Olen pitkään hakenut, mitä haluan.Olen treenannut salilla massan ja voiman lisäys tarkoituksessa.Paino noussut.
Haluaisin kiinteän kropan ja tietysti lihaksia sais olla.Miten kannattais jatkaa,että pääsisin tavoitteeseeni.Laihdutus ja voimaharjoittelu kun on vaikea yhdistää.Pelkkä laihdutus on helppoa,jos ei tarvii ajatella lihaksia ja voimapuolta.
Käyn salilla kolmesti viikossa,aerobista liikuntaa en juurikaan harrasta,lihakset häviää ja salitreeni menee hukkaan.
Olen kuitenkin päätymässä laihduttamiseen,vaikka lihasmassa häviäisi.Jatkan salitreeniä kolmesti viikossa ja aerobista liikuntaa 2-3 kertaa viikossa,kävelyä/hölkkää.
Mitä on odotettavissa? Ruoka tulee olemaan heikkoa,koska laihdutan.En yritäkkään syödä terveellisesti,vaan rasvat ja sokeri pois.
Haluaisin kiinteän kropan ja tietysti lihaksia sais olla.Miten kannattais jatkaa,että pääsisin tavoitteeseeni.Laihdutus ja voimaharjoittelu kun on vaikea yhdistää.Pelkkä laihdutus on helppoa,jos ei tarvii ajatella lihaksia ja voimapuolta.
Käyn salilla kolmesti viikossa,aerobista liikuntaa en juurikaan harrasta,lihakset häviää ja salitreeni menee hukkaan.
Olen kuitenkin päätymässä laihduttamiseen,vaikka lihasmassa häviäisi.Jatkan salitreeniä kolmesti viikossa ja aerobista liikuntaa 2-3 kertaa viikossa,kävelyä/hölkkää.
Mitä on odotettavissa? Ruoka tulee olemaan heikkoa,koska laihdutan.En yritäkkään syödä terveellisesti,vaan rasvat ja sokeri pois.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pelkkä treeni ei riitä polttamaan rasvaa ja samalla lisäämään lihaksia. Tarvitset ravinteita. Proteiinia sekä vitamiineja ja hivenaineita. Tiedän useta ihmisiä, miehiä ja naisia, jotka käyttävät kuntoilun ja urheilun tukena Herbalifen ravintovalmisteita ja ovat saaneet kroppansa uuteen kuosiin!
Meilaile, [email protected]
Tietysti tuo on nyt niin yksilöllistä, kenelle auttavat kenelle ei. Itse pistin rahaa likoon herbalifen aikoinani ja tulokset oli 3kg, siis niilläkin rahoilla olisin voinut ostaa jotain järkevämpää. Siispä minulle ainakin Ei kiitos, ko.tuotteista.
Kuulut siihen 1-5 prosenttiin jolla herba ei tehonnut kerro mitä ohjelmaa käytit ja miten oliko se ns. pelkkä advanced vai mikä ja korvasitko 2 ateriaa päivässä?
kuin laihdutusta! Itseltäni on lähtenyt 25 kg, mutta ei edes se ole tärkein syy, miksi käytän lisäravinteita, vaan se, että tajusin laiminlyöväni omaa terveyttä ja hyvinvointiani, ts. voin niin pahoin etten jaksanut ja sairastuin; ensin burn out'iin ja masennukseen(kuluttavat muuten elimistön vitamiinivarastoja), sitten puhkesivat jo fyysiset(olivat jo ovella)sairaudet(astma, kohonnut verenpaine, huimaus, raajojen turvotus ja puutuminen jne...). Lisäksi vanhat vaivat muistuttivat olemassa olostaan(välilevynpullistuma, jännetupintulehdus, rakko- ja ruuansulatusvaivat). Tänä päivänä välitän niin paljon itsestäni, että aion pitää TODELLA HYVÄÄ HUOLTA ravitsemuksestani. En jaksaisi tehdä kahta työtä ja lisäksi huolehtia perheeni hyvinvoinnista ellen olisi itse hyvässä kunnossa.
Matka on tosin kesken, vielä ois vara 15 kg kadottaa. Ja se lähtee pitkäjänteisellä hyvinvointiohjelmalla. En edelleenkään suostu olemaan laihdutuskuurilla vaan aion vain pitää itsestäni hyvää huolta, olenhan sen arvoinen!!!
P.S. lukekaapa SEURA-lehdestä nro 43 mitä kirurgian erikoislääkäri Kaarlo Jaakkola puhuu vitamiini- ja hivenainetasapainon vaikutuksesta
ihmisen hyvinvointiin. Herbalife- tuotteet tosin eivät ole synteettisiä kuten apteekkitavara!
Jänniä perusteluita niille keksitäänkin... Jotkut perustuotteet ok, mutta samoja on monia muitakin ja halvempia kaupoissa. Suurin osa ko. tuotteista kääntää väittämien mukaan fysiologian oppikirjat uusiksi. =)
Se on totta, että ravitsemuksella on merkittävä osuus ihmiseen kokonaisuutena. Mm. tunnetilat ovat biokemiallisia ilmiöitä ja tarvitsevat siis myös "raaka-aineita", joista ko. tilan voi elimistö tuottaa.
Synteettistä tai ei, ei ole merkitystä. Yleensä synteettinen on puhtaampi ja esim asymetrisesti saat vain sitä sopivaa, etkä sitä toista, joka saattaa aiheuttaa ongelmia. Luonnossa ei ko. puhtautta esiinny.
