Soijan ja heran erot ???

gdhdggws

Päivää !

Miten paljon on eroa Soija ja Hera-proteiineilla ?

Onko tuo Fast sports tuotteet hyviä. Prismassa on aika paljon Fastin tuotteita. Mitä mieltä olette edullisesta Fast sports Soija90 proteiini jauheesta ? Maksaa vaan 7 ekeä prisamssa 900g pussi eli edullista . Mutta auttaako miten lihasmassan kasvattamisessa ?

Tietoa Soija90 tuotteesta :

SOIJA90
Soijaproteiini-isolaatti

SOIJA90 on laadukas vesiuuttomenetelmällä valmistettu soijaproteiini-isolaatti. Tämä menetelmä poistaa tarkasti soijan rasvan ja hiilihydraatin tehden SOIJA90 -proteiinista vatsaystävällisempää kuin tavallinen soijajauho. Soija on hyvä proteiinin lähde urheilijalle, koska se sisältää korkeat pitoisuudet arginiinia ja glutamiinia. Näillä aminohapoilla on havaittu olevan hyödyllinen vaikutus elimistön sisäeritysreaktioissa ja proteiinisynteesissä. SOIJA90 sisältää lisäksi rautaa, jota tarvitaan punaisten verisolujen (hemoglobiini) muodostuksessa. Valmistusmenetelmän ansiosta soijan terveysvaikutteiset flavonit ovat säilyneet ja siksi tämä proteiini sopii erityisen hyvin myös naisille.

SOIJA90 on neutraalin makuinen ja se sakenee nesteessä. Voit maustaa sitä kaakaolla tai sekoittaa sitä mehuun tai puuroon. SOIJA90 on uuden sukupolven soijaproteiini ja sen PDCAAS -arvo on 1.0 eli sama kuin maito- ja munaproteiinilla. Tämä tarkoittaa, että soija riittää antamaan täydellisen profiilin välttämättömiä aminohappoja jo minimimäärillä proteiinia. Monet kovatehoisesti treenaavat käyttävät sekoitusta, jossa soijaproteiinia otetaan yhdessä heraproteiinin kanssa. SOIJA90 sakenee nesteessä enemmän kuin heraproteiini ja se pitää nälän tunnetta pidempään poissa. Tästä syystä SOIJA90 sopii lisäproteiiniksi myös laihduttajille. Jauhetta voi sekoittaa myös puuroon, ohukaistaikinaan tai jogurttiin.

Maut: maustamaton
Pakkauskoko: 900 g

100 g jauhetta sisältää:

Energiaa

   
1622 kJ/
388 kcal
Proteiinia
   
88 g
Hiilihydraattia
   
alle 1 g
Laktoosia
   
0 g
Rasvaa
   
4 g
Natriumia
   
1200 mg
Kalsiumia
   
200 mg
Kaliumia
   
100 mg
Magnesiumia
   
16 mg

Tyypillinen aminohappoprofiili/100 g:

Välttämättömät aminohapot

Isoleusiini
   
4,30 g
Leusiini
   
7,20 g
Lysiini
   
5,50 g
Metioniini
   
1,20 g
Fenyylialaniini
   
4,60 g
Treoniini
   
3,00 g
Tryptofaani
   
1,20 g
Valiini
   
4,40 g

   
Ei välttämättömät aminohapot

Alaniini
   
3,80 g
Arginiini
   
6,70 g
Aspartaatti    
10,20 g
Kysteiini
   
1,10 g
Glutamiinihappo
   
16,80 g
Glysiini
   
3,70 g
Histidiini
   
2,30 g
Proliini
   
4,50 g
Seriini    
4,60 g
Tyrosiini
   
3,30 g

   
Glutamiinia
   
10,67 g
BCAA yht.
   
15,90 g

   

8

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vsgsagfa
    • weider---

      Soija on kasvikunnan proteiini ja hera taas maidon proteiini. Hera on biologiselta arvoltaan parempi. Hera sisältää enemmän välttämättömiä aminohappoja ja se imeytyy paremmin sekä myös nopeammin. Soija taas imeytyy kohtuu hitaasti, mikä ei välttämättä ole huono asia. Harjoituksen jälkeen hera on parempi vaihtoehto juurikin siitä syystä, että se pääsee verenkiertoon ja elimistön käyttöön nopeammin.

      Soija on mielestäni pahemman makuista, mutta toisaalta halvempaa kuin hera. Suosittelen huolehtimaan siitä, että syö monipuolisesti erilaisia proteiineja päivän mittaan sillä yhdessä ne parhaiten tukevat toisiaan.

      • lisäisisin vielä että

        Ei lisättävää muuta kuin että 900g:n pikkupussi soijaa maksaa Fastillä 15,40€/kg.

        Halvemmallakin saa...

        UFS:llä soija maksaa VAIN 10,5€/kg ja tämäkin siis pikkupussissa (800g.


      • ?`???
        lisäisisin vielä että kirjoitti:

        Ei lisättävää muuta kuin että 900g:n pikkupussi soijaa maksaa Fastillä 15,40€/kg.

        Halvemmallakin saa...

        UFS:llä soija maksaa VAIN 10,5€/kg ja tämäkin siis pikkupussissa (800g.

        Miten mä katoin että Prismassa oli Fastin Soija90 900g pussi 7 ekeä. Pitää tarkistaa katsoinko väärin :)

        Sinunkaupat luontaistuoteliikkeessä Finmaxx Turbohera proteiini maksaa vaan 15 ekeä 900g pussi.

        Soija vielä halvempaa !!!!!!!!!!!!!!


      • rulaa!
        ?`??? kirjoitti:

        Miten mä katoin että Prismassa oli Fastin Soija90 900g pussi 7 ekeä. Pitää tarkistaa katsoinko väärin :)

        Sinunkaupat luontaistuoteliikkeessä Finmaxx Turbohera proteiini maksaa vaan 15 ekeä 900g pussi.

        Soija vielä halvempaa !!!!!!!!!!!!!!

        Pakkiksen Pro Whey 9,90 pussi jos tykkäät vähälaktoosesta ja hyvinsekoittuvasta! Ja on valmistettu EU:ssa eli luonnollisesti!


      • ei mulle ainakaan
        rulaa! kirjoitti:

        Pakkiksen Pro Whey 9,90 pussi jos tykkäät vähälaktoosesta ja hyvinsekoittuvasta! Ja on valmistettu EU:ssa eli luonnollisesti!

        Tuota en ostaisi, koska siinä on rasvaa enemmän kuin missään muussa herassa mikä on myynnissä (10%!)

        Kun paljon parempaakin laatua saa halvemmalla, niin on aika vaikea järjettömyyksiä itselleen perustella... (Tehdaskin on joku epämääräinen pieni juusto- ja viinatehdas, jos se on vielä sitä Irlannista tuotua. Mainitsen tämän kun kauppias yrittää ilmiselvästi vihjailla vedoten kestämättömiin mielikuva-argumentteihin.)


      • Maustettuna

    • Läskisontiainen

      Samaa proteiinia ja samat kalorit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe