Alusvaatemalliministeri Tanja Karpela (KEPU) kärähti taannoisella virallisella ulkomaanvierailullaan Sloveniaan tuoteväärennöksen suosimisesta.
Suomessa tekijänoikeuksia koskevasta lainsäädännöstä vastaava ministeri käytti väärennettyä Pradan käsilaukkua. Tapauksen ikuistivat valokuvaajat ja kuvat levisivät ympäri maailmaa. Tässä jälleen mainiota Suomi-kuvan rakentamista KEPU-ministeriltä.
Luulisi, että Karpelallakin olisi sen verran järkeä, että ei lähtisi väärennetyn merkkituotteen kanssa edustamaan Suomea.
On suorastaan pöyristyttävää, että Karpela yksin teoin ja harkiten ottaa viralliselle vierailulle mukaan väärennetyn tuotteen ja vieläpä käyttää sitä avoimesti.
Näkee taas kerran, että Karpela siirtyi suoraan liian pienistä tissiliiveistä liian suuriin saappaisiin.
Karpela kärähti tuoteväärennöksestä
6
217
Vastaukset
- WADI
Enpä ole tuota uutista sattunut näkemään, mutta eikös tässä taas kuvastu se vanha sanonta: älä tee kuten minä teen vann tee kuten sanon. Tullimiehet rajalla, varsinkin itärajalla, kyttää kyllä piraattilevyjä, mutta samaan aikaan ministeritasoiset henkilöt rikkovat itse säätämiään lakeja.
- ...kuin jos...
...syytettäisiin jotakuta tuhopoltosta.
Todisteita ei kummastakaan. - VOI VOI
Onkohan tämä Känä ns. edesmennyt Tapio Talvi. Jotenkin samantyyppinen ilmaisija tosin nyt "muka kokoomusmielinen" peitellysti. Seuratkaahan tätä miestä tarkemmin.
- Tanja
Känä on itsekin moneen kertraan kertonut olevansa sosialidemokraatti - minä uskon mieluummin känää kuin sinua.
- tässä linkki
Tanja Karpela kuvattiin viime syksynä Sloveniassa virallisella vierailulla tämä väärennetty Prada-laukku kainalossaan. Tässä kuva:
http://arje.net/images/karpela_pirate_prada.jpg- on todella
kaunis nainen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780