Kaikenkaikkiaan herbalife tuotteet ovat laatuunsa nähden kovin kalliita jo siitä yksinkertaisesta syystä, että markkinointiketju sisältää monia portaita, joista jokainen joutuu lisäämään oman katteensa. Kaupantavarassa ketju on oleellisesti lyhyempi.
perustuu yksinkertaisesti siihen että VOIN NIIN HELKATIN HYVIN NYT, etten edes muista enää mitä huono olo tai kunto tarkoittaa. Se on ainoa mittari ja perustelu sille, miksi joka päivä valitsen Herbalife-tuotteet.
Usko synteettisten ravinteiden esim. vitamiinien ja hivenaineiden ylivertaisuuteen on vähän sama kuin tehoviljely kasvinsuojeluaineineen vastaan luomu. "Puhtaan" synteettisen pillerin imeytymisongelmat ja yliannostusriski ovat tekijöitä, joiden selvittämiseen tarvitaan vähintään terveydenhoitoalan ammattilaista.
Hyvän ravitsemuksen varmistamiseksi (vain 20% suomalaisista syö riittävän monipuolisesti suosituksiin nähden) ei ole kuin kaksi tapaa: joko keräät ja kokoat mahtavat määrät hyvälaatuisia kasviksia, hedelmiä, marjoja, lihaa, jyviä, pähkinöitä jne... ja/tai syöt hyvälaatuisia ravintolisiä.
Herbalife-tuotteet ovat tutkittuja, turvallisia,
Suomen elintarvikeviranomaisten hyväksymiä ja EU-
direktiivien mukaisia, eivätkä edes laatuunsa nähden kalliita. Annos maksaa samanverran kuin pullakahvit tai lounasruokailu riippuen minkälaista ohjelmaa noudattaa. Toinen näkökulma:
jos minä olisin tänä päivänä pitkällä sairaslomalla tai jopa sairaseläkkeellä, tulisi se maksamaan maltaita veronmaksajille. Kun hoidan ja pidän itseni työkuntoisena teen sen
kuitenkin enemmän itsekkäistä syistä. Haluan voida hyvin ja jaksaa elää hyvää elämää vielä monta vuotta.
...minun suullani. Tuon kaiken allekirjoitan omakohtaisesti. Yhtä en vaihda ja se on HERBALIFE. Ollut jo 6½ vuotta. On se vaan kaikkia veronmaksajiakin ajatellen edullista, että pistellään Herbaa poskeen ja ollaan työelämässä kiinni, maksamassa veroja.Ja olo on niiinnn hyvä!
30 pv takuulla lupaan sulle toimivan painonhallintaohjelman jolla rasvaprosenttisi putoaa ja painosikin putoaa tosin jos treenaat paljon on mahdollista että painosi jopa nousee lihasmassan myötä mutta ulkonäkösi kohenee ja olosi eli jos siirryt sanoista tekoihin jossain vaiheessa ja päätät satsata omaan hyvään oloon ja terveyteen niin kirjoita [email protected] ohjelma huolehtii kaikista hivenaineistasi paremmin kuin ei luomu pohjalta valmistettu terveellinen ateria ja huommattavasti vähemmällä vaivalla. Yhden normaalin mutta vähähiilihydraattisen aterian joudut syömään.
Jos sinulle käy soijapproteiinipohjaiset tuotteet yhdistettyinä vitammineilla ja yrttikuiduilla, niin ota yhteyttä [email protected]
JP
Se mitä puntari näyttää ei ole mitään merkitystä,jos peili kertoo jotain positiivista.Rasva prosentti on ehkä se tärkein.
Mutta,mikä 30pv:n takuu tuloksista.Kerro mitä käytännössä tuleman pitää.
Onko kyse lisäravinteista,ravinto-ohjeita,kaloritaulukkoja vai mitä? Ja maksaa tietysti paljon.
Eli kehonrakentajien yleisesti käyttämä keino rasvan poistamiseen on kävely.
Tässä tulee huomioida oma ikä ja laskea sopiva pulssi omaan liikuntaan -> liian korkea pulssi ja lihakset korvautuvat, kutsutaan niitä vaikka "juoksijan tarvitsemiksi lihaksiksi" (valkoiset lihassolut) ja liian hidasta = rasva ei pala.
Oikea syke on helposti laskettavissa, oma ikä vähennetään luvusta 160. Tällöin ollaan periaattessa maksimimaalisen rasvan polton alueella, yli kyseisen pulssin lihakset palavat ja alle sen ei saada hyötyä irti.
Kävely ei saa aiheuttaa huohotusta, vaan siinä tulisi kevyesti hengästyä. Mikäli ylität läähätyskynnyksen, olet kävellyt liian lujaa.
Mitään ihmekeinoa rasvan poistoon ei ole, aerobinen liikunta vastaa parhaiten rasvan poistoa.
Saleilta löytyy myös erilaisia ohjelmia, joilla voit kiinteytyä. Perusperiaatteena näissä on jaksottaisuus, eli 2-3 kuukautta pidempiä sarjoja (12-18 toistoa ja 3-5 sarjaa) kun taas voimakaudella harjoitellaan lyhyillä sarjoilla (2-5 toistoa ja 5-8 "sarjaa) ja lisäksi maksiminostot kauden loppuun.
Käytännössä minkäänlaista oikotietä jatkuvaan kehitykseen ei ole, eikä voi olla, sillä rasva poistuu vain sitä kuluttamalla. Joko pidennät sarjoja tai kävelet 2-5krt viikossa vähintään 30, mieluummin 45 minuuttia kerrallaan, jotta saat rasvan palamaan.
Näillä samaisilla ohjeilla treenataan myös karatekoita, kehonrakentajia ja painijoita, jotta päästään ihanteelliseen massan ja rasvan määrään kehossa.