Onko teillä kokemuksia tutkimushaastettijan työstä kyseisen työnantajan leivissä? Kokemuksia? :)
Suomen Tilastopalvelu?
4
1221
Vastaukset
- Va-vatelma
Kokemusta on. Yhden kokonaisen kesän ja talvikauden työskentelin vaihtelevalla menestyksellä k.o. firmassa, koska en muutakaan työtä saanut. Alkuun kaikki näyttää oikein lupaavalta. Olet innostunut ja haluat tehdä työsi mahdollisimman hyvin, kohteliaasti ja tehokkaasti. Palkka tietysti on alle kaiken arvostelun. Sinulle annetaan näitä provikkasoittojakin muutaman kerran ja saat tienattua pari-kolme euroa enemmän kuukaudessa.
Samaan aikaan värvätään lisää väkeä koko ajan(nytkin on 80 uutta paikkaa). Kun olet jäänyt sinne koukkuun saat huonompia projekteja koko ajan. Mutta siihen siellä pyritäänkin. Kun pääset jyvälle talon tavoista ja haluat saada edes sen palkan mitä on työsopimuksessasi, et olekaan enää minkään arvoinen. Ilmapiiri muuttuu myönteisestä suhtautumisesta työhön passiiviseksi ja raahaudut paikallesi soittelemaan muiden luuserien tapaan. Ei paljon haluta yrittää, kun vieressä joku kaiveskelee nenäänsä ja lukee viitosen koulunumerolla "hauki on kala"-tyyliin kysymyksiä ruudusta puhelimen toisessa päässä olevalle tohtorisihmiselle.
Onnekseni olen saanut työtä muualta. Asiakaspalvelu on niin minun juttuni, että kohtuullisella palkalla ja ottamalla huomioon tapa, jolla tein työni, olisin voinut viihtyä pitempäänkin. Luulisi siitä pidemmän päälle olevan enemmän hyötyä firmallekin. Luulen, että tilanne siellä on aina vaan epätoivoinen kunnollisten työntekijöiden saamiseksi. Ei kai muuten aina niitä paikkoja ole auki. Yleisesti ottaen kuitenkin koko lafka menee hyvin. Jote pomo on tietysti tulosvastuullinen ja palkka sen mukainen. Joten mehut pois meiltä nuorilta..
Vanhempiakin siellä on. He tekevät työnsä varmaan vielä tunnollisemmin ja maksavat vielä veronsakin siitä. Palkka kuitenkin on ihan sama!
En kehota enkä kiellä..mutta harkitse! - Entinen Tilastollinen.
Kokemuksia löytyy!
Sinne kelpaa kuka hyvänsä. Jos olet fiksu, et ole yhtään paremmassa asemassa kuin joku täysin idiootti. Saman palkan saat vaikka tekisit kymmenen haastattelua enemmän kuin ne jotka lukevat kirjaa tai lehteä koko ajan tai merkkaavat mitä sattuu vastauksiksi. Koneet ja ohjelmat on aina rikki tai joku mättää. Teet sen huonon palkan lisäksi melkein joka kerta vielä ilmaista työtä. Jos valitat, sanotaan että korvataan. Ei korvata, nostellaan vaan olkapäitä.
Mieti, mieti.. Käy kattoon minkälaisia tyyppejä siellä on. Se duuni on tarkotettu sellasille jotka ei niin kauheesti välitä mitä tekevät. Ja sinne pääsee aina takasin kun kerran on sinne menny. Siellä ei kertakaikkiaan pysty oleen kauan samaan syssyyn. Kahvitauolla kuulee toisten työmoraalin ja se on ihan p:stä.- haastattelija
Siis paljonko siellä on liksa?
Kun olen vähän vertaillut näitä haastattelufirmoja...
Yleensä joku provikkaliksa, mutta tuolla siis pääosin tuntipohjainen? - "Työmies on palkkansa ...
haastattelija kirjoitti:
Siis paljonko siellä on liksa?
Kun olen vähän vertaillut näitä haastattelufirmoja...
Yleensä joku provikkaliksa, mutta tuolla siis pääosin tuntipohjainen?En tiä mitä liksat on tällä hetkellä. Ennen ainakin ne oli siinä kuuden euron luokkaa tunnilta . Niiltä keneltä oon kuullut liksat ei ole parantuneet yhtään ja sama peli jatkuu siellä eli toiset saa hyvät provikkatyöt ja toiset tekee tuntipalkalla niska limassa tunteja tai koittelee onneaan provikalla. Jos meet sinne niin tankkaa sen verran ettei tarvi pitää taukoa. Silti voi olla, että jos mahatauti yllättää tai on pakko lähtee tauolle kun ilma loppuu (ennen oltiin ainakin ku sillit suolassa)
sillon palkka putoo heti ja huomaatkin tilinauhassa(jos pystyt edes siitä jotain ymmärtämään) että ootkin ollut paljon pienemmällä palkalla työssä. Sama koski noita provikoita. Ei se niin helppoa ole saada ihmisiä vastailemaan henk.kohtaisista asioista kun soittaa tuntemattomasta numerosta. Tykkäsin itse tosta työstä jotenkin, kun olen niin positiivinen ja sosiaalinen, mutta jos pikkasen arvostettaisiin työntekijää ja maksettaisiin kunnon palkka tehdystä työstä siellä olisi varmaan suuremmat jonot sisään kuin ulos.
Pakko vielä kertoa esimerkkiä provikkajutusta: Kun kone hakee ja ottaa numeron sattumanvaraisesti ja sillä perusteella hetaan 35 vuotiasta ja yli 60000 tuhatta tienaavaa yli 50000 asukkaan paikkakunnalla asustelevaa korkeakoulun käynyttä naishenkilöä jolla on 2 alle kouluikäistä lasta, on siinä itkussa pitelemistä, kun katsoo palkkapussia provikkailtojen jälkeen. Ei mulla tähän sen kummempia sanomisia ole. Voi olla, että oot juuri se niiden etsimä henkilö, jota onni potkaisee. Kaikissa muissa työpaikoissa (kuulemma) esimiehet ja pomot kyllä osaa kattoa kuka erottuu joukosta edukseen ja pitää huolen siitä että hyvät pysyy porukassa. Porissa on niin paljon työttömiä ettei Tilaston tarvi kiillottaa yhtään kilpeään. Mutta suurin osa oli silloinkin heti valmis muitten leipiin, jos vain jostain jotain muuta sai. Mutta onnea niille jotka on löytäneet elämänsä työpaikan Tilastolta ja ovat tyytväisiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1147293
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?481290