Komentelu

Rasittaa

Olisiko teillä neuvoja siihen kun kollega yrittää komennella ja päteä kustannuksellani? Jos tuotepäällikkö tarkentaa työtehtävää kanssani niin heppu saattaa laukata toiselta puolelta toimistoa kommentoimaan työtäni ja esittämään "päteviä" kommenttejaan. Kyse on usein aika yksinkertaisista asioista, jotka pitää vain sopia miten ne tehdään ja joihin ei välttämättä ole yhtä ainoaa oikeaa ratkaisua. Hoidan hommani itsenäisesti, joten kollega ei missään vaiheessa itse laita tikkua ristiin työn tekemiseksi.

Tosi pölvästiä sähellystä... miten saan äijän kuriin?

2

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp

      Että haluat puhua hänen kanssaan kahden kesken, kun hänellä on sinulle asiaa. Jostain johtuu, että huuteleva työtoverisi tuntee itsensä sivuutetuksi.

    • yks vaan

      Minulla on samanlaisia kokemuksia meidän työpaikalta. Yksi tiimistämme on aikaisemmin ollut muualla esimiestehtävissä ja tällä hetkellä samalla nimikkeellä kuin kaikki muutkin, eli saman arvoisessa asemassa. Silti hän yrittää nousta muiden yläpuolelle, päteä joka asiassa ja olla pomolle mieliksi. Pomo on tehnyt johtopäätöksen, että tämä henkilö on ainut pätevä, ja jakaa sen vuoksi tehtäviä siten että tämä henkilö katsoo että muut saavat asiat tehdyksi. Törkeää. Motivaatio on nollassa, koska tulee fiilis, ettei itse osaa tai saa hoitaa mitään asiaa itse. Varsinkin sellaisissa asioissa, joissa on monta eri hoitamistapaa. Sitä toivoisi edes jonkinlaista joustoa, mutta kun ei... En tiedä kauanko enää mielenterveys kestää. Kun joka päivä on paha mieli kun tulee töistä kotiin. Onko muilla vastaavia kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      50
      3395
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      3045
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2761
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      42
      2503
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1955
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1599
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1231
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1080
    Aihe