Jaakko Löytty

kh5

Mikä on mielestänne Löytyn paras biisi. Omasta mielestäni se on miehen ensimmäiseltä levyltä löytyvä Ilouutinen, joka onkin mielestäni kaikkien aikojen paras suomigospellaulu.

11

2110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Körttinen

      Juu, kahden maan kansalainen on erityisen kaunis melodia ja sanoituksessa on syvää viisautta ja herännäishenkisyyttä aidoimmillaan.

      • äänestän

        myös Kahden maan kansalaista. Tosin J. Löytyllä on niiiin paljon hyviä piisejä, että parhaan valitseminen on vaikeaa, ellei jopa mahdotonta.


      • Lotta77

        Minustakin paras on Kahden maan kansalainen ja perustelut on ihan samat kuin körttisellä. Top 5:een mahtuvat myös Helsinki-Dakar, Toisen päivän iltana, Pidä minusta kiinni ja Martin Luther Kingin laulu.


    • Gospelystävä

      Aiemmin mainitut ovat kaikki hyviä, mutta itse olen kuunnellut ne jo puhki. Vähemmän soitetutkin ovat mainioita kuten Elävää vettä (Dire Straits -henkinen) tai Taivaan Isän kämmenellä (herkkää tulkintaa). Nämä ovat 70/80-lukujen vaihteesta.

    • vaikutti kaikkiin

      "Pekka oli kalamies" 1970-luvun alkupuolelta on Jaakko Löytyn ylivoimaisesti ainakin vaikuttavin biisi.

      Joku tyttöoppilas uskalsi soittaa sen joskus vuonna 1974 tai 1975 koulun aamuhartaudeksi kaiuttimien kautta luokkahuoneisiin. Kun räminä alkoi, ensireaktio oli hätkähdyttävä, suorastaan henkeä salpaava: Mitä ihmettä?!!! Kuinka joku on päässyt sabotoimaan aamuhartauksen? Ehtiiköhän rehtori keskeyttää lähetyksen?

      Sitten vasta kuunneltiin, rienataanko tuossa kuitenkaan uskontoa vai voiko tuollainen tosiaankin olla hengellistä musiikkia? Miten se voisi olla mahdollista? Eihän kukaan koskaan ole tehnyt uskonnollista rokkia. Hengellisen musiikinhan piti olla vain ikivanhoja virsiä ja hartaita säveliä, joista useimpien tuntemat "radikaalit" irtiotot olivat olleet pari radiossakin soitettua Lasse Mårtenssonin ja Ritva Mustosen kappaletta. Seurakuntanuorissa kulkeneet tunsivat lisäksi joitakuita muitakin 60-luvun nuorison hengellisiä lälläreitä.

      Pekka oli kalamies -kappaleen vaikutuksesta keskusteltiin välitunneilla pitkin päivää. Sitä analysoitiin hämmästyneinä ja huvittuneinakin. Kyllähän rock-nuoriso oli sen heti huomannut, että Löytyn soittotaito oli perin alkeellinen, mutta hyvä yritys silti palkittiin kommenteissa yleisesti.

      Millään muulla hengellisellä musiikkikappaleella en ole huomannut olevan vastaavaa vaikutusta "seurakuntaan". Se on täysin verrattavissa Lordin esitykseen euroviisuissa.

    • kippo

      LÖDE RULAAAAA;)

    • asdcasd
    • Kopoti-Gopsel

      ``Löytyn lyömä`` - Omaelämäkerrallinen, vielä kesken.

    • dsfsdfgdf

      Löyttys best biece is Kerro ihmisille

    • Anonyymi

      En itse ole hra Löytyn innokkaimpia ihailijoita, mutta kappale Tahdon kiittää Herraa on mielestäni paras. Sitä tulee itsekin rääkättyä vanhalla kolhuisella 12-kielisellä kitaralla.

    • Anonyymi

      J. Löytyltä saattaa tulla vielä äänite, semmoista mainitsee uudehkossa puheohjelmassa:

      https://areena.yle.fi/audio/1-50845714

      Yllättävästi aika on kulunut. Taiteilija itse sekä suuri osa kuuntelijoistaan on eläkeiässä tai pikapuoliin lähestymässä sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1615
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      105
      1560
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      14
      1403
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1048
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      826
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe