Älkää menkö ottamaan ylitöitä, palkankorotuksia ym. muita etuisuuksia pimeästi; olette kusessa! Nimittäin työnantajanne kanssa. Se pystyy hienovaraisesti kiristämään työntekijöitään ja mikä pahinta se alistaa kerjäämään pomolta saadut tienestit mitä on kahden kesken sovittu. Se myös aiheuttaa kierteen josta ei tahdo päästä irti, kun poistumalla kyseisestä firmasta. Maalausalalla aika yleistä?
Pimeä raha
maalarin kaveri
1368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
On toi rakennusala kyllä persiistä! Se on kieroa päästä varpaisiin... on pimeää työvoimaa, harmaata taloutta, rikollisuutta, työsuojelumääräysten rikkomista, palkanmaksu-ongelmia, epärehellistä kilpailua, veronkiertoa, kartellia ja alkoholismia työpaikoilla.
Missään muualla ei asiat ole NÄIN HUONOSTI. Kellään muulla ei liene tulla edes mieleen hyväksyä, saati sitten pyytää osaa palkastaan pimeästi.