuhaata mutta esim yksi merkki valittiin vuoden tuotteeksi. Vaikuttaako yhtään jos elämäntavat on muuten ok?

Kiitti tosi paljo vastauksistanne!

5

4617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samiska

      luontaistuotekaupoissa on huuhaata todella vähän. Tuotteet ovat tutkittuja ja vaikutus tiedetään. CLA:ta esim on tutkittu Pohjoismaissa plasebo-tutkimuksin.

    • nyt laihaksi

      Mulla on menossa juuri nyt kilo-stop -kokeilu. Olen syönyt tabuja vasta n. reilun viikon. Olen kyllä muutenkin samalla muuttanut elintapojani, mutta suon itselleni viikonloppuisin 1200 kalorin ylityksen. Eli en mässää ja luota vain jonkun pillerin tehoon. Pakkauksessa suositeltiin kilo-stoppia laihdutuksen tueksi.

      Raportoin Muut dieetit-foorumille kuurin lopussa tuloksista. Lähtöpaino on minulla n. 57 kiloa. Pakkaus lupaa pudottaa 2-3 -kiloa. Tavoitteeni on laihtua 7 kiloa, mutta toivon tämän toimivan hyvänä aloituksena urakalleni.

      Mikä merkki muuten valittiin vuoden tuotteeksi?

      • kokeiltu

        heippa! Olen itse myös dietillä ja pudottanut viikko per kilo tahtiin ruokavalion ja liikkumisen kautta, järkeistäen sen,että päivttäin ravinnon saanti tulee olla 500 kcal vähemmän kuin kuluttaa, jotta kokonaissaldo on viikossa kilo pois rasvaa. Otin mukaan testatakseni kilo stopin, jota niin paljon kehutaan ja huomasin, että ei sillä tehoa ole enempää. Totesin,että kun muutenkin joka dietillä on oppinut oiekanlaisen ruokailutottumuksen ei syö juuri lainkaan nopeita hiilareita,joita kilostopin väitetään estävän imeytyvän vereen, niin todella sanoisin,että lähinnä rahastuskikka, ja toki se ei ole tyhmä joka kaiken keksii ja rahastaa vaan ehkä se joka koukuunn jää :(

        Mutta kannattaa aina toki kokeilla, sillä mistäs tietää ennen kun kokeilee, mutta lopputulos plus miinus nolla. Putosi kilo per viikko senkin aikana ja kun tabut on ohi kilo per vko jatkuu, eli jäi viimeiseksi paketiksi jonka ostin.Laihtumiseen ei ole oikotietä onneen. Ruokailusta kaikki lähtee.


    • Farmasian opiskelija

      Opiskelen yliopistossa lääkealaa. Eräs luennoitsija kertoi ettei luontaistuote laihdutuspillereillä ole mitään tutkittua tehoa. Itse en asiata tiedä sen enempää, mutta mielestäni luontaistuotteisiin ei kannata tuhlata rahaa.

    • oikeaa asiaa

      "Ihmevalmisteet"


      Eräiden ilman reseptiä myytävien jauhe-, pilleri-, puriste- tai kapselimuodossa olevien laihdutusvalmisteiden mainostetaan laihduttavan sen vuoksi, että ne sisältävät jotakin rasvaa polttavaa tai ruokahalua vähentävää ainetta (kuten karnitiini, kitosaani, kromi, CLA, omenaviinietikka, pyruvaatti, sitriini). Näistä vain joidenkin vaikutuksia on tutkittu, mutta väitettyjä vaikutuksia ei ole voitu näyttää toteen.

      Jos "ihmevalmisteilla" kokeillessa laihtuu, se johtuu todennäköisesti siitä, että kallis valmiste motivoi parantamaan ruokavaliota ja lisäämään liikuntaa. (WWW.TOHTORI.FI)

      Sivuilla muutakin hyödyllistä tietoa laihdutuksesta esim ihmedieeteistä. Kannattaa käydä vilkaisemassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      182
      13660
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4950
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      155
      3728
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2863
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1801
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1707
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe