Diesel generaattori

Ostin mökille tommosen generaattorin, jossa on diesel-moottori. Voiskohan sen lastuttaa, että sais pari kW lisää? Isommat mallit (sellaset kuin tarvis olla) maksavat niin paljon.
61601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mieleisesi lastut. Kai sinulla puukko kädessä pysyy?

Äänestä

Nuo kiinan dieselgeneraattorit kestää ehkä parin sadan tunnin käytön. Huomaat kun öljyt lentää pihalle, se on loppu silloin.

Äänestä

Niissä kun ei taida olla sähköinen moottorinohjausyksikkö, vaan ihan tavallinen mekaaninen säädin ja mekaaninen polttoaineen ruiskutus. Maksimisyöttöä voi ruuvata isommalle, jolloin saa vähän enemmän tehoa, mutta dieselin savutus lisääntyy samalla, en suosittele.

Tuon "ei kestä -asentajan" jutun voit jättää omaan arvoonsa: ukko puhuu läpiä päähänsä...

Äänestä

Ota huomioon generaattorin teho. Ei se generaattori voi antaa sen enempää ulos, oli se minkäkokoisen myllyn perässä tahansa.

Äänestä

Tuossa edellä on sanottukin pääasiat. Eli pikkumyllyissä mekaaninen säädin ja pumppu(t). Generaattorin kokokin otettava huomioon.

Lisätehoa saat hiukan ruuvaamalla syötön rajoitusta ylöspäin - savutuksen kustannuksella. Samoin voit ruuvata taajutta hiukan ylöspäin jos et käytä mitään taajuusherkkiä vempeleitä. Katso kuitenkin myös nouseeko jännite ja miten paljon (riippuu generaattorista/jännitteensäätimestä). Ylijännite on kulutuskojeille vaarallisempaa kuin ylitaajuus. Tällä saa helpolla hiukan lisäpotkua.

Generaattori kestää kyllä ylikuormaa kohtuullisesti (tyypistä riipuen) eikä nuo ylivirtasuojatkaan mökkivehkeissä turhan herkkiä ole. Katso kuitenkin ettei jännite ylikuormalla putoa turhan paljon.

Halvat mökkivehkeet ovat usein valmiiksi alitehoisia verrattuna kilpeen leimattuihin arvoihin. Eikä näillä tempuilla paljoa lisää saa, eikä yliteholla muutenkaan kannata pitempiä aikoja ajella. Yleensähän pulmana on yksittäisten työkoneiden starttien tehopiikit. Näihin saattaa saada tempuilla pientä apua.

Äänestä
  • Mietin tuossa noita laitteiden käynnistyksen tehopiikkejä. Periaatteessa jos laite on kolmivaiheinen, voisi generaattoriin liittää kuormatta pyörivän kolmivaihemoottorin jossa on isonpuoleinen hihnapyörä lisämassana. Ei ole tullut testattua, mutta eikös tuon pitäisi toimia energiapuskurina ihan itsekseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisää virtaa kirjoitti:

Ostin mökille tommosen generaattorin, jossa on diesel-moottori. Voiskohan sen lastuttaa, että sais pari kW lisää? Isommat mallit (sellaset kuin tarvis olla) maksavat niin paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu