MItä oikein pitäis tehdä ,kun ollaan menossa kohti eroa. ollaan oltu kymmenen vuotta naimisissa ja meillä on kaksi lasta ,ala ikäisiä kumpikin vaimo halusi heti erota ja minä sain puhuttua hiukan harkinta aikaa .paperita ei vielä laitettu .olen aivan hukassa. mitä tehdä
eroa kohti
9
1962
Vastaukset
- Rouva67
Harkinta-aikahan tulee olemaan 6 kk, vaikka paperitkin laittaisitte menemään. Eli ihan heti sitä lopullista eroa ei saa, vaikka kuinka haluaisi.
Vaikea sanoa, että mitä pitäisi tehdä, kun ei yhtään tiedä tilannetta. Lasten kannalta olisi tietenkin parasta, jos pystyisitte puhumaan asioista ilman kovia riitoja. Puhuminen muutenkin voi selventää tilannetta ja mistä sitä tietää, vaikka vaimo tulee vielä uusiin ajatuksiin. Parisuhdeterapia olisi varmaan paikallaan, ellette jo sellaisessa käyneetkin.
Rauhallisesti kannattaa ottaa ja maltilla, asioilla kun yleensä on tapana järjestyä.
Ja täytyy muistaa, että lapset ovat tässä ne tärkeimmät, vanhemmat kun usein selviävät erosta (ainakin lopulta), mutta lasten parasta on mietittävä ja toimittava sen mukaan. - Niina67
Älä vain jää yksiksesi ajatustesi kanssa. Olen itse eronnut kahdesti, ja pari viikkoa sitten katkesi 2 vuoden suhde eli paljon oon nähnyt ja kokenut. Mieli on maassa itsellänikin, itsetunto ties missä. En on haihattelija tyyppi, vaan aito ja rehellinen semmoinen. Monesti avioliitossa on noita kriisivaiheita, jotka aina yllättää rajusti. Jos vaan jaksaa niiden yli tarpoa, puhumalla, selvittämällä ja aikaa antamalla uskon suhteen jatkuvan. Tietenkin molemmilla pitää olla tahto jatkaa. Siihen kaikki perustuu. Liiku, ulkoile, juttele ystäviesi kanssa. Jos olet kirjojen ystävä, lainaa kirjastosta "uudelleenrakennus"-niminen kirja (Bruce Fischer) ...Se antaa uskoa ja ymmärrystä tulevaan eroon, jos tilanne menee niin tukalaksi. Omakin olo on välillä tyhjyyttä, mutta aina sitä jaksaa kuitenkin positiivisesti asioita miettiä. Anna aikaa itsellesi, et voi ohjata toista. Me jokainen ollaan kuitenkin yksilöitä.
- Joka on
Jo kahdesti eronnut ja kolmaskin suhde menee puihin ei mun mielestä kannattaisi paljon ohjeita jaella(sorry jos tuntuu kymältä tekstiltä)
- kuusnolla
Joka on kirjoitti:
Jo kahdesti eronnut ja kolmaskin suhde menee puihin ei mun mielestä kannattaisi paljon ohjeita jaella(sorry jos tuntuu kymältä tekstiltä)
no oli aika rankasti sanottu. kokemus opettaa ja viisastuttaa.
- nyt kylläkin ohi
Hei! Meillä oli sama tilanne...mut puheet ei auttanu, en saanut jatkoaikaa. Itse en voinut tehdä mitään...katsoin vain omaa elämää vierestä, kun minut ja lapset jätetään, haetaan ero sen kummemmin neuvottelematta...ja minä...nyt hoidan kaiken likapyykin jälkeenpäin.
- ja taas kiertoon
Nykynaisten tyyli! Ne kyllästyy, omaan naamaansa.
Kerää voimasi ja muista HOITAA OMAT asiasi. - täällä
ihan sama kuvio on meillä, sain vaimolta harkinta aikaa, ja hyvin on mennyt, mutta silti olen todella epätoivoinen, koska en halua eroa, rakastan vaimoani paljon ja tämä ei ole helppoa aikaa, vaatii todella voimia että jaksaa.
- Möttöskä
Kirjoitat että kumpikin vaimo haluaa erota! Jessus, miten olet onnistunut pääsemään tuplanaimisiin. Lakikirja on, mutta ei onnistu meikäläiseltä. :)))
- sepi
Koita saada koottua itsesi. Selvitä nyt HETI kaikki mahdolliset asiat tulevaisuutta kohti jos vaikka ero tulee - vaikka et haluaisi. Muista, että jätät itsellesi mahdollisuuden elää. Eli tarkoitan älä suostu mihinkään ylisuuriin elatusmaksuihin, niitä ei voi jälkikäteen juurikaan muuttaa vaikka olisit työtön. Omasuus reilusit puoliksi - ei niin että toinen saa sen lasten takia. (toivotaan nyt kuitenkin ettei ero tule)tutustu www.elatusvelvolliset.fi sekä yksinhuoltajien sivuihin. Näet mitä kaikkea voi tapahtua......
Koita kestää - saman kokenut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880