Miksi Ruotsissa on noin 30% pienempi riski
loukkaantua vakavasti tai kuolla liikenteessa
kuin Suomessa? Tama luku tulee tutkimuksesta
jonka vertailussa oli laskettu montako kuollutta
tai vammautuneita jokaista 100000 km kohti.
Ruotsissa on sama ilmasto joten se on hyva
vertailuesimerkki. Lisaksi siella ajetaan sama km-
maara per henkilo kun Suomessa.
Tahan voisi olla 2 selitysta:
Suomessa huonompi kalusto (lue: vanhemmat autot).
Suomen huonokuntoiset ja kapeammat tiet (ja
kunnossapito).
(Kerro jos keksitte lisaa selityksia)
Ruotsissa puhutaan nollavisiosta. Suomi ei voi
matkia tata nollavisiota ja kuvitella
saavuttavansa sita nailla nakymilla. Ainoa tapa
on jalleen laskea maksiminopeudet Suomessa.
Mita mielta olette; voiko tasta epakohdasta
syyttaa valtiota tai jotenkin saada valtiota
vastuuseen EU:n tuomioistuimen eteen syytoksesta
etta se on ankaralla verotuksella aiheuttanut
liian monen turha liikennekuolema? Tai onko
suomalaisten hyvaksyttava se etta Svenssonin
riski kuolla liikenteessa on paljon pienemi?
loukkaantua vakavasti tai kuolla liikenteessa
kuin Suomessa? Tama luku tulee tutkimuksesta
jonka vertailussa oli laskettu montako kuollutta
tai vammautuneita jokaista 100000 km kohti.
Ruotsissa on sama ilmasto joten se on hyva
vertailuesimerkki. Lisaksi siella ajetaan sama km-
maara per henkilo kun Suomessa.
Tahan voisi olla 2 selitysta:
Suomessa huonompi kalusto (lue: vanhemmat autot).
Suomen huonokuntoiset ja kapeammat tiet (ja
kunnossapito).
(Kerro jos keksitte lisaa selityksia)
Ruotsissa puhutaan nollavisiosta. Suomi ei voi
matkia tata nollavisiota ja kuvitella
saavuttavansa sita nailla nakymilla. Ainoa tapa
on jalleen laskea maksiminopeudet Suomessa.
Mita mielta olette; voiko tasta epakohdasta
syyttaa valtiota tai jotenkin saada valtiota
vastuuseen EU:n tuomioistuimen eteen syytoksesta
etta se on ankaralla verotuksella aiheuttanut
liian monen turha liikennekuolema? Tai onko
suomalaisten hyvaksyttava se etta Svenssonin
riski kuolla liikenteessa on paljon pienemi?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ruotsissa on paljon Saab ja Volvo autoja jotka ovat turvallisia.
Niin, mitäpä sitä täältä kyselet. Mutta kun kerran otit asian puheeksi, saanen julkaista oman mielipiteeni. Käsittääkseni Suomen Valtio ei ole yhtään kolaria ajanut ja sitä kautta aiheuttanut kuolemia. Eikä huonot/vanhat autot. Se on se kuljettaja joka sitä kulkinetta ohjastaa. Jos tälle linjalle lähdetään, niin sitten laitamme autotehtaiden, automyyjien jne päät vadille myös.
Ja mikä ihme siinä on että verotuksesta valitetaan? Sillä sehän on selviö että ne samat rahat otetaan aivan taatusti jossain muussa muodossa takaisin. Käyttömaksuja ja polttoaineveroja korottamalla. Näin esimerkiksi.
Kolari tapahtuu vahingossa, ja silloin on oltava kaikki mahdolliset turvakeinot olemassa ja saatavilla. Niiden olemassaolemattomuuteen valtio on pitkälti syyllinen.
Niin ja siellä on kaikki nopeusrajoitukset 10km/h korkeampia kuin Suomessa esim. 80->90 100->110 120->130. Joka tapauksessa Suomessa vallitsee sokea usko siihen että vain nopeusrajoituksia alentamalla ja valvonnan määrää lisäämällä onnettomuudet vähenee.
Missas ne 130:n rajoitukset Ruotsissa on?????Moottoriteilla 110.
On siellä nähty 130km/h rajoituksia motareilla.
Suurin tekijä on myös nämä kaistojen välissä olevat kaiteet. Loppuu se väärälle kaistalle eksyminen!
Eikös Ruotsissa ollut suunnitteilla lakimuutos mikä antaisi luvan 16v ajaa autoa jossa on opetuspolkimet ja pelkääjän paikalla kortin omaava perheenjäsen, suunnilleen näin ellei sitä ole jo toteutettu, ja Suomessa taas riittää itkijöitä jotka vaativat ajokortti-iän nostoa.
Ruotsissa on ollut joskus 1970 130km nopeusrajoitus
Suomessa aiheuttaa kolareita.
Täällähän pannaan aivan sikaa maanteillä.
Olen ajanut Ruotsissa joskus autolla.
Johan Tukholman bussitkin ajavat rauhallisesti.
Suomessa ajetaan vähän samaan tyyliin kuin
Venäjällä tai Virossa. Autokulttuuri on liian
nuorta, ajetaan päättömästi.
Ohittaminen pitäisi olla kiellettyä enimmäkseen.
Katsokaa, millaista ajotyyliä Kehillä pidetään.
On aivan päätöntä menoa.
Ajoin joskus 1990 lomallani Floridassa autoa.
Ei olisi tullut sellainen ohittamissikailu kuuloonkaan kuin Suomessa. Taisi liikenteen määrälläkin olla jotain tekemistä asian kanssa.
Kaikki ajoivat tasanopeutta, oli 3 tai 4 kaistaa
samaan suuntaan.
Ari
Jos olet oikeasti ajanut ruotsissa, olet varmaan huomannut että ohittaminen on hieman helpompaa siellä. Tiet ovat leveät ja kun tulet kovempaa takaa niin edellä ajava auto ajaa automaattisesti sivulle eikä niinkuin suomessa missä nuollaan keskiviivaa ja painetaan kaasu "vittu musta ei mene kukaan ohi"-tyylillä..
Siellä mennään helposti neljän rinnan kun vastaantulevakin ohittaa eikä ole hädänpäivää!
Ollaan sitten vähintään tohvelieläin tasolla mikä ajotapoihin tulee. Mene varsin katsomaan ensin esimerkiksi Saksan hurjia nopeuksia ja ohituksia "baanoilla". Sen jälkeen vaihda vaikkapa Napolin taajama maisemiin kokeilemaan onneasi "oikeassa" kaupunkiajossa.
Tulee nimittäin äkkiä Suomea ja Suomen ajokulttuuria ikävä.
ps. Eikä näissä maissa ongelmia ratkota rikollistamalla autoilu ja tekemällä kiusaa liian alhaisin nopeusrajoituksin. (Esimerkkinä Suomesta vaikkapa Pohjantien 80- alue)
Olen samaa mieltä kuin Ari. Kyllä me suomalaiset olemme asenteissa ruotsalaisia jäljessä. Erityisesti miesten asenteet eivät ole kohdallaan. Voi olla vielä, että meidän liikenneympäristössä olisi jotain kehittämistä turvallisempaan suuntaan. Suomessa on puhuttu nollavisiosta ja tehty mm. tutkimus (tutkimuksia ?), mutta tutkimustulokset ovat sen laatuisia, että me emme ole asenteiltamme valmiita niiden toteuttamiselle eikä meiltä myöskään löydy poliittista tahtoa tutkimustulosten mukaisille päätöksille.
että svenskit on meitä FIKSUMPIA
Ruotsissa taidetaan yksinkertaisesti panostaa turvallisuuteen huomattavasti enemmän kuin täällä piskuisessa Suomessa. Ajattelutapa ym on huomattavasti sivistyneempää liikenteen osalta Ruotsissa. Näkeehän sen jo siitäkin kuinka ovat useamman kymmenen vuoden ajan panostaneet autojen turvallisuuteen.
Onhan siellä tietysti huomattavasti parempi autokanta kuin Suomessa. Hirvittää vain ajatella että kohta tuo Virokin täräyttää laadukkaammalla autokannalla Suomen ohi.
Mutta sitten tähän liikenteessä käyttäytymiseen!!! Meillä on tuolla liikenteessä kaikenlaista mummoa, pappaa, teinejä, bissness äijiä, jotka viis veisaavat muista samoja teitä käyttävistä ihmisistä. Ollaan sitten esim. kehällä taikka jossain Parkano-Tampere välillä niin ei siellä kovinkaan montaa teiden ritaria näy. Vai johtuuko tämä KISAAMINEN siitä että ollaan niin perkeleen kateellista jengiä toisten autoista... vai mikä tässä liikennekäyttäytymisessä mättää???
Jos ajat Ruotsissa päin punaista sinulta otetaan kortti talteen,Ruotsissa on alhaisemmat nopeusrajoitukset siellä missä meillä on 100km heillä 90km,meillä 120km,heillä 110km. Ruotsissa annetaan tietä paljon paremmin kuin Suomessa jos tavoitat edellä olevan auton siellä tämä menee tien sivuun helpottaakseen ohitusta. Olen suorittanut B-kortin siellä ja loput becede-kortin Suomeessa, joten tiedän.
Sanoisin kyllä mieluummin, että siellä missä meillä on 80-rajoitus Ruotsissa on 90 ja missä meillä on 100 Ruotsisa on 110. 120-rajoitusta Suomessa onkin merkittävissä määrin ainoastaan Helsingin ja Tampereen välillä.
Kummassakin maassa olen ajanut vähintään 100.000 km työajoja. Kyllä Ruotsissa kahden kaupungin välinen siirtymätaival sujuu yleensä aina selvästi suuremmalla keskinopeudella kuin Suomessa.
Näin uutisoi Ruotsin teksti-tv viime viikolla. Yleisin vuosimalli on 1988. Ruotsissa ajetaan muuten aivan hemmetin kovaa, etenkin pimeällä.
Syy siihen, että Ruotsissa tapahtuu vähemmän onnettomuuksia on paremmat tiet ja kohteliaampi autoilukulttuuri. Ohitse pääsee helposti ja nopeasti eikä kukaan vedä hernettä nenään.